Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonominių vertinimų rodiklis, palyginti su liepa, padidėjo

Pasaulio ūkis atsigaus po kelerių metų.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Rinka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2009 m. rugpjūčio mėn. buvo minus 28 procentai. Palyginti su liepos mėn., jis padidėjo 1 procentiniu punktu. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 4, paslaugų sektoriaus – 2 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, mažmeninės prekybos – 9, vartotojų – 4 procentiniais punktais.

Palyginti su 2008 m. rugpjūčio mėn., ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 24 procentiniais punktais. Statybos ir mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo – 44, paslaugų sektoriaus – 37, vartotojų – 20, pramonės – 12 procentinių punktų.

23 proc. numato mažėjimą

2009 m. rugpjūčio mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad gamybos apimtis ir gaminamos produkcijos paklausa per praėjusius mėnesius mažėjo, tačiau lėčiau. Gamybos sumažėjimą nurodė 25 procentai apklaustųjų, padidėjimą – 18 procentų (liepos mėn. – atitinkamai 29 ir 17 proc.). Produkcijos paklausos sumažėjimą liepos mėn. nurodė 31 procentas apklaustųjų (prieš mėn. –  33 proc.).

Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino drabužių siuvimo, chemijos produktų gamybos bei spausdinimo įmonės. Artimiausiais mėnesiais 23 procentai pramonės įmonių numato gamybos mažėjimą, o 14 procentų – prognozuoja didėjimą (liepos mėn. – atitinkamai 25 ir 14 proc.). Gamybą didinti ketina medienos gaminių bei elektroninių ir optinių gaminių gamybos įmonės. Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičių žada mažinti 40 procentų apklaustų įmonių vadovų ir 4 procentai – didinti. 22 procentai įmonių vadovų teigia, kad kainos artimiausiais mėnesiais sumažės, 8 procentai – kad didės.

Nepakankama paklausa

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 71 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (31 proc.), 11 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Statyboje verslo tendencijos beveik nepasikeitė. Statybos įmonių vadovų teigimu, rugpjūčio mėn. darbų mažėjo kiek lėtesniu tempu: sumažėjimą nurodė 57 procentai įmonių vadovų, o padidėjimą – 12 procentų (liepos mėn. – atitinkamai 57 ir 9 proc.). Dauguma (90 proc.) visų apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama. Per praėjusius mėnesius įmonių finansinė padėtis beveik nepasikeitė: 65 procentai apklaustųjų atsakė, kad įmonių finansinė padėtis pablogėjo, 33 procentai – kad nepasikeitė. Artimiausiais mėnesiais statybos darbų užsakymų prognozė išliko tokia pati kaip ir praėjusiais mėnesiais: 51 procentas įmonių vadovų prognozuoja statybos darbų užsakymų mažėjimą, o 5 procentai – didėjimą. Darbuotojų skaičių žada mažinti  66 procentai apklaustų įmonių vadovų, didinti – tik 2  procentai. Statybos darbų kainų mažėjimą prognozuoja 40 procentų įmonių vadovų, kad kainos nesikeis – 59 procentai.

Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 78 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (47 proc.). Tik 3 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

Prognozė pesimistiškesnė

Mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta sumažėjo: apyvartos sumažėjimą nurodė 68 procentai įmonių, padidėjimą – 17 procentų (liepos mėn. – atitinkamai 54 ir 16 proc.). Dauguma (83 proc.) prekybos įmonių vadovų rugpjūčio mėn. savo įmonės ekonominę būklę vertino patenkinamai, tik 4 procentai – gerai (liepos mėn. – atitinkamai 66 ir 23 proc.).

Artimiausių mėnesių prekybos įmonių ekonominės būklės prognozė pesimistiškesnė: 64 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų įmonės ekonominė būklė pablogės,  11 procentų – kad pagerės (liepos mėn. – atitinkamai 48 ir 14 proc.). Darbuotojų skaičių mažinti ketina daugiau nei pusė (59 proc.) prekybos įmonių vadovų, didinti – tik 3 procentai. Parduodamų prekių kainas žada mažinti 40 procentų įmonių, 28 procentai teigia, kad kainos didės.

21 proc. mažins kainas

Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai labiausiai trukdo nepakankama paklausa (nurodė 61 proc. įmonių), konkurencija (54 proc.), netobuli įstatymai (50 proc.) ir finansiniai sunkumai (44 proc.). Tik 3 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Paslaugų sektoriaus įmonių apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos išliko panašios kaip ir praėjusį mėnesį. Įmonių teikiamų paslaugų paklausos sumažėjimą nurodė 42 procentai respondentų, padidėjimą – 6 procentai (liepos mėn. – atitinkamai 49 ir 10 proc.). Paklausa mažėjo visame paslaugų sektoriuje, išskyrus informacinių paslaugų ir įdarbinimo agentūrų įmones. Savo įmonės ekonominę būklę gerai vertino 29 procentai įmonių vadovų, blogai – 21 procentas (prieš mėnesį – atitinkamai 28 ir 23 proc.). Teikiamų paslaugų paklausos prognozė artimiausiais mėnesiais panaši kaip praėjusį mėnesį: 5 procentai įmonių teigia, kad teikiamų paslaugų paklausa padidės, 31 procentas – kad sumažės. Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičių mažinti ketina 41 procentas įmonių vadovų, 6 procentai – didinti. Paslaugų kainas numato mažinti 21 procentas įmonių, bet dauguma (72 proc.) teigia, kad kainos artimiausiais mėnesiais nesikeis.

Įmonių vadovai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, teigė, kad paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (53 proc.) ir finansiniai sunkumai (48 proc.). 11 procentų respondentų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklio mažėjimą lėmė blogesnės visų jo sudedamųjų dalių prognozės. Gyventojai pesimistiškiau vertino šalies ekonomines perspektyvas: daugiau gyventojų prognozavo šalies ekonominės padėties blogėjimą ir bedarbių skaičiaus augimą. Padaugėjo gyventojų, prognozuojančių savo namų ūkio finansinės padėties blogėjimą, truputį blogiau buvo vertinama galimybė nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką