Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Farmacininkai: vaistai brangs dėl valstybės taupymo

Vaistinė
BFL/Sauliaus Žiūros nuotr. / Vaistinė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sveikatos apsaugos ministerijai paskelbus kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno projektą, vaistus gaminančios kompanijos teigia Lietuvai tiekiamų vaistų kainas sumažinusios vidutiniškai 10 proc. Tokius duomenis šias kampanijos vienijanti Etinių farmacijos kompanijų asociacija (EFA) gavo apklaususi savo narius ir dabartines kainas palyginusi su galiojusiomis 2009-aisiais.

„Mūsų asociacijai priklausančios kompanijos ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad vaistai atpigtų. Sunkiausia buvo susitarti su kompanijų centrinėmis būstinėmis, kurioms yra pavaldžios mūsų šalyje esančių vaistų gamintojų atstovybės ir bendrovės, nes Lietuvoje vaistų kainos ir taip jau buvo vienos mažiausių regione. Tačiau daugeliui pavyko susitarti dėl mažesnių kainų“, – išplatintame pranešime cituojama Etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) direktorė Jolanta Dičkutė.

Tačiau vaistų gamintojai prognozuoja, kad pacientai šio sumažinimo beveik nepajus, nes valstybė smarkiai sumažino savo kompensuojamą dalį. J.Dičkutės teigimu, pacientams atpigs tik dalis vaistų, o už likusius jie turės primokėti daugiau nei iki šiol, o kai kuriais atvejais priemokos gali padidėti keliomis dešimtimis procentų. Tokia padėtis, jos teigimu, susidarė dėl valdininkų siekių kaip įmanoma daugiau taupyti biudžeto lėšas, nekreipiant dėmesio į pacientų finansines galimybes įsigyti jiems būtinų vaistų.

J.Dičkutė aiškino, kad kai kurie Sveikatos apsaugos valdininkų sprendimai iki šiol kelia nuostabą ne tik Lietuvos, bet ir užsienio kompanijų vadovams, ypač tais atvejais, kai sutaupius vaistams vėliau prarandamos dar didesnės sumos, tuos pačius ligonius dėl mažiau veiksmingų vaistų poveikio guldant į ligonines ar net mokant jiems invalidumo pašalpas.

„Deja, bet į sveikatos apsaugos sistemą žiūrima paviršutiniškai. Mes manome, kad realus taupymas yra tik tada, kai vėliau nereikia už šiuos sprendimus susimokėti, skiriant papildomas lėšas ligoninėms ar nedarbingumo išmokoms. Tačiau dabar valdininkai į pasekmes tik numoja ranka“, – sakė J.Dičkutė.

Šiuo metu, išplėtus kompensuojamų vaistų referentinių šalių sąrašą ir papildžius jį tokiomis pigiomis šalimis kaip Bulgarija ir Rumunija, Lietuvoje daugelio vaistų bazinė kaina (t.y. kaina, kurią kompensuoja valstybė) yra viena mažiausių ar net mažiausia regione.

Išplatintame pranešime teigiama, kad EFA aktyviai pasisako prieš kai kuriuos nelogiškus valstybės sprendimus, tokius kaip receptų išrašymas ne pagal firminį vaisto pavadinimą, o tik pagal veikliąją medžiagą, vaistų grupavimas ir kt. Šie sprendimai esą ne tik nesumažins vaistų kainos, o tik gali smarkiai pakenkti pacientams – jiems bus apribotos galimybės gauti jiems tinkančius vaistus, o vaistų keitimas gali sukelti sunkių ir negrįžtamų pasekmių.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką