Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 15d. 13:00

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

Lentvario vaikų darželyje „Šilas“ kontrolieriai tikrino maitinimo kokybę
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

Grupė vieno Vilniaus darželio tėvų nusprendė savo vaikų auklėtojoms per šventes padovanoti pinigų. Jų darbas – sunkus, bet menkai apmokamas, sako tėvai, aiškindami, kodėl pasirinko dovanoti grynuosius pinigus. Tačiau ar dėl to auklėtojos nebus apkaltintos kyšininkavimu? 15min pasiaiškino, kokia dovana yra „legali“, ir kada nuo jos reikia mokėti mokesčius.

Diskusijų darželyje metu, ką dovanoti darželio auklėtojoms Kalėdų proga, didžiuma tėvų pasisakė už praktišką dovaną – pinigus.

Prieš piniginę dovaną balsavę tėvai akcentavo darbo valstybiniame sektoriuje etiką, girdi, pinigai – tai kyšis. Maža to, valstybinio sektoriaus darbuotojai esą turėtų pasitenkinti paprastu „ačiū“, – pasakojo mama.

„Todėl auklėtojos prie šokolado gaus dar ir vokelį su 50 eurų. Tiesa, tarp pasiūlymų buvo svarstoma ir galimybė auklėtojas pamaloninti kokio nors prekybos centro čekiu, tačiau nuspręsta įteikti elementarius pinigus, už kuriuos galės nusipirkti, ko iš tikrųjų nori“, – 15min pasakojo jauna mama Diana.

Nors sprendimas dovanoti pinigus buvo priimtas balsuojant, ne visi tėvai liko patenkinti balsavimo rezultatais.

„Prieš piniginę dovaną balsavę tėvai akcentavo darbo valstybiniame sektoriuje etiką, girdi, pinigai – tai kyšis. Maža to, valstybinio sektoriaus darbuotojai esą turėtų pasitenkinti paprastu „ačiū“. Pabrėžta, kad auklėtojos atsidurs kompromituojančioje padėtyje – pinigai jas turėtų ne pamaloninti, bet įžeisti. Tačiau mes viso labo norime parodyti dėmesį, juolab suprasdami, kad darželio auklėtojų darbas labai sunkus, bet menkai apmokamas. Tačiau gal iš tikrųjų elgiamės nederamai ir esame kyšininkai?“ – klausė Diana.

15min pasiaiškino, kada yra saugu dovanoti pinigus, kada reikia deklaruoti dovanas ir kokius mokesčius už jas sumokėti.

Kada dovana gali būti palaikyta kyšiu?

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Endružytė 15min aiškino, kad mokyklos mokytojas ar darželio auklėtojas bei šeimininkė yra prilyginami valstybės asmenims dėl to, kad teikia viešąsias paslaugas.

„Teisiniu požiūriu, esminis skirtumas tarp kyšio ir dovanos yra tas, kad kyšis yra duodamas už teisėtą ar neteisėtą veikimą, tokio davimo tikslas yra paveikti asmenį, o dovana teikiama atsižvelgiant į tarptautinį protokolą ar tradicijas. Dovanomis niekada neturėtų būti naudojamasi siekiant ką nors netinkamai paveikti (reikia vengti situacijų, kai dovanos gali būti suprantamos kaip netinkama įtaka), nes tikra dovana negali turėti įtakos gebėjimui priimti nešališkus ir objektyvius sprendimus. Priešingu atveju tai nebūtų dovana, o kyšis“, – aiškino ji.

Teisiniu požiūriu, esminis skirtumas tarp kyšio ir dovanos yra tas, kad kyšis yra duodamas už teisėtą ar neteisėtą veikimą, tokio davimo tikslas yra paveikti asmenį, o dovana teikiama atsižvelgiant į tarptautinį protokolą ar tradicijas, – aiškina STT.

R.Endružytė atkreipė dėmesį, kad atitinkamos švietimo įstaigos gali būti pasitvirtinusios vidines tvarkas bei taisykles, tam tikrus elgesio kodeksus, kurie draustų jų darbuotojams priiminėti atitinkamas dovanas.

„Kitas aspektas – apie dovanas reikia deklaruoti, o apie siūlomą kyšį – pranešti ikiteisminio tyrimo įstaigai (STT, policijai ar prokuratūrai). Gautos dovanos turi būti deklaruojamos privačių interesų deklaracijoje (forma paskelbta Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos interneto svetainėje). Jei valstybės tarnautojas ar jam prilyginamas asmuo savo pareigybių aprašyme turi nurodytą pareigą deklaruoti, tarp kitų deklaruotinų dalykų jis privalo nurodyti didesnes nei 150 eurų gautas dovanas“, – sakė STT atstovė.

123RF.com nuotr./Kalėdos
123RF.com nuotr./Kalėdos

Apskritai nerekomenduojama viešajame sektoriuje dirbantiems asmenims priimti turto ar tam tikros naudos, kuri „būtų duodama ne pagal tradicijas ir protokolą arba esant situacijoms, kai dėl tokio davimo aplinkybių – vietos, laiko, formos ir pan. – visuomenė galėtų suprasti nevienareikšmiškai bei vertinti prieštaringai“.

Mokesčių inspekcija: kada ir kokius mokesčius mokėti?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) 15min paaiškino, kad nuo kai kurių teisėtų dovanų reikia mokėti mokesčius.

„Deklaruoti tokias pajamas reikia tais atvejais, kai iš pastarųjų asmenų gautų dovanų (pinigais ar daiktais) vertė yra didesnė nei 2,5 tūkst. eurų. Jeigu dovana gaunama iš kitų gyventojų (t.y. ne iš šeimos narių), 2,5 tūkst. eurų viršijanti dovanos vertė (suma) apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą“, – paaiškino VMI.

Beje, inspekcijoje taikoma nulinė dovanų politika. Tai reiškia, kad VMI valstybės tarnautojai ir darbuotojai, atlikdami jiems pavestas funkcijas, gali priimti tik dovanas, teikiamas pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, tačiau tokiu atveju apie tokį dovanojimo faktą turi būti informuojama VMI nuolatinė dovanų vertinimo komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką