Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 16d. 09:44 , Atnaujinta: 2019 rugpjūčio 16d. 17:04

Europos Centrinis Bankas uždarė vieną seniausių Latvijos bankų

PNB Banka
PNB Banka

Europos Centrinio Banko sprendimu ketvirtadienio vakarą nutraukta Latvijos komercinio banko „PNB Banka“ veikla. Išjungta visa banko sistema, bankomatai. Tai šeštas pagal dydį ir vienas seniausių Latvijos komercinių bankų, veikęs nuo 1992 metų, skelbia tvnet.lv. Latvijos finansų prievaizdai teismo prašys pripažinti „PNB Banka“ nemokiu, skelbia BNS.

Indėlininkams bus išmokėti 297 milijonai eurų, pareiškė Finansų rinkos ir kapitalo komisijos atstovė Kristine Černaja-Mažamale.

Sprendimas nutraukti banko veiklą įsigaliojo ketvirtadienį, 21 valandą. Toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad nebūtų prarasti banko aktyvai.

Europos Centrinis Bankas po atlikto audito paskebė, kad bankas toliau negali veikti dėl kapitalo trūkumo. Banko problemos prasidėjo dar 2017 m. pabaigoje, skelbia ECB, o „PNB Banka“ ne kartą buvo įspėtas laikytis kapitalo reikalavimų, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.

Taip pat skelbiama, kad beveik 40 proc. banko klientų yra pensininkai. Komisijos paskelbtais duomenimis, bankas turi 99,6 tūkstančius klientų, iš kurių 91,4 tūkst. yra Latvijos gyventojai.

Birželio pabaigoje skelbta, kad 60 proc. banko akcijų įsiigijo JAV ir Europos investuotojai, tačiau konkrečio pavardės nebuvo minimos. Latvijos televizija išsiaiškino, kad vienas iš naujų savininkų yra dujų ir naftos verslo magnatas milijardierius Rodžeris Tamrazas. Anksčiau bankas priklauso Rusijos oligarchui Grigorijui Guselnikovui.

Banko atstovai pranešė, kad sprendimas sustabdyti operacijas buvo labai netikėtas ir nemalonus.

„Šis sprendimas buvo labai netikėtas ir nemalonus atsižvelgiant į tai, kad kartu su naujaisiais „PNB Banka“ akcininkais rengėme reikšmingus banko strategijos pakeitimus, apimančius platesnį produktų ir paslaugų asortimentą bei šiuolaikinius bankų technologinius sprendimus. Naujajame banko plėtros plane buvo numatyta padidinti kapitalą, kurį užtikrintų naujieji akcininkai“, – kalbėjo banko valdybos narė Anna Verbicka.

„PNB banka“ teigė, kad rugpjūčio 15 dieną 20 val. gavo FKRK sprendimą sustabdyti finansinių paslaugų teikimą nuo 21 valandos.

„Šio sprendimo padarinius pajus 100 tūkst. mūsų klientų, kurie kurį laiką negalės pasiekti banke laikomų finansinių lėšų, ir daugiau nei 500 banko darbuotojų, kurie užtikrino nepertraukiamą banko darbą 42 skyriuose visoje Latvijoje“, – teigė A.Verbicka.

Banko valdybos narė pridūrė, kad bankas savo veikloje laikosi visų taisyklių ir reikalavimų.

Bankas pažymėjo, kad banko licencija dar nėra atšaukta. Banko valdyba ir visi darbuotojai tęsia darbą, aktyviai bendradarbiaudami su FKRK.

Birželio pabaigoje banko atstovai pranešė, kad grupė JAV ir Europos investuotojų įsigijo 60 proc. banko akcijų. Akcininkų tapatybės nebuvo atskleistos. Latvijos visuomeninė televizija pranešė, kad vienas iš naujųjų akcininkų yra milijardierius bei dujų ir naftos magnatas Rogeris Tamrazas.

M.Zalatorius: Latvijos bankų sektorius tęsia apsivalymą

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas sako, kad Latvijos bankų sektorius tęsia apsivalymą. Anot Manto Zalatoriaus, Lietuvoje veikiantis „Citadele“ yra visai kitoks bankas, jis neaptarnauja nerezidentų, kaip žlugę ABLV ar „PNB Banka“.

„Tai nėra naujiena. Tai yra bankas, kuris buvo skirtas pagrinde aptarnauti ne Latvijos piliečius. Taip gali nutikti su dar keletu latviškų bankų, rinkoje eina tokios kalbos“, – BNS sakė M.Zalatorius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mantas Zalatorius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mantas Zalatorius

„Tai, kad Latvijoje po ABLV bankroto neliks dar kelių bankų, buvo žinoma daugiau nei prieš metus. Visi šie procesai yra susiję su Latvijos bankinės rinkos skaidrinimu ir su kova su pinigų plovimu“, – teigė jis.

Anot M.Zalatoriaus, „PNB Banka“ žlugimas Lietuvos rinkai neturės jokio poveikio, jo negalima lyginti su čia veikiančiu „Citadele“ banku.

„Čia yra visiškai kitokio pobūdžio bankas. Negalima lyginti „Citadele“ su tuo banku, kuris bankrutavo. Apie tą banką („PNB Banka“ – BNS) turbūt mažai kas buvo girdėjęs, dėl to, kad jis buvo skirtas visai kitiems tikslams, o ne aptarnauti jus. Jis buvo skirtas aptarnauti tam tikrus žmones ne iš Latvijos ar Lietuvos jurisdikcijų“, – sakė M.Zalatorius.

Finansų ministras pabrėžė, kad banko klientai galės atgauti pinigus

Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimas dėl šešto pagal dydį Latvijos banko „PNB Banka“ uždarymo neturės įtakos Latvijos bankų sektoriui, pareiškė šalies finansų ministras Janis Reiris.

Jis pabrėžė, jog Latvija yra saugi šalis ir banko klientai gali būti tikri dėl savo pinigų.

„Banko klientai, kurių indėlių suma neviršijo 100 tūkst. eurų, sudaro 99,2 proc. visų banko klientų. Šie klientai per Indėlių garantinį fondą galės atgauti visus savo pinigus. Fondas yra surinkęs pakankamai pinigų išmokoms, taigi iš nacionalinio biudžeto nereikės skirti jokių lėšų“, – paaiškino ministras.

Vida Press nuotr./Latvijos vėliava
Vida Press nuotr./Latvijos vėliava

J.Reiris taip pat pabrėžė, jog „PNB Banka“ uždarymas niekaip nėra susijęs su veiksmais, kurie šiuo metu vykdomi siekiant sutvarkyti šalies finansų sektorių, ar su Kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (MONEYVAL) rekomendacijomis.

„Padėtis šiame banke yra susijusi su jo pasirinktu verslo modeliu, konkurencine aplinka ir verslo sprendimais, kuriuos priėmė bankas. Kiti Latvijos bankai toliau sėkmingai veikia ir FKRK [Finansų ir kapitalo rinkų komisija] bei Europos Centrinis Bankas (ECB) ir toliau nuolat stebi padėtį bankų sektoriuje“, – pareiškė finansų ministras.

„Kartoju, jog garantuojamų klientų indėlių išmokoms iš nacionalinio biudžeto nebus panaudota nė cento“, – pareiškė jis Latvijos televizijai.

Latvijos finansų ir kapitalo rinkų komisija (FKRK) teismo prašys pripažinti „PNB Banka“ nemokiu, per penktadienį įvykusią spaudos konferenciją pareiškė komisijos pirmininkė Kristina Černaja-Mežmalė.

„Banko įsipareigojimai šiuo metu yra didesni už jo turtą, todėl bankas iš esmės yra nemokus. Todėl teismui bus pateiktas prašymas pripažinti banką nemokiu“, – pareiškė ji.

„PNB Banka“ nemokumo administratorius, anot jos, bus pasirinktas įstatymų nustatyta tvarka.

FKRK vadovė pareiškė tikinti, jog, pardavus „PNB Banka“ turtą, į indėlių garantinį fondą pavyks grąžinti lėšas, kurios bus išmokėtos banko indėlininkams pagal indėlių draudimo sistemą.

Ji pabrėžė, jog sprendimą sustabdyti banko veiklą komisija priėmė tik po to, kai išnaudojo visas kitas galimybes pagerinti padėtį šioje finansų įstaigoje. FKRK laiku reagavo į banke kilusias problemas ir panaudojo visas turimas įtakos bankui priemones, patikino komisijos pirmininkė.

Klientams bus išmokėta apie 279 mln. eurų indėlių draudimo išmokų

Europos Centriniam Bankui (ECB) nusprendus, jog „PNB Banka“ turi būti uždarytas, šešto pagal dydį Latvijos banko indėlininkams bus išmokėta apie 279 mln. eurų indėlių draudimo išmokų, Latvijos televizijai penktadienį pareiškė Finansų ir kapitalo rinkų komisijos (FKRK) pirmininkė Kristina Černaja-Mežmalė.

Ji priminė, jog, ECB priėmus tokį sprendimą, „PNB Banka“ veikla buvo sustabdyta ir jis nebeteikia jokių paslaugų klientams.

„Gera žinia šiuo neramiu laiku yra ta, jog beveik visi, arba 99,2 proc. „PNB Banka“ klientų, per kelias ateinančias dienas atgaus savo pinigus. Bendra draudimo išmokų suma gali pasiekti 279 mln. eurų“, – pareiškė K.Černaja-Mežmalė.

Anot jos, vėliau penktadienį FKRK pateiks visą informaciją apie tai, ką turi padaryti „PNB Banka“ klientai, kad susigrąžintų savo pinigus. Pagal įstatymus indėlių draudimo išmokos turi būti sumokėtos iki rugpjūčio 27 dienos, tačiau bus stengiamasi tai padaryti greičiau.

Komisijos vadovė taip pat pabrėžė, jog kiti Latvijos bankai tęsia įprastą veiklą, o „PNB Banka“ yra išskirtinis atvejis.

Paklausta, ką turėtų daryti vyresnio amžiaus gyventojai, kurie per šį banką gauna savo pensijas, FKRK priežiūros departamento vadovė Nora Damburė pabrėžė, jog komisija kartu su Valstybine socialinio draudimo agentūra ieško sprendimo ir artimiausiomis dienomis bus pateikta daugiau informacijos šiuo klausimu.

Paklausta, ką daryti žmonėms, jeigu jie dėl šių įvykių liks be pragyvenimo lėšų, N.Damburė pakartojo, jog išsamesnė informacija bus paskelbta artimiausiu metu.

„Nors taisyklėse nustatyta, jog pinigai išmokami ne vėliau kaip aštuntą darbo dieną po to, kai patvirtinama, jog indėliai tapo negrąžinami, mes mėginsime tai padaryti kuo greičiau“, – paaiškino ji.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką