Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 7d. 16:59 , atnaujinta: 2015 liepos 8d. 00:24

Donaldas Tuskas: „Neabejoju, kad tai kritiškiausias mūsų – Europos ir euro zonos – istorijos momentas“

Donaldas Tuskas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Tuskas

Graikijai išgelbėti liko vos kelios dienos. Antradienį euro zonos šalių lyderių susitikimas su Graikijos atstovais ir vėl baigėsi be apčiuopiamų rezultatų. Sutarta tik tiek, kad šią savaitę Graikijos vyriausybė pateiks naują veiksmų planą, o sekmadienį į lemiamą derybų susitikimą jau rinksis ne tik euro zonos šalių, bet visų Europos Sąjungos valstybių lyderiai, nes ant kortos pastatytas visos Europos likimas.

Naujausi įvykiai Graikijos „fronte“

  • Angela Merkel įspėja, kad Graikijai išgelbėti liko vos kelios dienos
  • Graikai neturi naujų pasiūlymų – tik kiek pataisytus naujus
  • D.Grybauskaitę cituoja užsienio žiniasklaida – „graikams viskas manjana
  • Naujas „lemiamassusitikimas dėl Graikijos krizės įvyks sekmadienį. Jame dalyvaus visų 28 Europos Sąjungos šalių lyderiai, o ne tik euro zonos valstybių atstovai.

Papildyta 0.24 val. Europos Sąjungos prezidentas Donaldas Tuskas perspėjo, kad liko tik penkios dienos išvengti blogiausio scenarijaus ir išgelbėti Graikiją nuo bankroto.

„Visos derybų šalys atsakingos už dabartinę padėtį. Štai dėl ko aš šiandien sukviečiau lyderius ieškoti bendro sutarimo. Jeigu to padaryti nepavyks, tai reikš derybų pabaigą ir visas galimas pasekmes, taip pat ir blogiausią scenarijų, kuriame mes visi būsime pralaimėjusieji“, – per spaudos konferenciją po susitikimo sakė D.Tuskas.

Jeanas Claude'as Junckeris teigė asmeniškai nenorintis Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ar net Europos Sąjungos, tačiau Europa yra parengusi savo detalų planą tokiam scenarijui.

„Jeigu nesugebėsime pasiekti susitarimo, tai gali reikšti Graikijos bankrotą ir jos bankų sistemos nemokumą. Ir, žinoma, tą skaudžiausiai pajus Graikijos žmonės“, – kalbėjo ES prezidentas.

Jis taip pat perspėjo, kad tokiu atveju pasekmių sulauks visa Europa: „Neabejoju, kad tai paveiks visą Europą, taip pat ir geopolitiškai. Jeigu kas nors turi iliuzijų, kad taip neatsitiks, tai jis yra naivus.“

„Negalime atmesti galimybės, kad ir sekmadienį neturėsime susitarimo ant darbo stalo. Tad privalome svarstyti ir humanitarinės pagalbos Graikijai variantą“, – pridūrė D.Tuskas.

„Neabejoju, kad tai kritiškiausias mūsų – Europos ir euro zonos – istorijos momentas. Todėl neabejoju, kad visų 28 ES narių lyderių susirinkimas sekmadienį yra teisingas sprendimas“, – paaiškino D.Tuskas, kodėl į kitą susitikimą bus kviečiami ne tik euro zonos šalių vadovai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas Claude'as Junckeris ir Donaldas Tuskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas Claude'as Junckeris ir Donaldas Tuskas

Europos Komisijos vadovas Jeanas Claude'as Junckeris pridūrė, kad Graikija kol kas nesugebėjo pateikti detalaus reformų plano, bet privalo tai padaryti iki 8.30 val. penktadienį. Jis teigė asmeniškai nenorintis Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ar net Europos Sąjungos, tačiau Europa yra parengusi savo detalų planą tokiam scenarijui.

Papildyta 0.05 val. Antradieninis susitikimas baigėsi be apčiuopiamų rezultatų, o Europos lyderiai sekmadienį rinksis į dar vieną susitikimą derėtis dėl Graikijos ateities, vėlų antradienio vakarą per spaudos konferenciją sakė Italijos premjeras Matteo Renzi.

„Šiandien nuspręsta, kad iki sekmadienio palauksime Graikijos vyriausybės pasiūlymų. Tikiuosi, kad tai bus paskutinis susitikimas dėl Graikijos. Ir tikiuosi, kad viskas baigsis laimingai. Manau, kad sekmadienį galime pasiekti susitarimą. Nesu dėl to pesimistiškai nusiteikęs“, – teigė M.Renzi.

Angela Merkel: „Mes gerbiame Graikijos referendumo rezultatus, bet yra dar 18 euro zonos šalių, į kurių suverenius poreikius taip pat reikia atsižvelgti.“

Jis taip pat pridūrė, kad sekmadienį rinksis visų 28 Europos Sąjungos šalių vadovai, o ne tik euro zonos atstovai.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel per spaudos konferenciją pareiškė, kad Graikija trečiadienį turėtų pateikti prašymą trumpalaikei paskolai ir planuojamų reformų sąrašą, o ketvirtadienį iš graikų laukiami detalūs ilgesnio periodo veiksmų pasiūlymai.

„Mes gerbiame Graikijos referendumo rezultatus, bet yra dar 18 euro zonos šalių, į kurių suverenius poreikius taip pat reikia atsižvelgti. Graikijos premjeras pažadėjo pateikti detalų planą ir mes turime tik kelias dienas sprendimo suradimui“, – sakė A.Merkel.

Papildyta 22.20 val. Baltųjų rūmų atstovai patvirtino, jog B.Obama antradienį kalbėjosi telefonu su A.Merkel ir to pokalbio metu paragino Vokietijos kanclerę siekti, kad Graikija liktų euro zonoje.

Papildyta 21.37 val. Tai gali būti svarbu, rašo „The Guardian“ – naujas Graikijos finansų ministras Euklidas Cakalotas žurnalistams prasitarė, kad Briuselyje yra politinės valios suteikti graikams antrą šansą.

Įvairūs šaltiniai praneša, kad antradienį Graikija išsiųs prašymą su finansinės paramos prašymu.

Papildyta 21.16 val. Šiuo metu Aleksis Cipras euro zonos valstybių vadovams pristato savo pasiūlymus.

Tuomet grupei vadovaujantis D.Tuskas prašys, kad nuomonę išsakytų ECB prezidentas Mario Draghi, J.C.Junckeris, J.Dijsselbloemas.

Manoma, kad M.Draghi kalbės apie kapitalo kontrolę ir baisią Graikijos bankų padėtį, J.Dijsselbloemas papasakos apie euro zonos finansų ministrų susitikimą, vykusį kiek anksčiau antradienį. Kol kas neaišku, apie ką kalbės J.C.Junckeris.

Papildyta 20.41 val. Donaldas Tuskas, vadovaujantis euro zonos viršūnių susitikimui, nori, kad sprendimas, ar Graikijai gali būti suteikta parama, turi būti priimtas dar antradienį.

Taip pat pranešama, kad neseniai su A.Merkel kalbėjosi JAV prezidentas Barackas Obama, paraginęs abi puses kalbėtis tarpusavyje. Kiek anksčiau tuo pačiu klausimu jis skambino A.Ciprui.

Tuo metu paviešintos pirmosios euro zonos viršūnių susitikimo nuotraukos:

„Scanpix“ nuotr./Euro zonos viršūnių susitikimas
„Scanpix“ nuotr./Euro zonos viršūnių susitikimas
„Scanpix“ nuotr./Euro zonos viršūnių susitikimas
„Scanpix“ nuotr./Euro zonos viršūnių susitikimas

Papildyta 20.35 val. Į euro zonos viršūnių susitikimą atvykusi Dalia Grybauskaitė sakė: „Graikams visą laiką viskas manjana (rytoj). Mums negali viskas būti manjana. (...) Europa viskam gali rasti sprendimą, tačiau tam reikia dviejų derybininkų. Kol kas to nėra.“

Listen Music Files – Upload Audio Files – 2015-07-07 Prezidentės pasi...
„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė
„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė

Papildyta 20.01 val. Euro zonos vadovų posėdis dėl Graikijos ką tik prasidėjo.

„Financial Times“ žurnalistas iš savo šaltinių išgirdo, kad dar vienas susitikimas dėl Graikijos gali įvykti savaitgalį.

Papildyta 19.41 val. Tuo metu Atėnuose Graikijos vyriausybė užsispyrusi tikina, kad pasiūlymo, kurį jie pateikė, pakeitimų daroma negali būti, rašo „The Guardian“.

Papildyta 19.30 val. Graikijos premjeras Aleksis Cipras antradienį derasi su skeptiškais kreditoriais dėl naujos finansinės paramos Graikijai – šaliai, kurioje pinigai beveik visai baigėsi.

Tačiau į derybas atvykusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad kol kas pagrindo kalboms su Atėnais nėra pagrindo.

„Tai yra ne savaičių, o dienų klausimas“, – sakė ji, kalbėdama apie Graikijos griūtį.

Naujas Graikijos prašymas dėl paramos bus pateiktas neišvengiamai

Graikija nusiteikusi pateikti oficialų prašymą dėl naujos paramos programos neišvengiamai, pareiškė antradienį euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas po euro zonos finansų ministrų pasitarimo dėl naujų veiksmų po referendumo Graikijoje, praneša BNS.

Pasak naujienų agentūros „The Associated Press“, Graikijos pasiūlymo Europos stabilumo mechanizmui (ESM) galima tikėtis trečiadienį, taip sakęs euro grupės vadovas.

J.Dijsselbloemas sakė, kad jo kolega Graikijos finansų ministras Euklidas Cakalotas nepateikė „jokių konkrečių priemonių šiandien“, nors reikalauta reformų plano, bet dar pridūrė, kad prašymas ES paramos fondui bus „neišvengiamai (pateiktas), gal per kelias artimiausias valandas“.

Pasak naujienų agentūros „The Associated Press“, Graikijos pasiūlymo Europos stabilumo mechanizmui (ESM) galima tikėtis trečiadienį, taip sakęs euro grupės vadovas.

J.Dijsselbloemas pažymėjo apskritai sutinkąs, kad Graikijai reikia daugiau negu trumpalaikio finansinio plano.

„Ministrai taip pat apskritai sutinka, kad, jeigu jau bus kita ESM programa su parama, tai toji programa turi būti vidutinės trukmės dėl patikimumo priežasčių“, – sakė jis.

Euro zona, pridūrė jis, turėtų pirmiausiai įvertinti finansinę Graikijos būklę, prieš nuspręsdama pradėti derybas dėl galimos naujos paramos programos.

Atvyko be pasiūlymų

Graikijos finansų ministras Euklidas Cakalotas į euro zonos posėdį atvyko be naujų raštiškų pasiūlymų, sako ES šaltiniai, praneša naujienų agentūra BNS.

Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre'as Moscovici anksčiau yra pareiškęs, kad Graikija antradienį Briuseliui turi pateikti pasitikėjimo vertus naujus pasiūlymus, nes jos rinkėjai referendume atmetė tarptautinių kreditorių iškeltas finansinės pagalbos sąlygas.

„Laukiame visapusiškų, konkrečių ir pasitikėjimo vertų pasiūlymų iš naujo Graikijos finansų ministro Euklido Cakaloto, kad pradėtume diskusijas“, – sakė P.Moscovici, atvykęs į skubiai sušauktą Eurogrupės, vienijančios euro zonos šalių finansų ministrus, susitikimą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką