Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertai pasigenda finansinių argumentų, kodėl naujos elektrinės statytoju pasirinktas japonų koncernas

Ekspertai negali įvertinti Lietuvos apsisprendimo naujos atominės elektrinės statytoju pasirinkti Japonijos koncerną „Hitachi“ kartu su jo JAV padaliniu „GE Hitachi“, nes neskelbiami jokie finansiniai argumentai.
„Hitachi“ prezidentas Hiroakis Nakanishis
„Hitachi“ prezidentas Hiroaki Nakanishi / BFL/Tomo Lukšio nuotr.

„Tai keistoka. Juk svarbiausios būtent ekonominės sąlygos: kaip bus statoma atominė elektrinė, kas už tai mokės, už kiek bus pardavinėjama elektra“, – stebėjosi Laisvosios rinkos instituto ekspertas Žilvinas Šilėnas, penktadienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Akademikas Jurgis Vilemas įsitikinęs, kad japonų koncerno pergalę naujos atominės elektrinės statybos konkurse lėmė Fukušimos tragedija – esą po avarijos šioje Japonijos atominėje elektrinėje buvo atšauktas užsakymas statyti naują reaktorių, todėl „Hitachi“ suinteresuota panaudoti pradėtą gaminti įrenginį.

„Japonai jau buvo užsakę daug įrangos. Sustabdytos statybos jiems reikštų didžiulius nuostolius“, – sakė akademikas.

„Swedbank“ Finansų rinkų departamento vadovas Tomas Andrejauskas teigė, kad nusprendus statyti tik vieną reaktorių naujos atominės elektrinės projektas tapo realesnis, tačiau jis tvirtina, kad bankai atominėms elektrinėms statyti pinigų tikrai neskolins – tai pernelyg rizikinga.

„Paskolų gauti įmanoma tik statyboms baigiantis, kai jau bus žinomi elektrinės darbo ir atsipirkimo terminai. Todėl pinigus skolinti turės investuotojas. Jeigu bus tik vienas reaktorius, japonai galbūt pajėgs patys finansuoti projektą. Juolab kad šioje šalyje veikia stiprios eksporto rėmimo agentūros, remiamos vyriausybės, kurios suteikia paskolas stambiems eksporto projektams įgyvendinti“, – sakė „Swedbank“ analitikas.

Anksčiau buvo žadėta finansiniam investuotojui pasiūlyti bent 51 proc. elektrinės akcijų, o dabartiniai įstatymai Lietuvą įpareigoja valdyti ne mažiau kaip 34 proc.

Koks bus koncerno „Hitachi“ vaidmuo projekte, dar neaišku. Tikėtina, kad viena iš Japonijos koncerno užduočių – surasti jam lėšų.

Lietuvai „Hitachi“ siūlo savo sukurtus ABWR tipo atominius reaktorius. Šių reaktorių standartinė galia yra 1385 megavatai. ABWR reaktoriai priskiriami vadinamajai trečiajai – moderniausiajai atominių reaktorių kartai. Jie gali veikti mažiausiai 60 metų (antrosios kartos – mažiausiai 40 metų). ABWR yra karšto vandens reaktoriai, tad veikia panašiu principu kaip ir Fukušimos, Černobylio ar senoji Ignalinos atominė elektrinė. Karšto vandens reaktoriai šiuo metu veikia trečdalyje pasaulio elektrinių.

Japonijos korporacija „Hitachi“ yra trečia pagal dydį technologijų kompanija pasaulyje (po „Samsung“ ir „Hewlett-Packard“). Atominius reaktorius gamina koncerno padalinys „GE Hitachi Nuclear Energy“ – bendra „Hitachi“ ir JAV milžinės „General Electric“ įmonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius