Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 17d. 10:16 , atnaujinta: 2018 gegužės 17d. 10:58

Draudikai įspėja jaunus žmones dėl pensijos: „Sodra“ jums mokės 200 eurų

Pensininkams atstovaujančių organizacijų mitingas Mokesčių reforma
Mato Miežonio / 15min nuotr. / Pensininkams atstovaujančių organizacijų mitingas

Pensijų reformos išvakarės Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija (LGDĮA) prisijungia prie reformą kritikuojančių pusių: „jei senatvėje tikitės oriai gyventi iš „Sodros“ mokamos pensijos – garantuotai nusivilsite“, ir įvardija, kad tuomet reikės pragyventi iš 200 eurų. Pasigendama veiksmingos kaupimo sistemos, prieštaraujama valstybinių anuitetų sistemai.

„Įvertinus dabartinę Lietuvos pensijų sistemą, jau po 20 metų „Sodros“ išmokamos pensijos ims mažėti ir sieks vos daugiau nei 200 eurų. Šiuo metu dalis gyventojų visiškai nekaupia papildomai pensijai, o dauguma kaupiančiųjų tai daro nepakankamai. Tačiau būtent „Sodros“ pensiją, kaip pagrindinį pajamų šaltinį, senatvėje įvardija daugiau nei 90 proc. lietuvių“, – teigiama LGDĮA pranešime.

Iškart pažymima, kad tik savarankiškas kaupimas ir svarus valstybės skatinimas gali ištraukti būsimus pensininkus iš skurdo gniaužtų ateityje.

„Daugelis gyventojų gyvena iliuzijų pasaulyje ir tikisi, kad senatvėje galės išgyventi iš valstybinės pensijos“, – teigia gyvybės draudimo ir pensijų bendrovės „Aviva Lietuva“ finansų direktorė Rita Nogė.

Rita Nogė
Rita Nogė

Anuitetai – sūris pelėkautuose

Pasak asociacijos atstovų, Vyriausybės pristatyta ir šiuo metu vykstanti pensijų reforma atrodo lyg sūris pelėkautuose. Labiausiai juos šokiruoja vos ne per naktį įstatymų projektuose atsiradęs siūlymas anuitetų teikimą perduoti vieninteliam teikėjui – „Sodrai“ ir įpareigoti visas II pakopoje sukauptas lėšas privaloma tvarka vėl grąžinti į „Sodrą“.

„Tai nenaudinga nei gyventojams, nei pačiai valstybei. Nėra užtikrintumo, kad gyventojai tikrai išmokas gaus – II pakopoje kaupti pinigai grįžta į politikų valdomą valstybinę sistemą, niekas nežino, kokių reformų bus imtasi ateityje. Nelieka konkurencijos – „Sodra“ taptų vienintele anuitetų monopolininke, nors šiuo metu anuitetus teikia 3 bendrovės, ir iš jų galima išsirinkti palankiausią pasiūlymą“, – sako Artūras Bakšinskas, Gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Bakšinskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Bakšinskas

Anot asociacijos, valstybei vienintelio anuitetų teikėjo sukūrimas taip pat būtų nenaudingas, nes padidintų finansinius įsipareigojimus ir riziką – jei „Sodros“ anuitetų teikėjas patirs nuostolių, tikėtina, juos dengtų mokesčių mokėtojai. Taip pat nėra žinoma, iš kokių lėšų būtų formuojami atidėjiniai. Be to, esą „Sodros“ anuitetai gali būti brangesni, nes ji neturės konkurencinio spaudimo mažinti veiklos sąnaudas.

Asociacijos prezidento teigimu, reikėtų eiti demokratiniu keliu ir plėsti anuitetų sistemą skatinant tiek aktyvesnį gyventojų anuitetų įsigijimą, tiek ir didesnę anuitetų paslaugos teikėjų konkurenciją.

„Kryžkelių kiekvienais metais yra, bet šita yra viena iš kardinalesnių, kuria galima nueiti į labai daug šunkelių“, – žurnalistams teigia A.Bakšinskas.

Nebelieka prasmės kaupti

Asociacijos atstovų teigimu, labai svarbu sukurti ir išlaikyti paskatas, kurios skatintų kaupti savarankiškai, kad žmonėms tai apsimokėtų daryti.

Pasak A.Bakšinsko, taupyti II pakopoje labiau apsimokėtų, jei formulė būtų 4 proc. gyventojo įmoka bei 3 proc. valstybės paskata, vietoj dabar siūlomų 4+2 proc.

Vyresni nei 40 metų gyventojai turėtų būti skatinami daugiau kaupti savarankiškai. Jiems II pakopa nebus privaloma, tačiau kaupti turėtų didesnėmis sumomis, kad sukauptų bent kokią papildomą pensijos dalį, – mano A.Bakšinskas.

Taip pat asociacija siūlo svarstyti GPM susigrąžinimo lubų didinimą, kaupiantiems III pakopoje. Šiuo metu gyvybės draudimo ir III pakopos pensijų fondų įmokų, nuo kurių galima susigrąžinti 15 proc. sumokėto GPM, lubos siekia 2000 eurų per metus, arba 167 eurų per mėnesį.

„Į susigrąžinimą dabar bus įtraukiamos ir papildomos įmokos II pensijų pakopoje. Taip pat vyresni nei 40 metų gyventojai turėtų būti skatinami daugiau kaupti savarankiškai. Jiems II pakopa nebus privaloma, tačiau kaupti turėtų didesnėmis sumomis, kad sukauptų bent kokią papildomą pensijos dalį“, – sako A.Bakšinskas.

R.Nogė vertina, kad pensijų fondų valdytojams sumažinus turto valdymo įkainius perpus, bus svarstoma dėl veiklos tęstinumo.

„Mes iš tiesų svarstytume dėl tęstinumo, bet pagrindinis ir esminis klausimas – kaip gyventojai toliau rinksis, jei sprendimas bus toks, koks yra dabar siūlomas. Žmogui, kuris uždirba nedaug, 4 proc. yra labai svarbūs šios dienos poreikiams tenkinti. O jei uždirba daug – lėšų užrakinimas ir po to grąžinimas į „Sodrą“ irgi nėra pakankamai patrauklu“, – sako R.Nogė.

Lygina, kad šveicarai gyvena geriau

LGDĮA lygina, kad valstybinės pensijos yra mažos netgi tokioje valstybėje kaip Šveicarija. Čia valstybės mokamos pensijos sudaro tik 16–32 proc. buvusio atlyginimo. 1000–2000 eurų pensijos šveicarams yra gana maži pinigai, kurių sunkiai užtektų pragyvenimui.

„Šveicarijoje senjorai gyvena oriai tik todėl, kad šalyje įprasta senatvės pensijai kaupti savarankiškai. Kiekvienas dirbantysis kas mėnesį moka po 2,4 proc. įmokas į II pakopos pensijų fondą nuo savo atlyginimo. Tokią pat sumą į fondą perveda ir jo darbdavys. Įdomu tai, kad sukauptą sumą gyventojai bet kada gali išsiimti iš šio fondo, o pinigus panaudoti būsto pirkimui ar verslo pradžiai ir vėl pradėti kaupti iš naujo“, – sako Julius Česnakauskas, Šveicarijoje gyvenantis ir dirbantis lietuvis.

5 metus Švecarijoje gyvenantis 32 metų vyras yra informacinių technologijų specialistas ir jo atlyginimas siekia 7500–10 000 eurų per mėnesį.

Julius į pensiją Šveicarijoje turėtų išeiti būdamas 64 metų – metais anksčiau nei išeitų Lietuvoje – ir norėtų gauti apie 80 proc. atlyginimo siekiančią pensiją – tai sudarytų apie 8000 eurų.

Viktorija Savicka / 15min nuotr./Žmogus
Viktorija Savicka / 15min nuotr./Žmogus

Šveicarijoje pensijos sudarytos iš trijų dalių. Iš valstybės mokamos I pakopos, Lietuvoje atitinkančios „Sodros“ pensiją, Julius gali tikėtis apie 1500 eurų kas mėnesį, jeigu jo šeimyninė ir finansinė padėtis nesikeis, nes šeimoms valstybės išmokos didėja. O iš II pakopos – apie 1900 eurų per mėnesį. Jis teigia nekaupiantis III pakopos fonde, todėl jam pensijai trūktų maždaug 4000 eurų per mėnesį.

R.Nogė vertina, kad esamos II pakopos Lietuvoje taip pat solidžiai ir 70 proc. buvusio atlyginimo atitinkančiai pensijai nepakaktų – maždaug dar trečdalį pensijos reikėtų sukaupti pačiam, per III pakopą ar kitais būdais.

Anot jos, norint maždaug 600 eurų pensijos, be II pakopos, papildomai reikėtų atsidėti maždaug po 65 eurus per mėnesį 3-ioje pakopoje.

Pensijų reformai prieštarauja ir Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA), jungianti II pakopos fondus valdančias įmones. Baiminamasi, kad nurėžti pensijų fondų mokesčiai rinką pavers oligopoline. Skaičiavimai atskleidžia, kad daliai žmonių kaupti fonduose apskritai neapsimokės, kadangi tuos pačius pinigus skirdami III pakopai jie gautų didesnę mokesčių lengvatą, tačiau ir didesnius taikomus mokesčius.

Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymą, kitąmet į II pakopos pensijų fondus patys gyventojai turėtų pervesti 3 proc. savo atlyginimo, už tai valstybės paskata sudarytų 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio prieš dvejus metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Aktualu

Nidos forumas. Aukščiausias pareigas Vatikane užėmusi moteris Flaminia Giovanelli – apie popiežiaus viziją Europai

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Aktualu

Neįgaliais apsimetantys romai Kaune – sukčiavimas žmonių jausmais

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

24sek

ESPN į garbingą reitingą įtraukė D.Sabonį ir paliko klaustuką dėl J.Valančiūno

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Aktualu

G.Paluckas: tarp LSDP kandidatų į prezidentus turime vieną pirmaujantį

Vardai

Skiriasi garsių menininkų pora – aktorė Aurelija Tamulytė ir fotografas Raimundas Švilpa

Gazas

Lietuvoje pristatyta naujoji „Mazda 6“: Jinba-Ittai, KODo ir kitos japoniškos mįslės

Naujienos

Verslas

„NT Valdos“ aukcione pardavinės 30 NT objektų už 37,8 mln. eurų

Sportas

Dopingo tyrimas plečiasi: įtarimai pareikšti Lietuvos dviračių treko rinktinės treneriams

Vardai

Donatas Montvydas prabilo apie pokyčius ir atskleidė intriguojančios fotosesijos užkulisius

Aktualu

Ukrainos prezidento rinkimai: kas turi daugiausiai šansų pakeisti P.Porošenką?

Verslas

ES teismas paliko galioti suvaržymus bites žudantiems pesticidams

Verslas

Mažą ūkį sustiprino moderni technika

Aktualu

Radviliškio gimnazijos direktorius lieka nuteistas dėl 70 tūkst. eurų išdalinimo giminėms ir draugams

Aktualu

EHU gelbėjimo planas – specialus statusas egzilyje veikiantiems universitetams

Vardai

Mokymus Ibisoje rengusi Inga Budrienė dekoracijoms panaudojo ir jachtą

Pasaulis kišenėje

Noriu į safarį. Keniją ar Tanzaniją rinktis?

Aktualu

Č.Juršėno 80-mečio proga – sveikinimai iš bendražygių

Vardai

Garsaus fotomenininko drama: iš jūros ištraukęs skęstančias anūkes, žmonos išgelbėti nebespėjo

Maistas

Druskininkai kviečia smaližius: kurorto šventę vainikuos „100 tortų Lietuvai“ degustacija

Aktualu

VTEK pirmininku siūloma skirti E.Sakalauską

Pasaulis kišenėje

Nakvynė Palangoje: ką galima gauti už 5 eurus?

Kultūra

Liana Ruokytė-Jonsson apie „nutekintą“ kultūros įstaigų pertvarkos planą: „Tai yra netikrų naujienų generavimas“

Aktualu

Edwardas Lucasas: nekaltinkime rinkėjų dėl populizmo iškilimo

Marekas Blaževičius yra vienas geidžiamiausių savo amžiaus „centrų“ Europoje. Dėl jo jau pešasi „Lietuvos rytas“ ir Kauno „Žalgiris“. 16-metis turės priimti svarbų sprendimą, tačiau didžiausias jo noras – nebūti tuo, kuris galėjo tapti, bet netapo. 
24sek

„Lietuvos ryto“ talentas, kurį vilioja ne tik „Žalgiris“, bet ir Europos grandai

Verslas

Naujasis duomenų apsaugos reglamentas: aplaidumas įmonėms gali kainuoti labai brangiai

Verslas

Teismas nusprendė, kad Mindaugas Marcinkevičius neapšmeižė Nerijaus Numavičiaus

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką