Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ECB perspėja apie kylančias rizikas stabilumui

ECB pastatas Frankfurte prie Maino
123rf.com nuotr. / ECB pastatas Frankfurte prie Maino
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos Centrinis Bankas (ECB) trečiadienį pranešė, kad streso lygis euro zonos finansų sistemoje per praėjusius šešis mėnesius išliko mažas, tačiau bankas perspėjo apie „itin didelę“ riziką šiam stabilumui.

„Finansų rinkų keliama rizika finansiniam stabilumui išlieka didelė, daugiausia dėl galimybės, jog įvyks staigus kainų pokytis“, – savo parengtoje pusmetinėje Finansinio stabilumo apžvalgoje perspėjo ECB.

Pastaraisiais metais stebima didelė stabiliomis laikomų vyriausybių, pavyzdžiui, Vokietijos, išleidžiamų obligacijų paklausa. Investuotojai tokias obligacijas laiko saugia investicija dabartiniais politinio neapibrėžtumo laikais. Dėl to kainos išlieka didelės, o investuotojų gaunama grąža – maža.

Tačiau didesnio pajamingumo perspektyva Jungtinėse Valstijose, kur monetarinė ir fiskalinė politika keičiasi dėl spartesnio ūkio augimo ir naujos administracijos veiksmų, gali paskatinti investuotojus lėšas perkelti iš Europos į Ameriką.

Jeigu per labai trumpą laiką iš Europos iškeliaus daug pinigų, europietiškų obligacijų kainos gali staigiai smukti, dėl ko euro zonos bankai, draudimo kompanijos, pensijų fondai ir kitos institucijos gali patirti „didelių kapitalo nuostolių“, perspėja ECB.

Toks pat pokytis reikštų, kad euro zonos šalių „obligacijų pajamingumas staiga padidėtų be tuo pat metu pagerėsiančių augimo perspektyvų“, perspėja ECB.

Tai reikštų, kad „nepakankamos struktūrinių reformų ir fiskalinio koregavimo pastangos ... galėtų sukelti spaudimą viešųjų finansų tvarumui kai kuriose šalyse“, pažymi bankas.

ECB taip pat paragino šalis atlikti namų darbus ir padidinti savo atsparumą finansiniam šokui.

Tarp kitų problemų ECB įvardijo ir mažą euro zonos pelningumą, kad daugiausia įtakos turi mažos palūkanų normos ir didelės neveiksnių paskolų apimtys kai kuriose šalyse.

ECB atkreipė dėmesį ir į didelį kainų spaudimą ir neefektyvumą, kurią sukelia didelis skaičius konkuruojančių institucijų.

Kalbant apie Didžiosios Britanijos spaudimą išstoti iš Europos Sąjungos, ECB pareiškė, kad nors tai „prisidėjo prie dabartinio politinio nepabrėžtumo“, pats savaime „Brexit“ procesas nėra vienas iš mūsų nuogąstavimų dėl euro zonos finansinio stabilumo“.

Net ir ilgalaikėje perspektyvoje rizika, kad euro zonos reali ekonomika susidurs su apribojimais dėl prieigos prie didmeninių ir mažmeninių finansinių paslaugų po JK išstojimo bus ribota, mano ECB.

Tiesa, bankai ir finansų kompanijos vis tiek turi ruoštis.

„Finansinių paslaugų perkėlimas pereinamuoju laikotarpiu ... galėtų tam tikrais atvejais sukelti trintį“,– sakė ECB.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką