Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Donbaso ūkis: sunaikintos gamyklos, duoklės teroristams ir anglių kontrabanda į Rusiją

Geležinkelis prie Donecko plieno gamyklos
„Scanpix“/AP nuotr. / Geležinkelis prie Donecko plieno gamyklos
Šaltinis: 15min
0
A A

Nuolatinė baimė, kad verslas gali būti atimtas, duoklės, pavadintos karo mokesčiu, prorusiškiems smogikams ir sunkiosios pramonės žlugimas. Tokia yra apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ ekonomikos realybė šiandien, rašo naujienų svetainė forbes.ua.

Žurnalo „Forbes“ duomenimis, 2014 m. lapkričio 1 d. Donecko srities bankų aktyvai buvo didesni negu 59 mlrd. grivinų, o Luhansko srityje ši suma siekė 7,7 mlrd. grivinų. Didelė dalis ekonominės veiklos vadinamojoje antiteroristinės operacijos (ATO) zonoje šiuo metu vyksta pogrindyje.

„Dauguma verslininkų, esančių „liaudies respublikose“, bijo kalbėti. Jų klausosi ir dėl to jie gali turėti problemų arba su okupantais, arba su Ukrainos saugumo tarnyba. Tvyro paranojiška atmosfera“, – padėtį Ukrainos rytuose apibūdina vienas iš finansų ekspertų.

Įmonių savininkai yra verčiami perregistruoti savo įmones „liaudies respublikų“ teritorijose. Tačiau iki galo atlikti šį procesą įmanoma tik pavieniuose rajonuose.

Ligoninėse, mokyklose ir kitose viešosiose įstaigose dirbantiems žmonėms atlyginimai mokami Ukrainos grivinomis. Valstybinių įstaigų darbuotojai gauna nuo 1000 iki 2000 grivinų per mėnesį, nepriklausomai nuo jų užimamų pareigų. „Forbes“ kalbintas ekspertas teigia, kad nemažai grivinų į „liaudies respublikų“ teritorijas patenka iš okupuoto Krymo pusiasalio.

Ukrainos nacionalinio banko duomenimis, lapkričio 1 d. Donecko srityje esančių Ukrainos bankų turimos lėšos sudarė 1,5 mlrd. grivinų, o Luhansko srityje – 0,6 mlrd. grivinų.

Įmonės, kurios nesumažino savo pajėgumų, ir siekia parduoti savo produktus, susiduria su nemažai sunkumų. Joms iškyla problema dėl prekių realizavimo tiek Donbase, tiek likusioje Ukrainos dalyje, kurios nekontroliuoja Maskvos marionetės.

„Liaudies respublikose“ visai neseniai buvo įvesti du papildomi mokesčiai – karinis ir apyvartos.

„Liaudies respublikose“ visai neseniai buvo įvesti du papildomi mokesčiai – karinis ir apyvartos. Jų dydis siekia nuo 1 iki 17 proc., priklausomai nuo gaunamų pajamų ir įmonės formos. 

„Reikia suprasti, kad moka visi, nes kitu atveju įmonę tiesiog konfiskuoja. Tiesa, jeigu įmonę nusavina ir pamato, kad ji nebeturi reikalingų žaliavų, tuomet ją grąžina ankstesniems savininkams“, – apie tin pavojingas sąlygas verslui „liaudies respublikose“ pasakojo ekspertas.

Teroristų kontroliuojamose teritorijose įsikūrusios didžiosios įmonės, ypatingai priklausančios privatiems savininkams, stengiasi tęsti savo veiklą ir šiuo sunkiu metu. Štai Kijevo miesto parduotuvėse iki šiol galima įsigyti Donecke pagamintų koldūnų ir saldainių.

Tačiau mažesnės įmonės susiduria su problemomis norėdamos parduoti savo produkciją ne teroristų kontroliuojamoje Ukrainos dalyje. Teigiama, kad dažnai Ukrainos pusė neišduoda būtinų leidimų.

Taip pat yra žinoma, kad metalurgijos įmonės ir didžiosios akmens anglių šachtos tęsia savo veiklą Donbase. 

Liepos mėnesį Ukrainos energetikos ir akmens anglies išgavimo ministerija įsakė visoms valstybinėms šachtoms Donbase nutraukti veiklą. Taip pat Kijevas nutraukė dotacijas ir darbuotojams skirtų atlyginimų mokėjimą. Tiesa, kai kuriose šachtose anglį buvo bandoma išgauti ir rugpjūtį, tačiau šiuo metu didžioji dalis jų jau nebedirba.

Tačiau šis draudimas nesutrukdė nelegaliam anglių kasimui ir gabenimui į Rusijos teritoriją.

Tačiau šis draudimas nesutrukdė nelegaliam anglių kasimui ir gabenimui į Rusijos teritoriją.

„Į šachtas vyksta vadybininkai iš Rusijos, pasižiūri, kokia situacija jose, ir duoda nurodymą pradėti gavybą. Šachtininkai ruošiasi eiti į darbą, juk valgyti reikia, tačiau direktoriui klausia, o atlygis bus? Rusai į tai atsako tyla“, – apie situaciją Donbase kalba apžvalgininkas Michailas Volinecas.

Iš Rusijos į Donbasą jau pradėjo grįžinėti ir tie žmonės, kurie iš savo namų pabėgo vasarą. Rusijoje jie nerado gerai apmokamo darbo ir grįžta į Donbasą, norėdami gauti darbą šachtose, dėl to Kijevas privalo rasti išeitį, kaip prisidėti prie šių žmonių nedarbo problemos sprendimo, teigia M.Volinecas.

Žurnalo „Forbes“ žurnalistai nusiuntė užklausą „liaudies respublikų“ „valdžiai“ apie jose veikiančių gamyklų situaciją, tačiau atsakymo taip ir negavo. Žinoma tik tiek, kad aukštos kvalifikacijos darbuotojų Donbase reikia vis mažiau.

Regione veikusios karinės pramonės, elektronikos, metalo apdirbimo ir chemijos pramonės merdėja, o jose dirbę žmonės lieka be pragyvenimo šaltinių. Maskvos remiamų teroristų veikla Donbase prisidėjo prie spartaus šio Ukrainos pramoninio regiono naikinimo ir sulig kiekviena diena augančio nedarbo lygio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką