Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2012 07 25, 08:00

ES rūpinasi ir Lietuvos aplinkosauga

Aplinkosauga – viena iš aktualesnių pastarųjų metų temų. Rūpinamasi viskuo – nuo Sosnovskio barščių naikinimo iki nuotekų dumblo utilizavimo. Dažnai gyventojai skėsčioja rankomis – kažkokių paukštelių lizdų apsaugai skiriami tūkstančiai, o kaimo žmonės rankas vis dar plauna ant medžio pakabintose kriauklėse.
Vilniuje jau veikia vieni pažangiausių valymo įrenginių Europoje, tad Pilaitės, Lazdynų ir kitų aplinkinių mikrorajonų gyventojai išvaduoti nuo nemalonių kvapų.
Vilniuje jau veikia vieni pažangiausių valymo įrenginių Europoje, tad Pilaitės, Lazdynų ir kitų aplinkinių mikrorajonų gyventojai išvaduoti nuo nemalonių kvapų. / Aplinkos ministerijos nuotr.

Ne viskas taip paprasta

Nors vandens tiekimui ir nuotekų tvarkymui iš Sanglaudos fondo skiriamos didžiausios lėšos, pasiekti puikūs rodikliai, tačiau gyventojų pasyvumas „kiša pagalius į ratus“.

„Projektams, susijusiems su vandentvarka iš viso buvo skirta apie 1,5 mlrd. litų. Didžioji dalis lėšų panaudota higienos normas atitinkančio vandens tiekimo gyventojams užtikrinimui bei nuotekų tvarkymui, t.y. centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų iki gyvenamųjų zonų tiesimui“, – pasakojo Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento direktorius Inesis Kiškis.

Pasak jo, pagal ES direktyvų reikalavimus, gyvenvietėse, turinčiose daugiau nei 2 tūkst. gyventojų privalo būti įrengti nuotekų valymo įrenginiai. Darbai jau beveik baigti, tačiau ne visi gyventojai skuba jungtis prie šių tinklų, o būna ir tokių, kurie atsisako.

Dažniausia priežastis – lėšų stygius, nes vandentiekio ir nuotekų tinklo dalį, kuri eina per sklypą gyventojai turi apmokėti iš savo kišenės. Dažnai namas, esantis tame sklype, būna statytas prieš beveik šimtą metų, todėl jame net nenumatyta vieta voniai, tad tektų ne tik atsivesti kelis metrus vamzdžių, bet ir perstatyti namą.

„Gyventojai atsargiai, tačiau taip pat ir atsakingai vertina galimybę prisijungti prie centrinių nuotekų valymo tinklų. Vis dažniau sulaukiame klausimų „kas ir kaip“, o pasidomėję situacija ir kainomis, vis daugiau asmenų, turinčių savo valymo įrenginius, jungiasi prie naujai nutiestų, nes taip tikrai ir pigiau, ir paprasčiau“, – dėstė Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento direktorius.

Sostinės mikrorajonai išvaduoti nuo dvoko

Vilniaus Pilaitės, Lazdynų ir kitų mikrorajonų gyventojai gali būti ramūs, kad jų daugiau nepasieks iš nuotekų valyklos sklindantys nemalonūs kvapai. Galima pasidžiaugti, kad jau įrengti ir neseniai veikti pradėjo vieni pažangiausių valymo įrenginių Europoje. Specialistai teigia, kad dabar nuotekų dumblas, kuris ankščiau buvo vežamas į laukus, bus apdirbamas taip, kad iš jo liks tik sausa bekvapė medžiaga. Ją bus galima naudoti tiek biokurui, tiek kompostui.

„Dumblo apdirbimo procesas itin modernus: įrenginiuose veikia orapūtės, jos dideliu slėgiu pučia mažus oro burbuliukus į valymo įrenginius, aprūpina deguonimi bakterijas, kurios minta nešvarumais. Pasibaigus šiam etapui, dumblo sumažėja keturis ar net penkis kartus, – valymo procesus aiškina I. Kiškis. – Likęs bekvapis dumblas yra džiovinamas, kompostuojamas ir tiekiamas ūkininkams, kurie jį vertina kaip itin derlingą trąšą“.

Lietuvoje iš viso jau veikia 12 įrenginių, kurie dumblo utilizavimui naudoja modernias technologijas. Dumblo tvarkymo problemai spręsti buvo skirta apie 450 mln. litų.

12 hektarų smėlio ir nugriauti sandėliai

12 hektarų − būtent tiek jo buvo supilta Palangos pakrantės ruože nuo Birutės kalno iki Rąžės upelio. Jau kelis metus vos keletas metrų teskyrė jūrą nuo kopų, o investavus Europos regioninės plėtros fondo lėšas „grįžo“ ne tik įprastas paplūdimys, bet ir buvo atstatyta 100 metų nematyta tokio pločio pakrantė.

Skeptikai temato platų pliažą, talpinantį 12 tūkst. poilsiautojų daugiau, tačiau pakrantės pamaitinimas smėliu – duoklė gamtai. Pasak aplinkosaugininkų, būtina buvo pristabdyti kranto erozijos procesus, taip apsaugoti kopas, užtikrinti vandens kokybę.

Naudojant ES paramą aplinkosaugos srityje taip pat tvarkomos ir užterštos teritorijos, kuriose likę jau nebenaudojami pesticidų sandėliai, kariniai daliniai ar naftos telkiniai. Taip pat renovuojami daugiabučiai. Specialistai, besirūpinantys aplinkosauga, neabejoja, kad patvirtinus 2014−2020 m. ES paramos gaires ir toliau į aplinkai svarbius projektus bus investuojamos ne tik valstybės, bet ir ES lėšos.

Logotipas/Logotipas
 Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką