Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 liepos 24d. 14:13

Didina kapitalą investicijoms į Baltijos šalių įmones

Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / BIF padidintas 30 mln. Eur suma.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos bei Europos investicijų fondo (toliau – EIF) įsteigtas Baltijos inovacijų fondas (toliau – BIF), veikiantis kaip novatoriška „fondų fondo“ iniciatyva, kurio tikslas – paskatinti nuosavo kapitalo investicijas į Baltijos šalių įmones, šiandien buvo padidintas 30 mln. Eur suma. Tikimasi, kad šis padidinimas per ateinančius 5-7 metus virs 100 mln. EUR vertės privataus ir rizikos kapitalo investicijomis Baltijos šalyse.

BIF padidinimas prisidės prie mažiausiai dar dviejų privataus kapitalo fondų sukūrimo, o tai leis finansuoti papildomas investicijas, kurios gali siekti mažiausiai 100 mln. Eur.

Šiuo metu priimti keturi sprendimai dėl investicijų iš BIF lėšų į privataus ir rizikos kapitalo fondus – „BPM Mezzanine Fund“ ir „BaltCap Private Equity Fund II“ jau veikia ir investuoja į Baltijos šalių įmones, o kiti du fondai – „Livonia Partners Fund“ ir „Karma Ventures Fund“ turėtų pradėti veikti dar šiais metais. Iš viso per šiuos keturis fondus planuojama investuoti ne mažiau kaip 270 mln. Eur, kurių didžiąją dalį sudaro privačių pensijų fondų lėšos.

EIF, matydamas rinkos potencialą ir tai, kad bus išnaudotos beveik visos BIF lėšos, dar 2015 m. pradžioje pradėjo ir sėkmingai užbaigė diskusijas su Baltijos šalių investuotojais dėl fondo padidinimo. BIF padidinimas prisidės prie mažiausiai dar dviejų privataus kapitalo fondų sukūrimo, o tai leis finansuoti papildomas investicijas, kurios gali siekti mažiausiai 100 mln. Eur ir kurios tiesiogiai pasieks Baltijos šalių įmones per artimiausius 5-7 metus.

EIF vadovas Pier Luigi Gilibert sakė, jog „šis padidinimas – tai EIF ir trijų ES valstybių narių Baltijos regione glaudaus bendradarbiavimo kuriant ilgalaikio investavimo modelį, kuris jau pritraukė daug papildomų privačių lėšų, rezultatas. Kartu, mūsų išteklių sujungimas jau nuėjo ilgą kelią užpildant tarpvalstybinėje rinkoje buvusį Baltijos šalių MVĮ prieinamumo prie nuosavo kapitalo trūkumą. EIF džiaugiasi, galėjęs vadovauti šiam procesui, sujungiant trijų Baltijos šalių rinkas ir įgyvendinant aukščiausius investicijų į nuosavą kapitalą rinkos standartus, bei tikisi tokio pat pozityvaus bendradarbiavimo ir kitose srityse.“

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius Audrius Zabotka teigė, kad „Lietuva sveikina šią ilgalaikę trijų Baltijos valstybių ir EIF partnerystę, kuri yra pirmoji tokio tipo iniciatyva ES. Nepaprastai svarbu yra tai, kad atskirų Baltijos šalių pastangos padėti didelį augimo potencialą turinčioms MVĮ pasinaudoti privačiu ir rizikos kapitalu buvo sėkmingai koordinuotos, kas leido šias iniciatyvas reikšmingai papildyti privačiomis investicijomis. Mes įsipareigojame tęsti šį visų trijų Baltijos valstybių finansų įstaigų bendradarbiavimą toliau plėtojant regioninę privataus kapitalo ir rizikos kapitalo rinką. Tai paskatins užimtumo ir ekonomikos konkurencingumo augimą Baltijos šalyse, taip pat ir Lietuvoje.“

Verslui bus suteikiama parama rizikos kapitalo priemonėmis visais įmonės plėtros etapais – nuo pat įmonės idėjos iki brandžios įmonės tvaraus augimo.

ALTUM valdybos pirmininkas Rolands Panko nurodė, jog „2014–2020 m. laikotarpiu ALTUM toliau Latvijoje vystys rizikos kapitalo priemones tam, kad būtų finansuojamos greitai augančios novatoriškos, galinčios eksportuoti ir intensyviai taikančios technologijas įmonės, kurių rizika yra aukštesnė ir kurioms trūksta lėšų. Tai bus daroma į nacionalinius rizikos kapitalo fondus perkeliant 2/3 lėšų arba 85 mln. Eur, kuriuos buvo numatyta investuoti į finansines priemones, skirtas MVĮ stiprinti, taip pat plečiant dalyvavimą sėkmingai veikiančioje Baltijos valstybių iniciatyvoje, t. y. Baltijos inovacijų fonde. Verslui bus suteikiama parama rizikos kapitalo priemonėmis visais įmonės plėtros etapais – nuo pat įmonės idėjos iki brandžios įmonės tvaraus augimo.“

„KredEx“ vadovo Lehar Kütt teigimu, naujasis fondas – tai finansinis sprendimas, kurio taip trūko Baltijos šalių rinkoje. „BIF yra puikus trijų Baltijos šalių bendro darbo pavyzdys, leisiantis mažoms kapitalo rinkoms visoms kartu tapti patrauklesnėmis investuotojams, o įmonėms suteiksiantis daugiau finansavimo galimybių. Glaudus bendradarbiavimas su patyrusiu ir gerai žinomu investuotoju EIF užtikrina aukščiausių rinkos standartų įgyvendinimą, ir tai suteikia papildomų garantijų galimiems privatiems ir instituciniams investuotojams. Jei ne šis bendradarbiavimas, būtų labai sunku pritraukti panašaus dydžio rizikos kapitalo investicijų.“

Iki šiol BIF sudarė 100 mln. Eur, į kurį investavo trijose Baltijos valstybėse veikiančios nacionalinės agentūros – INVEGA (Lietuva), ALTUM (ankstesnis pavadinimas – „Latvijos garantijų agentūra“, Latvija) ir „KredEx“ (Estija) – po 20 mln. eurų bei EIF – 40 mln. eurų.

Tikimasi, kad kiekvienas fondo valdytojas pritrauks papildomai tokią pačią privačių lėšų sumą iš pensijų fondų ir privačių investuotojų, ir taip investicinis kapitalas padidės mažiausiai du kartus.

BIF investavimo procesas tęsiamas ir toliau – EIF svarsto potencialių fondų valdytojų pasiūlymus. Tikimasi, kad kiekvienas fondo valdytojas pritrauks papildomai tokią pačią privačių lėšų sumą iš pensijų fondų ir privačių investuotojų, ir taip investicinis kapitalas padidės mažiausiai du kartus. Šios lėšos bus investuojamos į novatoriškas ir didelį augimo potencialą turinčias labai mažas, mažas ir vidutines įmones.

Svarbu, kad BIF buvo sukurtas glaudžiai bendradarbiaujant trims Baltijos valstybėms ir EIF – tokia partnerystė yra išskirtinis pavyzdys Europoje ir suteikia šiam regionui galimybę pasinaudoti kur kas didesnėmis privačiomis investicijoms negu anksčiau. Be to, procesui vadovauja visų trijų valstybių Vyriausybės, investuodamos į BIF per savo nacionalines agentūras ir panaudodamos grįžusias ES struktūrinės paramos lėšas iš anksčiau sėkmingai įgyvendintų labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių paramos schemų. Toks unikalus tarptautinis procesas suteikia realią galimybę toliau plėtoti Baltijos privataus ir rizikos kapitalo rinką.

Papildoma informacija

EIF priklauso Europos investicijų banko grupei. Jo pagrindinė misija – skatinti smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) finansavimą Europoje. EIF kuria ir plėtoja specialiai šiam rinkos segmentui skirtas rizikos kapitalo, garantijų ir labai mažų kreditų priemones. Taip EIF įgyvendina ES tikslus skatinti inovacijų diegimą, taikomuosius tyrimus ir plėtrą, verslumą, augimą ir užimtumą. 2014 metų pabaigoje EIF iš viso investavo per 8,8 mlrd. eurų į privataus kapitalo fondus. EIF yra investavęs į daugiau negu 500 fondų visoje Europoje. Todėl, atsižvelgiant į investicijų apimtį ir kryptis, EIF vertintinas kaip itin svarbus Europos rizikos kapitalo rinkos dalyvis, ypač aukštųjų technologijų ir verslo pradžios segmentuose. 2014 metų pabaigoje EIF garantijų įsipareigojimai sudarė 5,6 mlrd. eurų už daugiau negu 350 sandorių, todėl EIF atlieka svarbų vaidmenį ir yra pagrindinis garantijų už SVV subjektų paskolas ir garantijų už labai mažas paskolas teikėjas Europos lygmeniu.

„KredEx“ yra Estijos finansų įstaiga, padedanti Estijos įmonėms saugiau vystytis ir plėstis į užsienio rinkas. Ji siūlo paskolas, kreditų draudimą ir valstybės garantijas.

ALTUM – tai specializuota Latvijos plėtros finansavimo institucija, teikianti valstybės paramą įvairiomis finansinėmis priemonėmis: paskolos, kreditų garantijos, teikia tarpinio pobūdžio (ang. „mezzanine“) paskolas ir bendrai su kitais investuotojais investuoja į rizikos kapitalo fondus.

INVEGA yra LR Vyriausybės įsteigta finansų įstaiga, kuri padeda verslui pasinaudoti finansavimo šaltiniais. INVEGA pradėjo savo veiklą nuo individualių garantijų teikimo ir vėliau išvystė įvairių verslo finansavimo priemonių, t. y. labai mažos paskolos, pasidalytos rizikos ir lengvatinės paskolos, portfelinės garantijos bei visuotinė dotacija, skirta kompensuoti palūkanas ir jaunimo darbo užmokesčio išlaidas. Nuo 2009 m. INVEGA siūlo finansavimą Europos regioninės plėtros ir Europos socialinio fondų lėšomis, kuris siekia 278,2 mln. eurų.

Dėl informacijos prašome kreiptis:

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

01:00
16:32
19:43

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką