Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES parama – veiklą nutraukusiems ūkininkams

Traktorius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Traktorius
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš aktyvaus ūkininkavimo pasitraukti nusprendę žemdirbiai gali nesibaiminti dėl prarastų pajamų. Dalį jų buvusiems ūkininkams gali kompensuoti Europos Sąjunga (ES) pagal Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.

Vyresnio amžiaus ūkininkų pasitraukimą iš prekinės žemės ūkio gamybos ES remia siekdama užtikrinti tam tikro lygio pajamas ūkių valdytojams. Tuo pačiu skatinamas žemės ūkio valdų gyvybingumas ir efektyvumas stambinant ūkius.

Pretenduoti į paramą pagal šią priemonę gali tik tam tikrus kriterijus atitinkantys žemdirbiai ir jų ūkių darbuotojai. Vyrai paraiškos pateikimo dieną turi būti ne jaunesni kaip 55 metų, tačiau dar nesulaukę 62,5 metų amžiaus. Moterys – irgi ne jaunesnės kaip 55 metų, bet dar nesulaukusios 60 metų amžiaus.

Paramą gauti siekiantys ūkininkai nuo 2004-ųjų kasmet turi deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir registruoti turimus gyvulius. Žemės ūkio veikla jie turi užsiimti ne trumpiau kaip 10 paskutinių metų ir ne mažesniame kaip 1 ha žemės ūkio naudmenų plote. Taip pat 2 metus iki paraiškos pateikimo pareiškėjas ir/arba jo sutuoktinis privalo verstis prekine žemės ūkio gamyba.

Prisiimami įsipareigojimai

NMA Kontrolės departamento Metodikų rengimo ir mokymo skyriaus vedėjas Vladislovas Kiškis primena, kad paramos gavėjai kartu su sutuotiniu gali pasilikti ne daugiau nei 3 ha žemės ūkio naudmenų.

Anot V.Kiškio, prekinės žemės ūkio veiklos atsisakantiems ūkininkams leidžiama pasilikti ne daugiau kaip vieną karvę. Turimą valdą jie turi perleisti paraiškoje nurodytam tinkamam perėmėjui per tris mėnesius nuo NMA informacinio pranešimo apie skirtą paramą išsiuntimo dienos.

Vykdomi patikrinimai

Kaip buvę ūkininkai laikosi prisiimtų įsipareigojimų, NMA specialistai tikrina kasmet. Organizuojamos administracinės ir patikros vietoje.

V.Kiškio teigimu, administracinių patikrų metu NMA darbuotojai patikrina visus ES paramą gaunančius buvusius ūkininkus. Taip pat agentūros specialistai aplanko ir ne mažiau kaip 5 proc. atsitiktinai pasirinktų buvusių žemdirbių ūkių. „Patikrų vietoje metu aiškinamasi, ar paramos gavėjai nevykdo prekinės žemės ūkio gamybos. Taip pat žiūrima, ar jie neturi daugiau žemės ūkio naudmenų ir karvių nei buvo įsipareigoję turėti, ką augina jiems likusiame žemės sklype“, - pabrėžė V.Kiškis.

Dviejų dalių išmokos

Priemonėje „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ dalyvaujantiems buvusiems ūkininkams mokama metinė kompensacinė išmoka. Į paramos gavėjo atsiskaitomąją sąskaitą ji pervedama kartą per metus.

Kompensacinę išmoką sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Pastovioji dalis siekia 5348 litus. Valstybines socialinio draudimo pensijas gaunantiems paramos gavėjams ši dalis yra mažinama metine pensijos suma.

Kintamoji išmokos dalis paramos gavėjams skaičiuojama pagal perleistų žemės ūkio naudmenų plotą. Už kiekvieną perleistą hektarą paramos gavėjams per metus mokama po 321 litus.

Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką