Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 7d. 10:00

EIB už daugiabučių atnaujinimui skirtų lėšų administravimą per pusantrų metų sumokėta 5,5 mln. litų

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Kol gyvenamųjų namų renovavimas įstrigęs, o Seimo darbo grupė imasi rengti naują renovavimo programą, tam skirti pinigai pamažu tirpsta, o finansinę naudą kol kas jaučia tik Europos investicijų bankas (EIB), rašo „Verslo žinios“.

Finansų ministerija suskaičiavo, kad per pusantrų metų renovavimui skirtų lėšų sumažėjo nuo 516 mln. litų iki 490,5 mln. litų: 20 mln. litų pervesta renovacijos reikmėms Šiaulių bankui, o nenaudojamų pinigų administravimas kainavo 5,5 mln. litų.

Prieš pusantrų metų Lietuva susitarė su EIB, kad dalis mūsų šaliai skirtos ES paramos ir dalis biudžeto pinigų bus pervesti į kontroliuojantįjį fondą „Jessica“, iš kurio pinigai bus naudojami renovavimui.

Prieš pusantrų metų Lietuva susitarė su EIB, kad dalis mūsų šaliai skirtos ES paramos ir dalis biudžeto pinigų bus pervesti į kontroliuojantįjį fondą „Jessica“, iš kurio pinigai bus naudojami renovavimui.

Už į EIB sąskaitą Liuksemburge pervestus pinigus apskaičiuojamos palūkanos, tačiau šios palūkanos nepadengia sumos, kurią tenka sumokėti EIB už lėšų administravimą.

Pavyzdžiui, jei skelbiama, kad už 2009 metų tris mėnesius EIB sąskaitoje laikomus pinigus buvo apskaičiuota 0,2 mln. litų palūkanų, tai šių lėšų valdymo išlaidos sudarė 1,5 mln. litų, o per 2010 metus sukaupus 1,2 mln. litų palūkanų už administravimą bus sumokėta maždaug 4 mln. litų.

„Galbūt nevertėjo EIB pervesti visos sutartos sumos, o ją pervesti po truputį, dalimis. Arba dalį pinigų deponuoti tarpinėje sąskaitoje. Tuomet įsitikinus, kad pinigai ilgą laiką guli nenaudojami, juos būtų galima susigrąžinti. Derėjo tartis ir dėl palūkanų, kad jos visos, jei pinigai nenaudojami, būtų pervedamos, pavyzdžiui, į Lietuvos biudžetą“, – svarsto pavardės nenorėjęs minėti gerai informuotas pareigūnas.

„DnB Nord“ banko grupės vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka pažymi, kad visose šalyse, kuriose ES pinigai naudojami per EIB ar Europos investicijų fondą (EIF), procesai stringa.

„Reikalavimai aukšti, biurokratija didelė, sprendimų priėmimo procesas – ilgas, o rezultatas apverktinas“, – sakė J.Rojaka.

„Swedbank“ pinigų iš EIB dar nėra gavęs ir artimiausiu metu teiks paklausimą, kad pinigai būtų pervesti.

SEB bankas su EIB sutarties dar nėra pasirašęs – kol vyksta derybos, kokiomis sąlygomis bankui bus perskolinti pinigai, nekomentuojama. Tačiau SEB banko finansų analitikas Gitanas Nausėda didelės šių pinigų paklausos nemato ir abejoja, kad renovavimas netrukus suaktyvės.

„Šiuo metu žmonės nepasirengę prisiimti finansinių įsipareigojimų, net jeigu skaičiavimai rodytų, kad jiems tai naudinga. Gyventojai bijo naujų įsipareigojimų“, – tvirtina G.Nausėda.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką