Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 14d. 06:02

Dirbančios mamos gauna mažiau pinigų – valdžia pripažino reformos klaidą

Verkiantis kūdikis 15min tema
„Fotolia“ nuotr. / Verkiantis kūdikis

Gruodį – 550 eurų, o sausį – jau 520 eurų. Mažesnes vaiko priežiūros išmokas gavusi mama atrado spragą mokesčių reformoje, kuri nuskriaudė dirbančius mažylių tėvus. Lyginant su pernai, naujagimius prižiūrintys ir dirbantys tėvai netenka dešimčių ar šimtų eurų, kai iš vaiko priežiūros išmokų atimami 28,9 proc. popieriuje išaugę atlyginimai. „Sodra“ skuba skaičiuoti priemokas, nes jau skirtos išmokos negali sumažėti, bet ateityje dirbsiantiems tėvams lieka prastesnės sąlygos.

Anksčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbė, kad po mokesčių reformos, kai darbo užmokesčiai popieriuje paaugo 1,289 karto, vaiko priežiūros išmokų procentai keisis, tačiau išmokos į rankas bus tokios pat.

Tačiau taip atsitiko ne visiems tėvams – dirbantiesiems vertėtų pasitikrinti, nes iš jų išmokų atimama 28,9 proc. didesnė suma – tokia dalimi didėjo atlyginimai neatskaičiavus mokesčių.

Mama jaučiasi apgauta

Nemalonius pokyčius dirbantiems tėvams atskleidė į 15min besikreipusi skaitytoja Dovilė.

„Esu dirbanti ir esu vaiko priežiūros atostogose, kol vaikui sueis dveji metai. Iki 2019 sausio 1 dienos mano gaunama išmoka iš „Sodros“, atėmus kitas gaunamas draudžiamąsias pajamas ir mokesčius, į rankas buvo 549,75 Eur. Po atlyginimo indeksavimo įvedimo, atėmus mokesčius ir draudžiamąsias pajamas, kurios, indeksavus atlyginimą, padidėjo popieriuje, išmoka į rankas bus 519,7 Eur“, – atsiųstame redakcijai laiške teigia Dovilė.

123RF.com nuotr./Verkiantis kūdikis.
123RF.com nuotr./Verkiantis kūdikis.

Ji piktinasi, kad apie išmokų mažėjimą nebuvo informuota, ir stebisi, kodėl nebuvo tinkamai indeksuoti dydžiai, kad išmoka į rankas nepasikeistų.

15min su Dovile susisiekus paaiškėjo, kad ji dirba buhaltere. Ji tikino, kad tokie pokyčiai palies ne ją vieną, o tėvus, kurie dirba pirmaisiais vaiko priežiūros metais.

„Iš vienos darbovietės išėjau į vaiko priežiūros atostogas, o kitoje pasilikau dirbti, ir man tas atlyginimas iš „Sodros“ pajamų visą laiką būdavo atimamas. Čia viskas gerai. Tačiau po Naujųjų mano darbovietėje atlyginimas buvo indeksuotas 1,289 karto, tačiau „Sodros“ išmoka nebuvo indeksuota. Tad iš tokios pačios išmokos atimamas didesnis atlyginimas ir aš savaime „į rankas“ gaunu mažiau“, – sako Dovilė.

Ji patikino, kad kreipėsi paaiškinimų į „Sodrą“ – ar padaryta klaida, ar iš tiesų visi dirbantys tėvai liks nuskriausti.

„Ko gero, aš būsiu ne viena mama, kuri šitaip nudegė. Vykdant reformą turbūt į tai neatsižvelgė ar taip tyliai nuslėpė, ir dabar apgavo tokias mamas, kaip aš, kurios dirba. Aš dabar nieko pakeisti negaliu, mano darbdavys indeksavo atlyginimą pagal įstatymą. Nežinau, ką darysiu, dabar truputį papyksiu, lauksiu „Sodros“ atsakymo, gal čia įsivėlė klaida, gal indeksuos vėliau tas išmokas ar taip ir paliks. Norėjo valstybė kaip geriau, o išėjo kaip visada“, – sako Dovilė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Apskaičiuotos išmokos gali būti mažesnės ir šimtais eurų

Dovilės situacija atskleidžia, kad dirbantis ir pirmus metus vaiko priežiūros išmoką gaunantis asmuo papildomai netenka tokios sumos, kuri sudaro 28,9 proc. jo atlyginimo. Tad skirtumai gali siekti ir kelias dešimtis, ir kelis šimtus eurų, priklausomai nuo to, kokią išmoką ir kokį atlyginimą gauna vaiką prižiūrintis asmuo.

Pavyzdžiui, jei pernai mama uždirbo 1000 eurų vidutinį atlyginimą neatskaičiavus mokesčių, pagimdžiusi ji galėjo tikėtis 700 eurų vaiko priežiūros išmokų.

Šiemet „alga padidėjo, procentai sumažėjo, bet eurai liko tie patys“ – išmoka siekia tuos pačius 700 eurų.

Tačiau tik tuo atveju, jei mama nedirba. Jei ji liko dirbti puse etato pernai – už 500 eurų neatskaičiavus mokesčių – ji galėjo tikėtis, kad jai vis tiek liks 200 eurų išmoka.

O šiemet 500 eurų atlyginimas pavirto 645 eurais, bet tik „popieriuje“, ir, jį atėmus iš 700 eurų, tokiai mamai telieka tik 55 eurai išmokos, nors „į rankas“ atlyginimas nesikeitė.

Skaičiavimus 2019 metais patvirtina ir „Sodros“ svetainėje pateikiama skaičiuoklė.

Vida Press nuotr./Šeima
Vida Press nuotr./Šeima

Nuo galutinių vaiko priežiūros išmokų dar reikėtų atimti mokesčius, kurie šiemet irgi nežymiai padidėjo: pernai PSD (privalomas sveikatos draudimas) siekė 6 proc., o šiemet – 6,98 proc., gyventojų pajamų mokestis taikomas toks pats – 15 proc.

„Sodra“: išmokos negali mažėti, bus priemokos

„Sodra“ po 15min atsiųstų klausimų pripažino, kad yra neatitikimų, tačiau jau skirtos išmokos mažėti negali.

Atsiųstame paaiškinime teigiama, kad dirbantys tėvai atgaus priemoką už papildomai atimtą 28,9 proc. buvusio atlyginimo siekiančią sumą.

„Konkrečios situacijos komentuoti negalime, tačiau jeigu išmoka vasarį už sausio mėnesį šiai mamai bus mažesnė, tuomet kovo mėnesį ji kartu su išmoka turėtų gauti priemoką už sausį, o jeigu dirbs ir vasarį, tuomet ir už vasarį“, – teigiama komentare.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 200 vaiko priežiūros išmokas gaunančių tėvų, kurie dirba pirmaisiais vaiko priežiūros metais. Tai sudaro apie 1 proc. išmokų gavėjų.

„Sodra“ paaiškina, kad jeigu pirmaisiais metais, kai mokamos vaiko priežiūros išmokos, asmuo turi ir kitų draudžiamųjų pajamų, išmokos gavėjui mokamas paskirtos išmokos dydžio ir draudžiamųjų pajamų skirtumas. Išmokos dydis ir draudžiamosios pajamos visada skaičiuojamos neatskaičius mokesčių ir įmokų.

„Teisės aktuose numatyta, kad ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar profesinės reabilitacijos, socialinio draudimo bei ilgalaikio darbo išmokos, kurios paskirtos iki 2019 m sausio 1 d. ir kurių mokėjimas tęsiamas, toliau mokamos ne mažesnės, negu buvo mokamos iki šiol“, – įstatyme numatytą saugiklį mini „Sodra“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra

Todėl, jeigu dėl mokesčių reformos išmoka taptų mažesnė, „Sodra“ vaiko priežiūros išmokų gavėjams skiria priemokas, kurios padengia skirtumus.

„Priemokas už sausio mėnesį planuojama mokėti kovo mėnesį, kartu su išmokomis ir priemokomis už vasario mėnesį“, – patikina „Sodra“.

Visus gyventojus, kurių išmokos galėjo sumažėti dėl mokesčių reformos ir kuriems priklauso priemokos, „Sodra“ žada asmeniškai informuoti per „Sodros“ asmeninę paskyrą gyventojui.

Antrus metus vaiko priežiūros atostogose esantys tėvai gali dirbti ramiai – jų gaunamos išmokos nėra mažinamos.

„Jeigu kiltų abejonių dėl išmokos ir priemokos dydžių, prašome susisiekti su „Sodra“ telefonu 1883 arba pasikonsultuoti prisijungus prie asmeninės paskyros“, – teigiama komentare.

Klaida kirs per būsimų tėvų pinigines

Ateityje į vaiko priežiūros atostogas išeisiantys tėvai kol kas turi turėti omenyje, kad dirbdami galės tikėtis gerokai mažesnių išmokų, nei tuo atveju, jei būtų vaiką prižiūrėję ir dirbę pernai.

Seimo narys Tomas Tomilinas vertina, kad rengiant reformos įstatymų paketą galėjo būti palikta techninė ministerijos klaida, jis žada, kad, išsiaiškinus visas aplinkybes, ji bus skubiai taisoma.

„Neklysta tik tas, kas nieko nedaro. Mes palikome įstatyme nuostatą, kad išmokos bet kokiu atveju negali būti mažesnės, o tikslus skaičiavimas buvo ministerijos užduotis. Manau, kad galime ypatingos skubos tvarka ištaisyti bet kokią techninę ministerijų klaidą“, – sako T.Tomilinas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) kalba, kad pernai vaiko priežiūros išėjusiems tėvams bus kompensuota, tačiau nėra jokio aiškumo dėl išeinančiųjų į vaiko priežiūros atostogas nuo šių metų pradžios.

„Jūsų aptariamu atveju įstatymai reglamentuoja, kad iki 2019 metų paskirtos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar profesinės reabilitacijos, socialinio draudimo bei ilgalaikio darbo išmokos toliau mokamos ne mažesnės negu buvo mokamos iki šiol“, – teigiama SADM komentare.

Seime yra ir kitų iniciatyvų paskatinti dirbančius tėvus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis Seimui pateikęs įstatymo projektą, pagal kurį vaiko priežiūros atostogų iki mažyliui sukaks vieneri išėję, bet dirbantys tėvai turėtų gauti ne mažesnę nei 50 proc. vaiko priežiūros išmoką. Šiuo metu šis klausimas svarstomas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete.

„Ši pataisa buvo paruošta atsižvelgus į dirbančių tėvų siūlymus sudaryti geresnes sąlygas prižiūrėti vaiką pirmaisiais metais ir kartu darbuotis išsaugant teisę į pusę išmokos. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pataisai nepritarė ir pasiūlė pateikti patobulintą variantą. Ministeriją planuoja patobulinti savo pasiūlymą ir pateikti Seimui pavasario sesijoje“, – teigiama SADM komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką