Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Drastiškas rublio kritimas smogia Lietuvos verslininkams

Pinigai
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Tolesnis Rusijos nacionalinės valiutos rublio devalvavimas neigiamai atsilieps Lietuvos investuotojams ir į Rusiją eksportuojančioms įmonėms, teigia banko „Finasta“ analitikai.

Sausio gale Rusijos centriniam bankui informavus apie laipsniško rublio devalvavimo pabaigą, banko analitikai prognozuoja tolesnį rublio kurso smukimą. „Jeigu ir toliau išsilaikys žaliavinės naftos kainų mažėjimo tendencija, rublis dviejų valiutų (JAV dolerio ir euro) krepšelio atžvilgiu smuks dar 15–20 procentų. Nenorėdamas eikvoti sumažėjusių valstybinių tarptautinių valiutos atsargų, Rusijos centrinis bankas valiutos nuvertėjimui rimtai pasipriešinti negalės. Todėl mažai tikėtina, kad rublis artimiausiu metu atsities“, – teigia AB banko investicijų strategas Andrius Adomkus.

Pasak jo, valiutos devalvacija eksporto rinkoje visada yra bloga žinia į tą šalį savo prekes eksportuojantiems gamintojams. „Lietuvos įmonių eksportuojama produkcija Rusijos gyventojams ir įmonėms tampa gerokai per brangi, palyginti su vietos produkcija. Dėl to įmonėms gali tekti sumažinti prekių kainas arba netekti dalies užsakymų. O mažėjant lietuviškų prekių konkurencingumui, šiemet Lietuvos eksportas į Rusiją turėtų neabejotinai smukti“, – teigia A.Adomkus.

Statistikos departamento duomenimis, pernai sausio–lapkričio mėnesiais Lietuvos eksportas į Rusiją sudarė didžiausią, 15,8 proc., viso šalies eksporto dalį. Banko „Finasta“ analitikų skaičiavimais, 2008 metais jis iš viso galėjo siekti apie 8,7 mlrd. litų. Taigi nuostoliai dėl rublio nuvertėjimo Lietuvos verslui gali būti gana rimti. Daugiausia į Rusiją lietuviai išveža mašinų ir mechaninių įrenginių, buitinės technikos, naudotų automobilių, maisto produktų (augalininkystės, pieno, mėsos), plastiko, tad šių prekių eksportuotojams bus sunkiausia.

Pagrindiniai Lietuvos gamintojų svertai prarandamam konkurencingumui amortizuoti susiję su skaudžiais dalykais – darbo užmokesčio ir kitų sąnaudų mažinimu.

Rublio devalvavimas neigiamai atsiliepia ir lietuviams investuotojams, turintiems šia valiuta denominuoto finansinio turto (nuvertėjant valiutai, ja denominuoto turto vertė mažėja). Kita vertus, šis nuvertėjimas nėra amžinas – atsigavus pasaulio ekonomikai ir pagerėjus Rusijos verslo konkurencingumui, investicijų vertė ateityje greičiausiai turėtų atsitiesti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką