Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Belgijos premjeras sako negalįs pasirašyti ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarties

Chrystia Freeland
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Chrystia Freeland
Šaltinis: BNS
1
A A

Europos Sąjunga sekmadienį paskelbė Belgijai 24 valandų ultimatumą pareikšti, ar ji gali pritarti ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai, ir perspėjo, kad priešingu atveju teks atšaukti numatomą viršūnių susitikimą dėl šios sutarties. Belgijos Valonijos regiono parlamento pirmininkas pirmadienį pareiškė, kad regionas nesilaikys ES paskelbto ultimatumo dėl laisvosios prekybos sutarties su Kanada.

Belgijos premjeras sako negalįs pasirašyti sutarties

Belgija negali užbaigti istorinės Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutarties pasirašymo po to, kai Valonijos ir kitų šalies regionų administracijos atsisakė uždegti žalią šviesą federalinei vyriausybei, pirmadienį pareiškė ministras pirmininkas Charles'is Michelis.

„Mes negalime pasirašyti CETA“, – sakė Ch.Michelis po trumpų derybų Briuselyje su Belgijos regionų lyderiais; jos baigėsi derybininkams nepasiekus susitarimo, nepaisant Europos Sąjungos Belgijai paskelbto ultimatumo, kurio terminas baigiasi pirmadienį vakare.

„Federalinė vyriausybė, vokiečių bendruomenė ir Flandrija pasakė „taip“. Valonija, Briuselio miesto valdžia ir prancūzų bendruomenė pasakė „ne“, – pridūrė jis.

Valonijos regionas atmeta ES ultimatumą dėl CETA

„Negalėsime laikytis šio ultimatumo“, – Belgijos RTL radijui sakė Andre Antoine'as, turėdamas omeny Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko paskelbto ultimatumo Belgijai iki pirmadienio vakaro paskelbti savo poziciją, ar šalis parems Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutartį (CETA).

Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland šeštadienį išskrido iš Briuselio į Kanadą po žlugusių penktadieninių derybų ir pareiškė, kad kamuolys yra ES pusėje.

Europos Sąjunga sekmadienį paskelbė Belgijai 24 valandų ultimatumą pareikšti, ar ji gali pritarti ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai, ir perspėjo, kad priešingu atveju teks atšaukti numatomą viršūnių susitikimą dėl šios sutarties.

Belgija padarė tikrą gėdą Bendrijai iki šiol negalėdama pritarti CETA sutarčiai, nes ją blokuoja prancūziškai kalbantis Belgijos Valonijos regionas.

Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland šeštadienį išskrido iš Briuselio į Kanadą po žlugusių penktadieninių derybų ir pareiškė, kad kamuolys yra ES pusėje. Ministrė pareiškė sugrįžti ir pasirašyti sutartį ketvirtadienį Briuselyje planuojamo viršūnių susitikimo metu.

Sekmadienį šaltinis Europoje pranešė, kad Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį kalbėsis su Belgijos ministru pirmininku Charlesu Micheliu dėl to ar dar galima sutartį išgelbėti. Esą D.Tuskas jo tiesiai paklaus, ar Belgija ketvirtadienį galės pasirašyti sutartį ar ne.

D.Tuskas taip pat ketina kalbėtis ir su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu ir „pasidalinti savo vertinimu apie tai, kur mes esame“ bei pasikalbėti su Kanados vyriausybės vadovu ir „nuspręsti, ar vis dar planuoti viršūnių susitikimą“, sakė minėtas šaltinis.

„Kalbant apie ketvirtadienį, jeigu Belgija negalės garantuoti, kad jie pasirašys sutartį, D.Tuskui visiškai aišku, kad nėra prasmės rengti viršūnių susitikimo, ir nebus jokio susitikimo bei nebus nustatyta jokios naujos susitikimo datos“, – sakė šaltinis.

Jis pridūrė, kad galutinį sprendimą kartu priims D.Tuskas ir J.Trudeau.

Valonijos regiono įstatymų leidėjai per praėjusį penktadienį surengtą balsavimą netikėtai nusprendė blokuoti Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutartį (CETA), todėl Belgija negali pasirašyti šio dokumento, dėl kurio derėtasi net septynerius metus.

Dėl šio blokavimo gali neįvykti kitą savaitę planuotas Kanados ministro vizitas į Briuselį ir sutarties pasirašymas.

CETA sujungtų 500 mln. vartotojų turinčią ES rinką su dešimta didžiausia pasaulio ekonomika.

Tačiau CETA priešininkai sako, kad tai yra pavojingas laisvosios rinkos precedentas, kuris gali pakenkti aukštiems sveikatos gerovės standartams Europoje ir ūkininkams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką