Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 rugpjūčio 21d. 09:15

ES parama – inovacijų variklis Alytaus regione

UAB "Koslita" paisnaudojusi ES struktūrinių fondų parama sukūrė rūgštinį plovimo dezinfekcijos koncentratą.
UAB "Koslita" paisnaudojusi ES struktūrinių fondų parama sukūrė rūgštinį plovimo dezinfekcijos koncentratą.
Ūkio ministerijos skiriamos Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšos pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“ suteikia galimybę Lietuvos verslui pavyti Europos Sąjungos (ES) šalis senbuves ir įgyvendinti analogų neturinčius mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros sprendimus.

Sukurtas unikali dezinfekcijos priemonė maisto pramonei

Viena pirmųjų sėkmingai pasinaudojusių Ūkio ministerijos administruojamų ES struktūrinių fondų parama Alytaus regione – UAB „Koslita“. Įmonė beveik per dvejus metus sėkmingai įgyvendino ambicingą projektą ir sukūrė rūgštinį plovimo dezinfekcijos koncentratą – ploviklį, pasižymintį dideliu dezinfekciniu veiksmingumu, kuris itin svarbus maisto pramonėje ir visuomeninio maitinimo įmonėse. Produktas skirtas plauti įvairios kilmės teršalus ir dezinfekuoti paviršius: sienas, grindis, įrengimus ir kitus vandeniui atsparius paviršius.

Pasak UAB „Koslita” vyriausiosios technologės Vijolės Dabravolskienės, pasinaudojus ES struktūrinių fondų parama, specialistams pavyko sukurti malonaus kvapo, nealergizuojantį, ekologišką ir efektyviai veikiantį produktą, atitinkantį visus ES biocidų direktyvų reikalavimus.

Iš esmės toks ir buvo pagrindinis projekto tikslas. O tuo pačiu bendrovė išplėtė vykdomų mokslinių tyrimų ir taikomųjų technologinės plėtros veiklų spektrą.

Naujojo dezinfekuojamojo ploviklio receptūrai ir bandomojo pavyzdžio sukūrimui Ūkio ministerija skyrė daugiau kaip 366 tūkst. Lt ES struktūrinių fondų lėšų pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“. Dar apie 496 tūkst. Lt į projektą investavo pati bendrovė.  

„Žinoma, kad europinė parama mums buvo didelis pliusas, nes kaip žinia, tam, kad sukurti naują produktą, reikia didelių investicijų moksliniams tyrimams, bandymams“, – teigė UAB „Koslita“ finansininkė-ekonomistė Roma Graževičienė.

Dezinfekcinės priemonės yra plačiai naudojamos, todėl jų poreikis nuolat auga. Pasak R. Graževičienės, pastebima, kad šiuo metu vartotojai atkreipia daugiau dėmesio į produktų kokybę, o kadangi UAB „Koslita” gaminiai kokybiški ir turi didelę paklausą, kol kas bendrovė vos sugeba patenkinti Lietuvos rinką. Tiesa, ateityje neatmetama galimybė plėsti gamybos apimtis bei produkciją eksportuoti ir į kitas Baltijos šalis.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./AB „Snaigė”, bendradarbiaudama su Kauno technologijos universiteto mokslininkais, sukūrė pažangią „3D frost“ šaldymo sistemą.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./AB „Snaigė”, bendradarbiaudama su Kauno technologijos universiteto mokslininkais, sukūrė pažangią „3D frost“ šaldymo sistemą.

Lietuvoje pagaminti naujos kartos šaldytuvai

Sėkmės istorija panaudojant Ūkio ministerijos skiriamas ES struktūrinių fondų lėšas mokslinių tyrimų ir technologinių sprendimų plėtrai gali pasigirti ir kita Alytaus regione veikianti bendrovė – AB „Snaigė”, visiems žinoma šaldytuvų gamintoja. Ji, bendradarbiaudama su Kauno technologijos universiteto mokslininkais, sukūrė pažangią „3D frost“ šaldymo sistemą, leidžiančią ne tik greičiau užšaldyti produktus, bet ir išlaikyti juos nesugedusius ilgesnį laiką.

Prie beveik dvejus metus trukusio projekto dirbo 27 bendrovės techninių tarnybų darbuotojai, sukurta ir išbandyta šaldytuvų serija, kurią sudaro 11 naujos kartos šaldytuvų modelių su inovatyvia „3D frost“ šaldymo sistema.

Įgyvendinant projektą, buvo vykdomi moksliniai tyrimai, kurių metu nustatytas šaldytuvų modelių darbingumas ir efektyvumas, o taip pat atlikti įvairūs bandymai, kurių metu gauta medžiaga leido sukurti naujos kartos šaldytuvų prototipus. Tačiau projektas tuo nesibaigė – bendrovė įsipareigojo per tris metus nuo jo įgyvendinimo pabaigos sukurti papildomas darbo vietas tyrėjams bei pagalbiniam personalui. Be to,  įgyvendinus projektą, t. y. pagaminus šaldytuvų su „3D frost“ šaldymo sistema prototipus, projektas toliau tęsiamas AB „Snaigė“ lėšomis iki pilno serijinės gamybos paruošimo. Tai užtikrins projekto rezultatų panaudojimą ir sklaidą.

Prasidėjus šių produktų masinei gamybai bei pristatymui AB „Snaigė“ tikslinėse rinkose, prognozuojamas pardavimų bei rinkos dalių augimas, paskirstymo kanalų gausėjimas, konkurencingumo didėjimas tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose.

Į unikalių šaldytuvų su „3D frost“ šaldymo sistema serijos kūrimą AB “Snaigė“ investavo apie 850 tūkst. Lt, dar apie 830 tūkst. Lt bendrovei skyrė Ūkio ministerija pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“.

Neabejotina, kad bendrovė šias inovacijas būtų įgyvendinusi ir pati, tačiau skirtos lėšos padėjo verslo idėjas realizuoti sparčiau, o tokiu būdu – ne tik žengti koja kojon su visomis Europos šalimis, bet ir pasiūlyti unikalius gaminius visam ES regionui.

Mokslui ir technologijoms – didelės finansinės injekcijos

UAB „Koslita” ir AB „Snaigė” įgyvendinti projektai nevieninteliai Alytaus regione, kuriems Ūkio ministerija skyrė ES struktūrinių fondų lėšų. Anksčiau gavusi finansavimą, AB “Snaigė” atliko mokslinius tyrimus ir įgyvendino technologinę plėtrą, kurios metu buvo sukurtas ir išbandytas šaldytuvas su daugiafunkciniu skyriumi. Tuo tarpu UAB „Koslita” šiuo metu įpusėjo valiklio be alergenų receptūros ir bandomojo pavyzdžio sukūrimo projektą.

Iš viso Alytaus regione pagal Ūkio ministerijos administruojamą Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“ įgyvendinti penki stambūs projektai, iš kurių keturi jau baigti. Bendra jų vertė – per 6 mln. Lt, iš kurių 2 mln. Lt sudaro ES struktūrinių fondų lėšos.

Šia parama siekiama skatinti šalies įmones investuoti į inovacinių gaminių, paslaugų ar procesų kūrimui reikalingus taikomuosius mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą bei didinti Lietuvos pramonės įmonių konkurencingumą Europos rinkose.

2007–2013 m. laikotarpiu Ūkio ministerija valdo didžiausią įvairių ES struktūrinių fondų finansinių priemonių portfelį. Bendra jo vertė – 5,738 mlrd. Lt. Pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“ numatytas finansavimas sudarė daugiau kaip 190 mln. Lt, tačiau Ūkio ministerija skyrė daugiau lėšų – beveik 210 mln. Lt. Pagal šią priemonę iš viso pasirašyta 263 sutartys, iš jų 170 projektų jau įgyvendinti.

 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:12
15:32
08:09

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką