Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 18d. 15:48

E.cigarečių pardavėjai kilo į mūšį dėl išgyvenimo – protestuoja prieš M.Majausko pataisą

Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo

Elektroninių cigarečių pardavėjai itin kritiškai sutiko parlamentarų pasiūlymą uždrausti elektroninių cigarečių skysčius su skoniais, išskyrus tabako. Pasak jų, dabar vaikams skysčius pardavinėja ne jie – prekyba vyksta antrinėje rinkoje per feisbuko grupes ir kitais nelegaliais būdais. Tuo tarpu draudimas paveiktų suaugusiuosius, kurie galbūt metė cigaretes – jiems dingų 90 proc. asortimento. Dėl to galėtų augti šešėlinė rinka. Kilo ir konfliktų – Seimo nariai užsipuolė tabako įmonės atstovą.

Jau skelbta, kad konservatorius Mykolas Majauskas įregistravo pataisą, pagal kurią rinkoje būtų draudžiama parduoti elektroninių cigarečių skysčius, jei juose naudojamos kvapiosios medžiagos, išskyrus tabako skonį. Parlamentaras pataisą argumentuoja siekiu apsaugoti jaunimą, kuris esą dar nesupranta priklausomybės nuo nikotino žalos.

Seimo nariai M.Majauskas ir Vytautas Kernagis trečiadienį susitiko su šių gaminių pardavėjais ir asociacijos atstovais.

Įspėjo – augs šešėlis

UAB „Litradė“ generalinis direktorius Lukas Kaleinikovas teigia sutinkąs, kad problema yra nepilnamečiai, vartojantys e.cigaretes ir įprastus tabako gaminius, tačiau ji sprendžiama ne taip.

„Mes matome šią problemą ir sutinkame, kad ši problema didelė. Mes, e.cigarečių verslo atstovai, manome, kad ją reikia spręsti. Tačiau nesame iki galo tikri, ar šis įstatymo projektas ir pasiūlytas sprendimo būdas yra efektyviausias būdas problemos sprendimui pasiekti“, – kalbėjo verslininkas.

Anot jo, M.Majausko pasiūlymas „tik padidins juodąją šešėlinę rinką, kas sukels dar didesnę problemą ir finansinių praradimų valstybei, nes sumažės akcizų sumos, o tvarus ir sąžiningas verslas bus priverstas uždarinėti parduotuves“.

„Tai paskatins neaiškios kilmės produktų patekimą į rinką. Nes tą juodą šešėlinę rinką bando kontroliuoti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), tačiau negali sukontroliuoti, yra feisbukas ir kitos socialinės platformos, kur yra grupės, jose veikia antrinė rinka, kur produktai gaunami iš neaiškių šaltinių“, – aiškino L.Kaleinikovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo
Luko Balandžio / 15min nuotr./Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo

Jis tikina, kad parduotuvės neprekiauja nepilnamečiams, parduoda registruotus produktus, tačiau dėl draudimo nukentėtų vienintelės.

„Išaugus šešėlinei rinkai, tiesiog pačios produkto kokybės nebebus galima užtikrinti“, – įspėjo L.Kaleinikovas.

UAB „Ecodumas“ direktorius Edvinas Izokaitis tikino, kad šešėlinė rinka yra vienas didžiausių dabartinių pardavėjų galvos skausmų, kadangi ji kenkia ir jo įmonės pardavimams.

„Yra nelegalios feisbuko grupės vaikams, kaip bebūtų gaila, bet tie produktai patenka į rinką. Yra taksi vairuotojai, kuriems paskambina ir jie priveža po kelių minučių akcizines prekes“, – problemą pripažino E.Izokaitis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo
Luko Balandžio / 15min nuotr./Elektroninių cigarečių pardavėjai kyla į kovą dėl išlikimo

„Ecodumo“ komercijos direktorius Vydūnas Gaudzevičius tikino, kad įmonės pardavimų atveju laikosi labai griežtos pozicijos neparduoti nepilnamečiams – įmonės pačios buvo tokio draudimo iniciatorės, nors anksčiau net nebuvo tokio ribojimo.

„Šitas projektas, skaičiuojant mūsų duomenimis, mūsų asortimentą nukirptų 90 proc. skysčių pasiūlos, tai verslui reikštų visišką katastrofą, kad nebegalima išsilaikyti. Dabar kaip verslas esame stabilus, kuriame parduotuves, samdome žmones. Šitas draudimas būtų taikomas mums, legaliam verslui, nors mes su nepilnamečių rinka nedirbame“, – tikino V.Gaudzevičius.

Jis svarstė, kad gali būti apie 100-200 tūkst. asmenų, kurie naudoja elektronines cigaretes.

„Šitas ribojimas būtų taikomas tiems suaugusiems žmonėms, kurie metė rūkyti, garina. Ir būtų ribojamas jų pasirinkimas“, – kalbėjo įmonės atstovas.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė

Pasak jo, kiekvienas e.cigaretės skystis, parduodamas legaliai, turi būti ištirtas laboratorijose, gauti sertifikatą – pagal ES direktyvą tik tuomet galima skysčiais prekiauti.

V.Kernagis žada dar vieną ribojimą – licencijuoti

Konservatorius V.Kernagis tikino, kad skysčių skonių draudimas yra tik vienas žingsnis. Kitą savaitę ketinama pateikti kitų įstatymų projektų, kurie skirti licencijuoti e.cigarečių rinką.

„Kitas žingsnis – tai yra licencijavimo įvedimas šiems produktams, kas leidžia didesnes galimybes NTAKD imtis veiksmų. Ir šioje vietoje jūs netgi turėtumėte būti suinteresuoti, kad tas verslas būtų licencijuojamas“, – e.cigarečių rinkos atstovams kalbėjo V.Kernagis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis

M.Majauskas tikino, kad neapleidžia idėjos siūlyti tokį draudimą, tačiau paminėjo, kad dviejų Seimo narių nuomonė dar nėra visas Seimas.

„Mano supratimu, nikotinas yra narkotikas ir tie asmenys, tame tarpe ir savininkai įmonių, kurios parduoda narkotikus vaikams, jų vieta yra Pravieniškėse“, – rėžė M.Majauskas.

Jis citavo jaunuolio laišką, kuriame apibrėžta e.skysčių įsigijimo schema – jaunuoliai naudojasi kioskeliais, taip pat iš oficialių parduotuvių Lietuvoje skysčius perka internetu ir gauna į paštomatus.

„Ar jūs esate tikri, kad iš paštomatų nepasiima nė vienas nepilnametis jūsų produktų“, – klausė M.Majauskas. E.cigarečių atstovai teigė, kad deda visas pastangas, kad taip nebūtų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

„Puikiai suprantu, kad nėra sidabrinės kulkos, kuri išspręstų visas problemas, tačiau problema egzistuoja ir iš tyrimų matome, kad vis daugiau mokinių pradeda rūkyti elektronines cigaretes. (...) Aromatų uždraudimas yra vienas iš sprendimų, tokio sprendimo imasi ne viena šalis, manau, kad turime svarstyti apie tokį sprendimą Lietuvoje“, – teigė M.Majauskas.

Kilo konfliktas su „Philip Morris“ atstovu

„Philip Morris“ korporatyvinių reikalų vadovas Lietuvai Kęstutis Straigis susitikime tikino, kad skysčius uždraudusios Estijos pavyzdys nėra tinkamas, kadangi šioje šalyje „buvo sujaukta konkurencija“, o įstatymų leidėjai nepasiekė užsibrėžtų tikslų.

„Žmogus, kuris vartoja e.cigaretę, jis laisvas nueiti ir nusipirkti parduotuvėje eterinių aliejų, juos susimaišyti, ir vartoti pats sau, toliau tuos skonius vartoti. Šitoje vietoje padaryta žala tiems legaliems gamintojams, kurie prekiauja uždaromis sistemomis, kurių prekės, kapsulės yra uždaros. Nėra jokių įrodymų, kurie skoniai yra labiau ar mažiau patrauklūs ar nepatrauklūs“, – kalbėjo K.Straigis.

Tačiau vėliau pokalbio metu M.Majauskas pastebėjo jį šypsantis.

„Ar jums juokinga, kai kalbame apie vaikų sveikatą“, – supykęs rėžė M.Majauskas.

Jam K.Straigis atsikirto, kad parlamentaras pats interpretuoja, dėl ko jis nusijuokęs.

M.Majauskas patikino, kad į kitus susitikimus jis bus nebekviečiamas.

„Tiesiog noriu pastebėti, mano teisė pastebėti, jūsų teisė juoktis, kai mes kalbame apie vaikų sveikatą“, – rėžė M.Majauskas.

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

00:46
01:50
04:41

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką