Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 gruodžio 13d. 11:17 , Atnaujinta: 2017 gruodžio 13d. 12:23

Valdžia pasiryžo pensijų reformai: visiems žadama šimtaprocentinė „Sodros“ pensija

Linas Kukuraitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Linas Kukuraitis
Kitąmet planuojama atlikti esminę pensijų reformą, po kurios „Sodra“ būtų išlaisvinta nuo pensijų fondų ir visiems pensininkams mokėtų „neapkarpytas“ pensijas. Tuo tarpu antra pakopa taptų biudžeto ir pačių dirbančiųjų reikalu – tačiau Vyriausybė žada, kad papildomai kaupti bus patraukliau nei bet kada.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis 15min teigė, kad parengti siūlymai pensijų reformai atlikti – esminiai pakeitimai susiję su pensijų atkūrimu dabartiniams pensininkams, kadangi jie dabar dėl antros pensijų pakopos netenka dalies lėšų. Atitinkamai ir patys II pakopos dalyviai ateityje gautų „neapkarpytas“ senatvės pensijas.

„Pertvarkos reikia bent jau dėl dviejų dalykų: kol kas pirma ir antra pakopos yra priešinamos dėl to, kad iš „Sodros“ yra pervedamos lėšos į antrą pakopą. Vadinasi, dabartiniai pensininkai gauna mažesnes pensijas. Tad dabar jie teigia, kad mokesčius jie mokėjo tuomet, kai pensininkai gaudavo šimtaprocentines išmokas, o ne mažesnes. Ir tam mes pritariam“, – 15min sako L.Kukuraitis.

Mat į antros pakopos pensijų fondus per metus iš „Sodros“ tenka pervesti apie 150 milijonų eurų, kurie galėtų atitekti pensininkams.

„O kitas dalykas – dabar labai didelei daliai žmonių, kurie dalyvauja antroje pakopoje, tiesiog neapsimoka joje dalyvauti. Trečdalis dalyvauja neaktyviai ir nemoka jokių įmokų į antrą pakopą, dar maždaug vienas trečdalis moka tik tuos du procentus iš „Sodros“. O jau kita dalis dalyvauja 2+2+2 variante“, – sako L.Kukuraitis.

Ministras aiškina, kad pateiktame siūlyme žmonės bus skatinami dalyvauti kuo didesne apimtimi, kad būtų sukauptos reikšmingos sumos.

„Tų 2 proc., kurie šiuo metu mokami iš „Sodros“, tiesiog neužteks“, – teigia L.Kukuraitis.

Šimtaprocentinės senatvės pensijos

Ministras paaiškino, kad antros pakopos įmokos iš valstybės turėtų būti pervedamos ne iš „Sodros“, o iš biudžeto. Dėl šios priežasties ir antros pakopos dalyviai gautų pilnas senatvės pensijas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

„Daugelis žmonių tiesiog nežino, kad tiesiog dėl to, jog iš jų išskaičiuojama 2 proc. „Sodros“ įmokų, jie tokiu būdu gaus apie 10–15 proc. mažesnes vidutines pensijas. Iš jau dabar išeinančių į pensiją mes matome, kad tie žmonės tiesiog nukenčia dėl to, kad jie mokėjo 2 proc. įmokas į antrą pakopą. „Sodros“ pensija sumažėjo tiek, kiek jie neatgauna per antrą pakopą“, – sako L.Kukuraitis.

Jis taip pat pažymi, kad politiniame lygmenyje dar nėra sutarta dėl pensijų reformos – ji bus teikiama viešam svarstymui, ir pakeitimus būtų galima priimti Seimo pavasario sesijoje, o pensijų sistema būtų pradedam keisti nuo 2019-ųjų.

„Jei dalyvauti antroje pakopoje – tai dalyvauti rimtai. Iš „Sodros“ į pensijų fondus būtų nebemokama, bet būtų pilnai atkuriama šimtaprocentinė „Sodros“ pensija – visi gaus visą pensiją, o ne 10–15 proc. mažesnę“, – sako ministras.

Tačiau tie, kurie jau yra mokėję mažesnes įmokas ir išėjo į pensiją, džiaugtis dėl to negalės – jų pensijos liks sumažintos. Tačiau taip pat ministras paaiškino, kad Vyriausybė nesikėsins į lėšas, jau sukauptas pensijų fonduose – privati nuosavybė neliečiama.

Leis grįžti į „Sodrą“

L.Kukuraitis leido suprasti, kad dabartiniams antros pakopos pensijų fondų dalyviams bus atveriama galimybė sugrįžti į „Sodrą“.

„Iš tiesų visose pertvarkose, susijusiose su II pakopa, užtikrinamos galimybės dalyvauti, nes žmogaus pasirinkimas ir žmogaus teisė rinktis yra pamatinė“, – sako L.Kukuraitis.

Jis nedetalizavo, kaip valstybė skatins antros pakopos pensijų fondų dalyvius, kokias įmokas jie gaus, kiek turės prisidėti patys – dėl to esą dar bus svarstoma. Taip pat jis neatsakė ir į tai, ar įmokos bus apskaičiuojamos nuo konkretaus asmens darbo užmokesčio, ar nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Dar vasarą 15min buvo pasiekę dokumentai, kuriuose aiškėjo ministerijos ketinimai įmokas į pensijų fondus susieti su VDU, taip pat padidinti privalomas pačių gyventojų įmokas į pensijų fondus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Senatvė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Senatvė

L.Kukuraitis pažymėjo, kad 2018-aisiais Vyriausybė planuoja iš esmės keisti mokestinę sistemą, ir atitinkamai dėl to gali pasikoreguoti pensijų pertvarka. Tačiau reforma, anot jo, būtina.

„Kiek man tekę kalbėti su antros pakopos kūrėjais, jie patys pripažįsta: dėl to, kad pradžioje pakopa nebuvo pakankamai ryžtingai sudėliota ir daug kompromisų darė dėliodami sistemą, dabar turime bėdų, apie kurias kalbu: ir supriešinta pirma bei antra pakopa, taip pat ir dalis dalyvaujančių tiesiog negauna tos vertės, kuri turėtų susikurti. Dėl to privalome daryti tuos pakeitimus“, – tikina L.Kukuraitis.

S.Skvernelis: modelis keisis

Premjeras Saulius Skvernelis Vyriausybėje kalbėdamas žurnalistams patikino, kad nebeliks tokio antros pakopos modelio, koks taikomas dabar. Taip pat jis pažymėjo, kad niekas neplanuoja naikinti antros pakopos pensijų fondų – atvirkščiai, bus numatytos paskatos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žiniasklaidos priešpiečiai su Sauliumi Skverneliu
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žiniasklaidos priešpiečiai su Sauliumi Skverneliu

„Bus paskatos kaupti ir privačiame pensijų fonde pensijas (...) Bet dalis žmonių, kurie nesukaupia, negalėjo sukaupti ir nesukaups niekada, turi labai aiškiai žinoti tai. Reikia į akis pasakyti, kad jūsų dalyvavimas kaupime nieko gero neatneš, nes jūs gausite vienkartinę išmoką sulaukę amžiaus ir, antra, gausite gerokai mažesnę „Sodros“ pensiją“, – kalbėjo jis.

Jis patikino, kad tokio antros pakopos modelio, koks taikomas dabar, nebebus.

Pensijų fondų atstovas: su mumis net nesikalbama

Pensijų fondams atstovaujančios Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Šarūnas Ruzgys piktinasi su rinka valdžia net nesišneka, tuo tarpu jau dabar plūsta klientų skambučiai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Šarūnas Ruzgys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Šarūnas Ruzgys

„Mes nieko apie tai nežinome ir jokie projektai su mumis nebuvo derinti. Kelia didžiulį nerimą pasakymas, kad jau kitų metų pradžioje bus pradėta derinti su visuomene, kai tuo tarpu mes net žinome ką kalbėti su 1,3 milijono klientų – pensijų fondų dalyvių. Jaučiam absoliutų valdžios ignoravimą“, – sako Š.Ruzgys.

Jis teigia, kad nieko apie reformą pensijų bendrovės nežino, nors turi „begales noro kalbėtis ir diskutuoti apie būsimus pakeitimus“.

„Šioje vietoje ne kartą esame teikę ir savo siūlymus, kaip būtų galima tobulinti sistemą, bet nelabai kam tai rūpi. Tai rengiama už uždarų valdžios durų“, – sako Š.Ruzgys.

Jis patvirtino, kad yra oficialiai įkurta darbo grupė, tačiau ji buvo susitikusi „du kartus, išklausytos pozicijos, tačiau absoliučiai jokios ministerijos pozicijos nebuvo pateikta ir jokie siūlymai niekada nebuvo teikti“.

Š.Ruzgys nevertino ministro pasisakymų – teigė, kad įvertinti bus galima tik tuomet, kai realūs pasiūlymai bus „padėti ant stalo“.

„Mes jų nežinom. Tai tik vienas kitas ministro pasakymas, bet jokių konkrečių detalių mes nesame matę. Klientai skambina, milijonas žmonių gali kreiptis į pensijų valdymo bendroves, o mūsų konsultantai gali tik gūžčioti pečiais“, – sako Š.Ruzgys.

Jis tikino, kad Vyriausybė viena negali numatyti visų „praktinių momentų“: kaip klientus informuoti, kaip pasiruošti pasikeitimams, kaip juos atlikti efektyviausiai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Maistas

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką