Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 27d. 09:47

Ekonomistai: Lietuvos valdžia siekia trečdalį piliečių paversti nusikaltėliais

IQ forumas: Lietuvos pimininkavimo ES Tarybai prioritetai – planai ir veiksmai
Aurimas Šrubėnas / IQ forumas: Lietuvos pimininkavimo ES Tarybai prioritetai – planai ir veiksmai

Į diskusiją susirinkę verslo ir valstybės institucijų atstovai svarstė, kokius interesus Lietuva turėtų ginti pirmininkavimo ES laikotarpiu. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidento Žilvino Šilėno teigimu, daugelis pirmininkavimą įsivaizduoja kaip šventę, į kurią suvažiuoja daug svečių iš užsienio. Pamirštama, kad tai proga Lietuvai pasirūpinti savo interesais. Kita vertus, ekspertai nurodo, jog mūsų šalies pozicija dažniausiai būna tokia nelanksti ir neišdiskutuota, kad jos ginti net neverta. Atkreiptas dėmesys, kad su ekonominėmis problemomis Lietuva vis dažniau ima kovoti bausmėmis ir pamažu tampa policine valstybe.

Diskusija nevyksta

„Ar galime trečdalį Lietuvos gyventojų paversti oficialiais nusikaltėliais? Ar tapsime policine valstybe?“, – klausė Ž.Šilėnas.

„Pirmininkavimą galima prilyginti regbiui. Gavom kamuolį ir turime sužaisti kaip galima naudingiau. Bijau, ar vardan gražaus žaidimo nebus paaukoti Lietuvos interesai. Daug kas įsivaizduoja pirmininkavimą kaip šventę. Privažiuos daug žmonių. Didžiausias rūpestis – kaip gražiai pasirodyti“, – sakė Ž.Šilėnas.

Pasak jo, kad būtų galima ginti nacionalinius interesus, reiktų juos žinoti. „Lietuvos pozicija nėra derinama nei su visuomene, nei su ekspertais. Dažnai tai ministro ar viceministro pozicija“, – sakė ekonomistas

Ekonomisto nuomone, Lietuva skuba pasirodyti prieš užsienio partnerius, tačiau pritrūksta kritiško pasiūlymų vertinimo ir platesnės diskusijos. Mes pirmieji puolėme ratifikuoti ES konstituciją, jos net nespėję detaliai išanalizuoti.

Dar viena iniciatyva, kuri sukėlė daug ekonomistų abejonių – valstybės noras bausti kontrabandinių prekių vartotojus. „Ar galime trečdalį Lietuvos gyventojų paversti oficialiais nusikaltėliais? Ar tapsime policine valstybe?“, – klausė Ž.Šilėnas.

Verslo negirdi

„Jei mūsų pozicija tokia griežta, tai kam ji iš viso reikalinga? Gal geriau tegul praeina britų pozicija?“, – klasė R.Skyrienė.

„Gal pirmininkavimo laikotarpiu ne tik dovanėles išdalinsim, bet apginsim ir savo interesus. Jei Lietuvos įstatymai su verslu derinami, tai europiniai dokumentai dažniausiai ne. Tarkim, kalbant apie tabako gamintojus dominuoja sveikatos ministro pozicija, kuri yra prieš tabako gaminius. Bet nepaisoma, kad turime didžiulį gamintoją, kuris moka mokesčius ir kuria darbo vietas“, – dėstė Investuotojų forumo direktorė Rūta Skyrienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad pagal pirmininkavimo etiką Lietuva savo pozicijos stumti negalės. Reikės ieškoti partnerių.

Pasak R.Skyrienės, vargu, ar tai, kas šiuo metu minima kalbant apie pirmininkavimą yra iš tiesų svarbiausi klausimai verslui: „Pavyzdžiui, verslo problema yra užsieniečių teisinės padėties įstatymas. Jei direktyva yra liberalesnė, ji pas mus neperkeliama. Kai mūsų pozicija tokia griežta, tai kam ją iš viso ginti? Gal geriau tegul praeina britų pozicija?“

Investuotojų forumo direktorė sakė, kad Lietuvoje praktiškai visi imigrantai yra nelegalai. Nesvarbu, ar tai didelės kompanijos vadovas, ar juodadarbis. „Kažkada juokavome, kad jei Vilniaus universitetas norėtų atsivežti profesorių, pirmiausia jį reiktų paversti pabėgėliu“, – sakė R.Skyrienė.

Kompromisas galimas ne visada

„Jei padarytume referendumą, gali būti, kad daugelis gyventojų iš viso balsuotų už tai, kad muitinė būtų panaikinta“, – svarstė J.Miškinis.

Lietuvos muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis teigė, jog negalima aklai paklūsti verslo ar gyventojų įgeidžiams. „Jei padarytume referendumą, gali būti, kad daugelis gyventojų iš viso balsuotų už tai, kad muitinė būtų panaikinta“, – juokavo jis.

Pareigūnas priminė, kad pagal ES išorės sienos ilgį Lietuva užima penktą vietą. Kontrabandiniai prekių srautai dažniausiai nukreipti į kitas ES šalis. Pagal sulaikytų cigarečių kiekį Lietuva šiemet pirmauja tarp ES šalių. Europos biudžetas dėl cigarečių kontrabandos patiria 10 mlrd. eurų nuostolį.

Jis akcentavo, kad pirmininkaudama Lietuva turės derinti visų ES valstybių interesus. Šiu metu pietų valstybėms aktuali nelegali žmonių migracija. „Mūsų prioritetas yra prekių srautai. Mums svarbiausia kontroliuoti, bet netrukdyti sąžiningam verslui“, – sakė J.Miškinis.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:42
09:25
01:07

Maistas

Šeima

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką