TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Eglučių jaunuolynas sutvirtėjo ir ES paramos dėka

Saulius Daunoras už ES paramos lėšas savo miške iškirto menkaverčius krūmus ir pagerino sąlygas eglynui augti.
Sauliaus Vinco Daunoro nuotr. / Saulius Daunoras už ES paramos lėšas savo miške iškirto menkaverčius krūmus ir pagerino sąlygas eglynui augti.
0
A A

Europos Sąjungos (ES) Lietuvos miškų priežiūrai skiriamos paramos lėšos šiauliečiui Sauliui Vincui Daunorui padėjo sutvarkyti eglaičių jaunuolyną. Vyras iš senelės paveldėjo 15 hektarų mišką, esantį netoli Skaistgirio miestelio (Joniškio r.). Dalį jo – apie 2,4 hektarus – užima eglučių jaunuolynas.

Anksčiau ši miško dalis nedžiugino S.Daunoro akies, nes eglaitės buvo per tankiai suaugusios, apie jas žėlė menkaverčiai krūmynai. Norėdamas sutvarkyti jaunuolyną, kad iš jo išaugtų gražus miškas, vyras kreipėsi ES paramos, teikiamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“.

Naudinga parama

Dar sovietmečiu pasodintas S.Daunoro eglučių jaunuolynas buvo gerokai mažesnis, nei turėtų būti. „Jaunuolynas buvo gana apleistas. Reikėjo sudaryti sąlygas medžiams augti“, – pasakoja jis.

Tam, kad eglutės galėtų normaliai augti ir stiebtis į viršų, miško savininkas parengė miškotvarkos projektą. Sužinojęs, kad ES remia jaunuolynų ugdymą, šiaulietis pateikė paraišką paramai gauti pagal KPP priemonės „Miškų ekonominės vertės didinimas“ pirmąją veiklos sritį.

Patvirtintas paramos gavėju S.Daunoras ilgai nelaukęs ėmėsi tvarkyti mišką. Menkaverčiai krūmai ir medžiai buvo iškirsti, o eglutės praretintos. Dabar žaliaskarės laisvai auga ir veši.

Miškotvarkos projekto parengimas bei jaunuolyno tvarkymo darbai S.Daunorui atsiėjo apie 5,5 tūkst. litų. ES kompensavo pusę visų patirtų išlaidų – apie 2,7 tūkst. litų.

Miško savininkas džiaugiasi Bendrijos finansine parama. „Ji buvo labai naudinga. Jei ne ES paramos lėšos, būtų reikėję ieškoti kitų finansinių šaltinių, gal iškirsti dalį miško ir pardavus medieną tvarkyti jaunuolyną“, – svarsto S.Daunoras.

Prašoma gerokai daugiau paramos nei skirta

Šiemet pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ pateikta 118 paraiškų. Priemonei 2011 metais įgyvendinti skirta 6 mln. 770 tūkst. litų. Surinktose paraiškose prašoma 30 mln. 492 tūkst. litų paramos.

Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Metodikų rengimo poskyrio vyriausiojo specialisto Egidijaus Braciškos, kai prašoma paramos suma viršija skirtąją metinę, atrenkant projektus paramai taikomi pirmumo kriterijai. Taip bus ir šiemet. „Tiesa, jeigu paramos paraiškoje ar jos prieduose nėra duomenų, leidžiančių nustatyti pareiškėjo atitiktį prioritetiniam kriterijui, laikoma, kad pareiškėjas jo neatitinka“, – pažymi specialistas.

Paraiškos vertinamos iki 3 mėnesių

Iš viso priemonės įgyvendinimo taisyklėse numatyti 6 pirmumo kriterijai, jie išvardinti mažėjančio svarbumo tvarka. Pirmenybė teikiama pareiškėjams, negavusiems ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai. Didesnę galimybę gauti paramą turi miškininkai, kurių projektuose numatomos investicijos jaunuolynų ugdymui, taip pat fiziniai asmenys, investuojantys į didesnes nei 5 ha nuosavybės teise valdomas savo miško valdas.

Privalumas ir tai, kad pareiškėjas yra savininkų asociacijos arba kooperatyvo narys. Penktasis pirmumo kriterijus – projekte numatytos diegti inovacijos. Projekto inovatyvumas bus vertinamas vadovaujantis nustatyta metodika. Pirmenybė bus teikiama ir projektams, kuriuose prašoma mažesnės paramos sumos.

Paramos paraiškos vertinimas negali trukti ilgiau kaip 3 mėnesius nuo paramos paraiškų rinkimo laikotarpio pabaigos. Į šį terminą neįskaičiuojamas paklausimų pareiškėjui bei patikrų vietoje atlikimo terminas. Tad pareiškėjai turėtų nedelsti atsakydami į galimus paklausimus.

Pagrindinės naujovės

Pareiškėjai turėtų atkreipti dėmesį į šiemet atnaujinus KPP priemonės „Miškų ekonominės vertės didinimas“ įgyvendinimo taisykles atsiradusias naujoves. Nuo šiol paramos lėšomis bus galima finansuoti ir asmeninės apsaugos priemonių, skirtų darbui su motoriniais pjūklais bei krūmapjovėmis, medžių kirtimo galvutėmis, įsigijimą. Skolintos lėšos projekto finansavime dabar negali sudaryti daugiau kaip 90 proc. projekto vertės (su PVM).

Anot E.Braciškos, reikalavimas apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama, gali būti netaikomas, jei pareiškėjas įrodo, kad jį apdrausti nėra galimybių. „Tokiu atveju pareiškėjas kartu su mokėjimo prašymu turi pateikti bent tris šį faktą patvirtinančius oficialius skirtingų draudimo įmonių atsisakymo suteikti draudimo paslaugas raštus“, – aiškina specialistas.

Dar kelios naujovės yra susijusios su mokėjimo prašymais ir projekto įgyvendinimo trukme. Atnaujinus priemonės įgyvendinimo taisykles, paramos gavėjas galės pateikti iki 4 mokėjimo prašymų (anksčiau – iki 6 mokėjimo prašymų). NMA mokėjimo prašymą turės įvertinti ir Žemės ūkio ministerijai pinigų užsakymo paraiškas pateikti per 40 darbo dienų (anksčiau – per 60 darbo dienų). Taip pat sutrumpėjo projekto įgyvendinimo trukmė. Dabar ji negali viršyti 24 mėnesių nuo paramos sutarties pasirašymo arba nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos (anksčiau buvo 36 mėn.).

Lentelė

Projektų pirmumo vertinimo kriterijai (mažėjančio svarbumo tvarka):

I. Pareiškėjas nėra gavęs ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai.
II. Projekte numatytos investicijos jaunuolynų šviesinimui ir valymui.
III. Pareiškėjas yra fizinis asmuo, investuojantis į didesnės nei 5 ha nuosavybės teise valdomas savo miško valdas.
IV. Pareiškėjas yra miško savininkų asociacijos arba kooperatyvo narys.
V. Projekte numatyta diegti inovacijas.
VI. Prašoma mažesnė paramos suma.

 

kpaa

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką