Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 29d. 09:23

Iš kur lietuvių meilė gryniesiems pinigams?

Eurų banknotai
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr. / Eurų banknotai

Statistiniai duomenys atskleidžia, kad lietuviai itin myli grynuosius pinigus – kur kas labiau nei kitų ES narių gyventojai. Net ir pirkdamas elektroninėje parduotuvėje dažnas tautietis už pirkinius atsiskaito grynaisiais. Ir tik gavęs prekę į rankas. Pabandėme išsiaiškinti, kokios priežastys tai lemia.

Nori matyti už ką moka pinigus

Pigu.lt rinkodaros vadovė Giedrė Vilkė sako, kad atsiskaitymas grynaisiais

pinigais visų pirma reiškia tai, kad klientas pirmiau pamatys prekę, o tik tada už ją sumokės. „Pirkėjai gali prekę pačiupinėti, įsitikinti, kad jie gavo būtent tai, ką užsisakė ir tik tada sumokėti“, – sako pigu.lt atstovė G.Vilkė. Grynųjų pinigų populiarumą e. prekyboje pašnekovė aiškina ir tuo, kad užsakymo pateikimas nesumokant pinigų į priekį yra greitesnis ir paprastesnis.

Taip pat pastebima, kad vis dar auga naujų pirkėjų skaičius, kurie atranda apsipirkimą internetu, todėl, kad pirmas apsipirkimas būtų drąsesnis, galimybė atsiskaityti atsiimant prekes, jiems yra itin svarbi ir patogi.

Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyriausiosios ekonomistės Jūratės Butkutės teigimu, internete perkantys pirkėjai grynaisiais moka ne dėl to, kad nesugebėtų ar neturėtų galimybių rinktis alternatyvių būdų. „Pirkėjų polinkis atsiskaityti grynaisiais pinigais už internetu įsigytas prekes, tikėtina, labiausiai susijęs su noru atsiskaityti tik gavus prekes į rankas, o ne iš anksto“, – anksčiau išsakytas mintis patvirtina ir LB ekonomistė.

Įžvalgomis sutiko pasidalinti ir e. atsiskaitymų ekspertas, Mykolo Romerio universiteto Ekonomikos ir finansų valdymo fakulteto lektorius dr. Marius Laurinaitis. Pasak jo, už internetu perkamas prekes atsiskaitydami grynaisiais, pirkėjai iš anksto tarsi „apsidraudžia“ nuo prekės vėlavimo ar nekokybiškų prekių gavimo galimybės. Pašnekovas pastebi, kad kai kurie lietuviai mieliau už prekę mokėtų net 30 proc. brangiau, tačiau ją iš karto įsigytų prekybos centre, nei pigiau internetu ir lauktų keletą dienų, kol ji atvyks į namus.

Lemia ir psichologinės priežastys

„Nemažai pirkėjų bijo ginčų sprendimo tvarkos. Darbingo amžiaus žmogus, aktyviai besinaudojantis e. mokėjimo priemonėmis, grynaisiais tikrai atsiskaitys rečiau, negu vyresnio amžiaus žmogus. Jis žino, kad jį saugo civilinis kodeksas, kad egzistuoja 14 dienų prekės grąžinimo laikotarpis ir kiti vartotojų teisių apsaugos elementai. E. prekyboje tokių elementų netgi daugiau, negu tradicinėje prekyboje“, – aiškina pašnekovas.

Pasak jo, kitus nuo išankstinio mokėjimo už pirkinius atbaido įsitikinimas, kad toks mokėjimo būdas apskritai nėra saugus. M. Laurinaitis ragina nepamiršti, kad egzistuoja ir tokia pirkėjų grupė, kuri e. bankininkystės paslaugomis dar apskritai nesinaudoja – aišku, kad tokie žmonės rinksis galimybę mokėti grynaisiais. Dr. M. Laurinaitis neneigia, kad mokėjimo grynaisiais būdas patrauklus ir turintiems neoficialių pajamų, nenorintiems, kad jų finansinis aktyvumas būtų fiksuojamas ir matomas.

Galima išskirti ir mažiau racionalias psichologines priežastis. „Kai kuriems sudėtinga išsiskirti su pinigais toms 14 dienų, per kurias prekė bus pristatyta į namus. Būna ir „atšalimo“ periodas, kai žmonės nebenori užsakytos prekės ir grąžina ją kurjeriui tą pačią pristatymo akimirką arba neatvyksta pasiimti“, – dėsto MRU atstovas.

Pigu.lt atstovė G. Vilkė tikina, kad klientai šia galimybe nepiktnaudžiauja ir tik labai retais atvejais neatsiima užsakytų prekių. „Dažnu atveju tai nutinka tik dėl to, kad klientas nespėja atvykti į prekių atsiėmimo centrą ar paštomatą, ir užsakytos prekės keliauja atgal į sandėlį. Užsakymai saugomi 5 dienas, tad pasitaiko klientų skambučių su prašymais palaikyti prekę ilgiau, nes dėl asmeninių priežasčių klientas nespėja atvykti atsiimti prekės“, – aiškina G.Vilkė.

Pamiršta, kad galioja pirkinių draudimas

Bankų atstovų teigimu, didinti žmonių pasitikėjimą atsiskaitymais internetu padeda ir pirkinių draudimas. Tokią apsaugą užtikrina dauguma šiuo metu išduodamų kredito kortelių. Pirkinių draudimas automatiškai galioja ne tik atsiskaitant kredito kortele parduotuvėje, bet ir sumokant ja už internetu perkamas prekes. Be to, kai kuriuose bankuose pirkiniai yra apdraudžiami ir tuo atveju, jeigu atsiskaitoma pervedimu – tereikia pasirinkti pervedimą iš kredito kortelės sąskaitos. Jeigu internetu nusipirktas daiktas netyčia sugadinamas arba pavogiamas, kredito kortele arba iš jos sąskaitos atsiskaitęs pirkėjas gauna draudimo išmoką.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Žiemos olimpinės žaidynės

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką