Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 11d. 10:40

Draudimas prekiauti sekmadieniais sunaikintų 4000 darbo vietų, teigiama prekybininkų tyrime

Klaudijus Maniokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Klaudijus Maniokas

Seime pradedant svarstyti parduotuvių darbo savaitgaliais ribojimus, prekybininkai užsakė tyrimą, ką tai lemtų: žala ekonomikai gali siekti iki 300 mln. eurų, tai sumažintų ir biudžeto pajamas, prekybininkams tektų atsisakyti apie 4000 darbuotojų. Remiantis tyrimu, tik liberalizavimas galėtų didinti prekybą, kurti darbo vietas.

Šiuo metu Seime svarstomas siūlymas drausti parduotuvėms prekiauti paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis. Tačiau premjeras Saulius Skvernelis yra pasisakęs, kad turėtų būti draudžiama prekiauti visais sekmadieniais, arba turėtų būti trumpinamas darbo laikas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacija (LPĮA) pasigedo poveikio vertinimo tyrimų, „kurie kiekybine išraiška parodytų konkrečius skirtingo teisinio reguliavimo rezultatus, teigiamas ir neigiamas pasekmes“.

Todėl LPĮA pati užsakė tokį tyrimą, o jį atliko VšĮ „Europos socialiniai, teisiniai ir ekonominiai projektai“ (ESTEP).

Prognozuoja poveikį ekonomikai – 300 mln. eurų

ESTEP analitikas Titas Budreika tikina, kad įvedus draudimą mažmeninė prekyba Lietuvoje tik mažėtų. Jei būtų draudžiama prekiauti visais sekmadieniais ir švenčių dienomis, tai vidutiniškai sudarytų 62,47 dienos per metus, sako prekybininkų užsakyto ir finansuoto tyrimo vienas autorių.

„Griežčiausiu scenarijumi, kai prekyba ribojama visais sekmadieniais ir švenčių dienomis, mažmeninė prekyba susitrauktų apie 380 mln. eurų. Ją šiek tiek kompensuotų padidėjusi apyvarta degalinėse, prognozuojame 85 mln. eurų padidėjimą degalinėse. Taip apyvarta padidėtų tokiose nemažmeninės prekybos veiklose, kaip restoranai. Bet visos ekonomikos mastu, bendrai, tai bendras vartojimo sumažėjimas siekia apie 270 mln. eurų griežčiausiu scenarijumi“, – sako T.Budreika.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Titas Budreika ir Klaudijus Maniokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Titas Budreika ir Klaudijus Maniokas

Valstybė dėl mažesnio PVM ar socialinio draudimo įmokų surinkimo, anot jo, netektų 68 procentų. Taip pat prekybininkai atsisakytų 4136 darbuotojų.

„Jei ribojame tik 1 sekmadienį ir švenčių dienomis – žalos mastas ekonomikai mažėja per pusę, 140 mln. eurų“, – sako T.Budreika ir skaičiuoja, kad tuomet nereikėtų 2108 darbuotojų.

Švelniausias atvejis, jei būtų draudžiama prekyba tik pirmosiomis Kalėdų ir Velykų dienomis, žala ekonomikai siektų 9 mln. eurų, būtų atleisti 134 darbuotojai.

Bet būtų padaryta kita žala, kurią lemtų draudimas prekiauti savaitgaliais – užsidarytų ne tik parduotuvės, bet ir prekybos centrai, kuriuose veikia daug smulkių prekybininkų.

„Apie pusę visų didžiųjų prekybos centrų, kurie savaitgaliais nebedirbtų, nebesudarytų galimybės dirbti ir savo nuomininkui, tad jis irgi prarastų dalį apyvartos“, – sako T.Budreika.

ESTEP inf./Dėl ko pirkėjai į parduotuves eina sekmadieniais
ESTEP inf./Dėl ko pirkėjai į parduotuves eina sekmadieniais

Anot jo, Vengrijoje įvedus draudimą prekiauti savaitgaliais, maždaug pusė prekybos centrų sekmadieniais apskritai užsidarė.

„Bet ir tais atvejais, kai prekybos centras neuždaromas, prekybos srautai į prekybos centrą sumažėja, ir nuomininkai taip pat pastebi sumažėjusį pirkėjų srautą“, – sako T.Budreika.

Jis teigė nematantis jokio teorinio pagrindo, kad ribojimai paveiktų kainas – studijos užsienyje ir jų rezultatai nerodo jokio poveikio kainoms.

„Reziumuojant, darbuotojų gerovės poveikis – jis toks dviprasmiškas: dalis darbuotojų netektų darbo, priklausomai nuo reguliavimo griežtumo, taip pat, remiantis kitų šalių pavyzdžiais, matome, kad prailginamas laikas penktadieniais ir šeštadieniais, įvedama naktinė pirmadienio pamaina“, – stebisi T.Budreika.

ES prekybą liberalizuoja, išskyrus tris šalis

ESTEP valdybos pirmininkas dr. Klaudijus Maniokas tikina, kad dauguma valstybių šiuo metu prekybą liberalizuoja, kad ji nepralaimėtų konkurencinėje kovoje su internetine prekyba. Esą panašių studijų pasaulyje atlikta ne viena, o tema gerai žinoma.

„Šita sritis yra reguliuojama ir pasaulyje, ir Europoje, bet yra aiškios dvi tendencijos: viena, kad iš esmės Europoje ir ES dauguma šalių liberalizuoja šią sritį ir reguliuoja mažmeninę prekybą vis mažiau ir mažiau“, – sako K.Maniokas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klaudijus Maniokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Klaudijus Maniokas

Anot jo, šiuo metu ir EK rekomenduoja valstybėms narėms mažinti apribojimus darbo laikui būtent dėl augančios elektroninės prekybos.

Dėl to indeksas, parodantis ribojimų apimtį EBPO šalyse, per 20 metų tik mažėjo. Lietuva kol kas yra viena iš mažiausiai ribojimų turinčių šalių, taip pat ir Latvija, Estija, Švedija, Suomija.

„Takoskyra gana aiški tarp Šiaurės ir Pietų, tarp protestantiškų ir katalikiškų kraštų. Bet ir katalikiški kraštai pastaruoju metu tuos ribojimus naikino, jie daugiausia išlikę Ispanijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Graikijoje, nors ir Graikija juos mažino pastaraisiais metais. Mes esame šiaurės regione, kur prekyba tradiciškai liberaliausia“, – sako K.Maniokas.

Jis skaičiuoja, kad per pastaruosius 5–6 metus aštuonios ES šalys ribojimus mažino ar apskritai panaikino, tarp jų ir Suomija, Danija, Nyderlandai, Portugalija, Ispanija.

„Tik trys šalys griežtino: Vengrija, Čekija ir Lenkija, ir kiekviena valstybė yra įdomus atvejis. Vengrija įvedė apribojimus 2015 m. pavasarį ir prekybą ribojo iš esmės visais sekmadieniais gana griežtai, išskyrus smulkųjį verslą. Kas svarbu ir pamoko, kad motyvai buvo tie patys: poilsis darbuotojams ir smulkių vietinių prekybininkų sąlygų gerinimas, tai beveik identiška retorika kaip ir Lietuvoje. Bet Vengrijos atvejis įdomus tuo, kad lygiai po metų šitie ribojimai yra atšaukti ir prekyba vėl liberalizuota“, – sako K.Maniokas.

Anot jo, Vengrijoje sumažėjo darbuotojams mokami priedai, buvo prailgintas darbo laikas kitu metu, sumažėjo pirkėjų srautai prekybos centruose, ir pusė prekybos tinklų savaitgaliais nusprendė nedirbti, taip paveikdami smulkųjį verslą, kuris tuose prekybos centruose veikė ir dirbo.

Čekijoje ribojamas laikas per metus buvo gerokai mažesnis – 7 dienos, ir tai buvo taikoma didelėms parduotuvėms.

„Čekijoje 2016 m. pabaigoje pateiktas kreipimasis į Konstitucinį teismą dėl diskriminacijos, didelių ir mažų parduotuvių, ir kol kas laukiama, koks bus Konstitucinio teismo sprendimas“, – sako K.Maniokas.

Lenkijoje, anot jo, taip pat prekybos tinklai prisitaikė – pailgino darbo laiką penktadieniais ir šeštadieniais, įvedė naują pamainą pirmadienio naktį, kad pasirengtų naujai savaitei, o iš to daugiausia laimėjo degalinės.

„Vertindami neigiamo efekto mastą Lietuvoje, turime kalbėti apie daugiau negu 2 tūkstančius prekybos ir paslaugų teikimo vietų ir daugiau negu 6 tūkstančius darbuotojų, dirbančių po tuo pačiu stogu, pavyzdžiui, kirpyklose, taisyklose, vaistinėse, kavinėse ar specializuotose parduotuvėse“, – konstatavo K.Maniokas.

Kur nukeliautų apyvarta

Pagal ESTEP tyrimą, ribojimo dienomis, savaitgaliais ar švenčių dienomis, apyvarta parduotuvėse nukeliautų kitur: didžiąja dalimi 48 proc. apyvartos, persikeltų į kitas dienas, 9,5 proc. – į degalines, 12,5 proc. –į kitas mažmeninės prekybos veiklas ir restoranus, o 30 proc. – sumažėtų vartojimas.

„Žmonės tiesiog mažiau vartos“, – sako T.Budreika.

ESTEP skaičiuoja, kad iš 10 milijardų eurų metinės apyvartos šiuo metu apie 3 mlrd. eurų tenka 5 didiesiems prekybos tinklams, kitoms nespecializuotoms parduotuvėms – apie 1 mlrd. eurų, degalinėms – apie 1,5 mlrd. eurų, o kitoms mažmeninės prekybos vietoms – 4,2 mlrd. eurų. Šiame sektoriuje dirba apie 140 tūkstančių darbuotojų.

Komentarai: 16

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Aktualu

Vaikų pornografiją pamėgęs Anglijoje gyvenantis lietuvis išvengė kalėjimo

Aktualu

A.Merkel sąjungininkų nesėkmę Bavarijoje nulėmė bandymai įtikti radikalams

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Gyvenimas

Kaip pritraukti prie savęs žmones: specialiųjų agentų patarimai

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

Kultūra

Estijoje atidarytas A.Pärto kultūros centras

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Pražūtingi potvyniai Ispanijos kurorte: ar saugu ten vykti dabar?

Kultūra

Trečiojo reicho slapto tyrimo centro darbas sugulė į D.Huzelio knygą

Aktualu

Seimas diskusijų dėl A.Ramanausko-Vanago pripažinimo Lietuvos vadovu metu prisiminė ir V.Landsbergį

Infografikas Verslas

Kainų augimas lėtėja, bet už tris prekes jau mokame daugiau nei europiečiai

Interviu Gyvenimas

Ginekologė – apie genetinius tyrimus ir galimas rizikas: „Dažniausiai jie skiriami vyresnio amžiaus moterims“

Gazas

Vilniečiai piktinasi, kad Upės gatvėje eismas neįmanomas, o savivaldybė prašo kantrybės

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Mes visi mylime Ukrainą, bet nebūtinai jos oligarchus

Aktualu

Ministras: Malaizija atsisakys mirties bausmės

Aktualu

Japonijos imperatorių kritikavęs Jasukunio šventyklos šventikas traukiasi

Aktualu

Juozas Imbrasas: Žala vilniečiams turi būti išieškota per Stokholmo arbitražą

Aktualu

Erika Tamošaitienė: Kodėl santuokos nutraukimas gali užtrukti?

Aktualu

„Voyager“ vairuotojo kelionė: greitkelyje teko plačiai atverti bagažinę, teisme – piniginę

Verslas

Vilniaus Subačiaus gatvėje atidaryta atnaujinta „Maximos“ parduotuvė

Aktualu

Partijas ir kandidatus konsultuoti galės tik ES ir NATO šalių ekspertai

Aktualu

Trečiadienio avarijose sužeistas tuzinas žmonių, tarp jų – devynerių pėsčiasis

Aktualu

Tarnybą Savanoriškoje krašto apsaugos tarnyboje siūloma įskaityti į stažą

Aktualu

Seimo „valstiečiai“ gina švietimo ministrę: reformai įsibėgėti reikia laiko

Verslas

LRT kreipėsi į Europos transliuotojus: nepriklausomumui iškilęs pavojus

Aktualu

Didvyriškas Priekulės ugniagesio poelgis: spjovęs į instrukcijas išgelbėjo skęstančią moterį

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką