Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 13d. 15:07

Ekspertas: iššūkis Lietuvos įmonėms Visagino AE projekte – skirtinga verslo kultūra

Gintaras Gavėnas
Luko Balandžio nuotr. / Gintaras Gavėnas

Vienas didžiausių iššūkių Visagino atominės elektrinės (VAE) statybose dalyvausiančioms Lietuvos įmonėms – nepažįstama verslo kultūra. Joms taip pat teks rinktis tarp didžiulės apimties, bet vieno projekto ir dabartinių klientų bei išsikovotos rinkos dalies, priprasti prie nuolatinių posėdžių, Vilniuje vykstančioje tarptautinėje konferencijoje įspėjo branduolinės energetikos projektų konsultantas Gintaras Gavėnas.

Specialistas, penkerius metus vadovavęs atominės elektrinės Olkiluoto-3 statybų Suomijoje mechaninės dalies ir slėginių įrengimų techninei priežiūrai, konferencijos dalyviams pristatė patirtas pamokas ir pateikė įvairių patarimų.

Anot G.Gavėno, vienas iš šio projekto bruožų – tarptautinė darbo aplinka, kurioje susiduria skirtingos bendravimo ir verslo kultūros. Suomijoje diegiamas Prancūzijos kompanijos „Areva“ pagamintas reaktorius ir vokiškos turbinos. „Verslo kultūrų skirtumas justi – bendravime, procedūrose, rezultate. Taip yra Suomijoje, taip bus ir Lietuvoje“, – teigė pranešėjas.

„Turime mažai japoniško verslo pavyzdžių. Yra prekių, bet tikro verslo ir verslo kultūros mažai kas matęs. Tai bus didelis iššūkis ir nežinoma žemė“, – kalbėjo jis.

Projekte dalyvaus bendrovės iš mūsų regiono šalių – Latvijos, Estijos, Centrinės Europos valstybių, kurių verslo kultūra panaši į mūsišką ir pažįstama. Nemažai svarbių tiekėjų, ypač mechaninių įrengimų, bus iš Vakarų Europos, kur vyrauja dar kitokia verslo kultūra. Tokia įvairovė reikalaus didelio „susidirbimo ir supratimo“.

Tokiame didžiuliame projekte susirinkimas seka susirinkimą, o tai gali pabosti, kita vertus, bendravimo stoka greitai atveda prie problemų, šios – prie klaidų, tuomet prireikia ką nors perdaryti, taigi atsiranda papildomų kaštų. G.Gavėnas paragino užmegzti kuo ankstesnius kontaktus ir ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir su kontroliuotojais.

Mažesnėms įmonėms kils ne viena dilema – kaip užtikrinti gyvavimą ne vienus metus, bent kol truks statybos, kaip subalansuoti resursus šio projekto ir tarp įprastinės veiklo. „Gresia pavojus apleisti klientus ir rinkos persidalijimas. Suomijoje kai kurie potencialūs tiekėjai neaplikavo dirbti Olkiluote, nes koncentravosi į savo rinką. Yra pavojus, kad gali stigti resursų“, – pripažino ekspertas.

Suomijoje šios statybos trunka septynerius metus. Projekte dalyvauja apie 2 tūkst. įmonių iš 28 šalių, suomiškos sudaro apie 40 proc.

Vienu metu dirba apie 4 tūkst. žmonių, piko metu jų buvo iki 4,5 tūkst. Iš viso statybose yra dirbę 15 tūkst. asmenų.

Vietos verslas šiame projekte gauna apie ketvirtį užsakymų, Lietuvoje, tikimasi, ši dalis sudarys iki 30 proc. Trys ketvirtadaliai perkamų paslaugų esančios stardartinės, reikalingos įvairiose statybose, ir tik ketvirtadalis yra specifinės energetikos projektams. Jos daugiausiai turėtų tekti įrangos tiekėjams.

Olkiluoto-3 jėgainės statyboms prireikė 3 mln. kub. m betono, 500 tūkst. tonų plieno, 50-200 km vamzdžių. G.Gavėnas teigė kalbėjęs su keliomis statybos įmonėmis ir jos tikino, kad „skaičiai nebaisūs, galime padaryti“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką