TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl „Lifosos“ akcijų kainos – nesuderinami „Jevrochim“ ir smulkiojo akcininko norai

Šaltinis: BNS
0
A A

Vertybinių popierių komisijai (VPK) priėmus sprendimą nepatvirtinti „Lifosos“ privalomo akcijų pardavimo ir išpirkimo kainos, (angį. squeeze–out) įmonę valdantis Rusijos koncernas „Jevrochim“ dar neapsisprendė, kokių veiksmų imsis.

Nors koncernas po diskusijų su komisija ir padidino už „Lifosos“ akciją siūlomą kainą nuo 36 litų iki 40 litų, kapitalo rinką prižiūrinčios komisijos nuomone, ji turi būti didesnė, rašo „Verslo žinios“.

VPK nepatvirtino ir smulkiojo „Lifosos“ akcininko Elvio Jurkevičiaus, prašymo suderinti 66 litų privalomo akcijų pardavimo ir pirkimo kainas, siūlomas už vieną įmonės akciją.

VPK nepatvirtino ir smulkiojo „Lifosos“ akcininko Elvio Jurkevičiaus, prašymo suderinti 66 litų privalomo akcijų pardavimo ir pirkimo kainas, siūlomas už vieną įmonės akciją.

Anot komisijos, E.Jurkevičiaus reikalaujama kaina grindžiama palyginamosios vertės metodu, kuris šiuo atveju nelaikytinas tinkamiausiu, nes nėra panašiose rinkose veikiančių, panašia veikla užsiimančių ir tarpusavyje palygintinų bendrovių. Taip pat nėra pateiktas išsamus šiuo būdu nustatytos kainos nustatymo aprašymas, o prašyme minima dar 2008 metais finansų maklerio įmonės „Orion Securities“ atlikto vertinimo metu nustatyta kaina (75 litai už akciją) negali būti laikoma tinkamu argumentu, nes kaina neatitinka dabartinės „Lifosos“ padėties.

Neatsižvelgta ir į kitus rodiklius, galinčius turėti reikšmingos įtakos nustatant akcijos kainą – „Lifosos“ akcijų kainą biržoje, buhalterinę akcijų vertę. VPK vertinimu, kainai pagrįsti pateikta „Colliers International Advisors“ atlikta „Lifosos“ akcijų vertinimo ataskaita, parengta gana nekvalifikuotai.

Tarp komisijos žeriamų pastabų yra ir tokių: nustatant „Lifosos“ vienos akcijos rinkos vertę (36 litai), didžiausias svoris (50 proc.) yra suteiktas akcijos buhalterinei vertei (39 litai), kuri nebūtinai atspindi įmonės akcijų tikrąją rinkos vertę, bet to, 30 proc. svoris suteiktas akcijos vertei, nustatytai naudojimo pajamų (diskontuotų pinigų srautų) metodu.

Kadangi „Lifosa“ nerengia ir viešai neskelbia oficialiai patvirtintų, pagrįstų prielaidomis, konkrečiais įvykiais ir faktais prognozių (jos nepateiktos ir vertinime), todėl šiuo metodu nustatyta akcijos vertė nėra patikima ir teisinga, argumentavo VPK.

Anot komisijos, nustatant akcijos teisingą kainą neatsižvelgta ir į kitus veiksnius, galinčius turėti jai įtakos: faktą, kad „Lifosa“, dirbdama pelningai, visą pelną skiria investicijoms į bendrovę ir jos plėtrą (nėra mokėti dividendai akcininkams). Neatsižvelgus į šį faktą, nustatant akcijos kainą, visa nauda, gauta iš investicijų į įmonę, privalomai išperkant akcijas, tektų stambiajam akcininkui. O privalomo akcijų išpirkimo atveju smulkieji patirtų lėšų nusavinimą.

Be to, nors pateiktoje vertinimo ataskaitoje „Lifosai“ 2010 metais prognozuojamas pajamų sumažėjimas, tačiau įmonės vadovas kovą teigė, kad bendrovės veikla yra pelninga ir 2010 metais tikimasi pajamų gauti daugiau nei pernai. Tai irgi viena iš priežasčių, kodėl VPK turėjo pastabų vertinimo ataskaitai.

„Jevrochim“ atstovai nesutinka, kad už „Lifosos“ akcijų pasiūlyta kaina, kuri vis dėlto buvo padidinta po diskusijų su VPK, yra nesąžininga.

„Mes vadovavomės vertinimu ir manome, kad jis yra teisingas. Pagal vertinimo metu nustatytą svertinį vidurkį kaina būtų mažesnė ir akcininkas siūlo kainą su premija“, – sakė advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partneris, atstovaujantis Rusijos koncerno interesams, Elijus Burgis.

Jis pripažino, kad „atsižvelgiant į komisijos komentarus ir pageidavimus“ siūloma privalomo „Lifosos“ akcijų pardavimo kaina buvo išauginta iki 40 litų už akciją, nuo iš pradžių siūlytos 36 litų už akciją kainos. Jei VPK būtų patvirtinus kainą, likusioms akcijoms privalomai išpirkti reiktų surasti 34,65 mln. litų.

VPK sprendimas per 1 mėnesį nuo jo gavimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

„Jevrochim“ viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovas Vladimiras Torinas teigė, kad sprendimo, kaip elgsis šiuo atveju koncernas, dar nėra, nes dar negautas ir oficialus komisijos sprendimas. O į klausimą, kodėl būtent dabar vykdomas "Lifosos" privalomas akcijų išpirkimas, atsakė, kad pagal "Jevrochim" patvirtintą ir keletą metų jau vykdomą strategiją koncernas siekia valdyti 100 proc. akcijų kontroliuojamose įmonėse: „Dabar atėjo eilė ir „Lifosai“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Akcijos Kaina
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką