15min be reklamos
2022 12 05, 09:50

FAO: maisto kainos pasaulyje lapkritį išliko stabilios

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, vidutinės maisto produktų kainos pasaulyje beveik nekinta antrą mėnesį iš eilės po nepaliaujamo kritimo nuo šių metų kovą pasiektų rekordinių aukštumų.
Maistas
Maistas / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Kaina Maistas

Anot FAO naujausios, kas mėnesį skelbiamos apžvalgos, lapkritį augalinių riebalų ir cukraus kainų augimą atsvėrė grūdų, pieno ir mėsos kainų nuosmukis.

Grūdų kainų indeksas per mėnesį krito 1,3 proc., bet palyginti su pernai lapkričiu – pakilo 6,3 procento. Vien tik kviečiai atpigo 2,8 proc., o tai labiausiai sietina su Rusijos sutikimu pratęsti tarptautinės iniciatyvos dėl Ukrainos grūdų eksporto koridoriaus per Juodąją jūrą galiojimą, teigiama apžvalgoje.

Augalinės kilmės riebalų kainų indeksas lapkritį paaugo 2,3 proc., užbaigdamas septynis mėnesius trukusį mažėjimo laikotarpį, saulėgrąžų ir rapsų aliejaus pigimui neatsvėrus palmių ir sojų aliejaus brangimo.

Pieno produktai tarptautinėje rinkoje praėjusį mėnesį pigo 1,2 proc. (kainų nuosmukis fiksuojamas penktą mėnesį iš eilės), bet buvo 9,2 proc. brangesni nei pernai lapkritį. Labiausiai per mėnesį smuko nugriebto pieno miltelių kainos, sumenkus importo paklausai ir sustiprėjus eksporto galimybėms Europoje. Pigo ir sviestas, bet augo sūrių kainos.

Mėsos kainų indeksas per mėnesį sumenko 0,9 proc. (mažėjimas tęsiasi penktą mėnesį iš eilės), tačiau buvo 4,1 proc. aukščiau nei prieš metus. Lapkritį toliau pigo jautiena, tuo tarpu kitos mėsos kainos pradėjo augti, o sparčiausia brango ėriena dėl išaugusios paklausos. Be to, didėjo paukštienos kainos dėl sumenkusios pasiūlos, nes daugelyje didžiųjų šalių dėl padažnėjusių paukščių gripo protrūkių sumažėjo gamyba. Kiaulienos kainų augimą skatino tradiciškai didesnė paklausa prieššventiniu laikotarpiu.

Pasaulinių cukraus kainų padidėjimas užfiksuotas po pusmetį trukusio mažėjimo laikotarpio – lapkritį jos ūgtėlėjo 5,2 proc., nors buvo 4,9 proc. mažesnės nei prieš metus. Anot FAO, cukraus brangimą praėjusį mėnesį lėmė išaugusi paklausa ir ribota pasiūla vėl vėluojančio žaliavos derliaus nuėmimo pagrindinėse šalyse gamintojose bei Indijos sprendimo apkarpyti eksporto kvotas.

FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių – grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus – kainų pokyčius tarptautinėse rinkose. Per mėnesį jis pakilo tik 0,3 procento.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką