Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonominis nuosmukis – laikas keisti profesiją

Profesinio persikvalifikavimo programos gali padėti išsikapstyti iš duobės, o gal net pakeisti gyvenimą iš esmės.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Profesinio persikvalifikavimo programos gali padėti išsikapstyti iš duobės, o gal net pakeisti gyvenimą iš esmės.
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybė šiemet skirs 200 mln. litų darbo neturintiems arba apie atleidimą iš darbo sužinojusiems žmonėms mokyti, kurie pageidaus lankyti Lietuvos darbo biržos persikvalifikavimo kursus. Taigi, ekonominis nuosmukis kai kam gali tapti puikia pradžia pasirinkus naują specialybę.

Profesinio mokymo priemonės organizuojamos siekiant suteikti kvalifikaciją arba ugdyti profesinius gebėjimus ir įsitvirtinti darbo rinkoje. Netekę darbo galite ne tik pagilinti profesines žinias, bet ir visiškai pakeisti profesiją. Galbūt į tą, apie kurią seniai svajojote. Tuo labiau, kad valstybė darbuotojų perkvalifikavimui šiemet skiria ypatingą dėmesį ir nemažas lėšas.

Blogiau nebus

Neverta ilgai dvejoti, rinktis mokymus ar ne. Gauti įgūdžiai leis lengviau konkuruoti darbo rinkoje. „Bedarbystės laikotarpiu įgyti naują kvalifikaciją yra geriau nei pasyviai tenkintis nedarbo draudimo išmokomis. Rinka juda, nestovi vietoje ir nežinia, kurios sritys vystysis ateityje. Tačiau ir pasibaigus krizei, pasikeitus tendencijoms, turintis daugiau įvairių įgūdžių žmogus turės daugiau galimybių“, – sakė Darbo rinkos politikos realizavimo skyriaus vedėja Vilija Zakšauskaitė.

Bedarbystės laikotarpiu įgyti naują kvalifikaciją yra geriau nei pasyviai tenkintis nedarbo draudimo išmokomis, – V.Zakšauskaitė Anot specialistės, Darbo birža (DB) siunčia mokytis bedarbius, kuriems negali pasiūlyti darbo, atitinkančio jų profesinį pasirengimą bei sveikatos būklę. Prioritetas skiriamas bedarbiams, neturintiems profesinės kvalifikacijos, atsižvelgiant į nekvalifikuoto darbo paklausos 2009 metais sumažėjimą.

Nemokami yra ne tik patys mokymai – DB finansuoja kelionės, apgyvendinimo, draudimo nuo nelaimingų atsitikimų, sveikatos patikrinimo išlaidas bei moka bedarbiams mokymo stipendiją (Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos 0,7 dydžio pirmus 3 mėn., ir MMA dydžio stipendiją likusį mokymosi laikotarpį). Taip pat DB gali siųsti mokytis įspėtus apie atleidimą iš darbo darbuotojus, įsiregistravusius DB. Jiems finansuojamos tos pačios išlaidos kaip ir bedarbiams, išskyrus mokymo stipendiją ir draudimo nuo nelaimingų atsitikimų išlaidas.

Nauja profesija – per kelis mėnesius

Profesinio mokymo programų organizuojama nemažai. V.Zakšauskaitės teigimu, paklausiausios 2009-aisiais numatomos šios: virėjo konditerio, pardavėjo, kasininko pardavėjo, autotransporto priemonių remonto šaltkalvio, tarptautinio krovinių vežimo vairuotojo, krautuvų vairuotojo, elektros įrenginių įrengimo ir eksploatavimo elektromonterio, metalų suvirintojo bei pjaustytojo elektra ir dujomis, padavėjo ir barmeno, apskaitininko, siuvėjo, pastatų apšiltintojo.

Tokių profesijų kaip darbininko, dirbančio aukštalipių darbus, krovinių kabinėtojo, plastikinių langų montuotojo, tiltinių kranų operatoriaus, suvirintojo elektra mokymai trunka nuo 1 iki 3 mėn. „Mokymo programų, kurias baigus suteikiama kvalifikacija, trukmė yra ne mažesnė kaip 3 mėn. Tai – pardavėjo, logisto, autotransporto priemonių remonto šaltkalvio, konditerio, virėjo, padavėjo ir barmeno, apskaitininko mokymo programos. Atskirų programų trukmė siekti iki 10 mėn. (pavyzdžiui, virėjo ar konditerio)“, – sakė V.Zakšauskaitė.

Išsiaiškinti, kokios šiuo metu įsidarbinimo galimybės konkrečiai profesijai galite naudodamiesi įsidarbinimo galimybių barometru, o testų pagalba pasitikrinti savo tinkamumą pasirinktai profesijai (juos rasite www.euroguidance.lt, www.profesijupasaulis.lt).

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką