Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Finansų analitikė Daiva Rakauskaitė: Pasirinktas greičiausias kelias

FB-SM66397
Daiva Rakauskaitė/BFL Šarūno Mažeikos nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Finansų analitikų asociacijos valdybos narė D.Rakauskaitė 15min.lt teigė, kad Lietuvos bankas pasirinko greičiausią variantą Ūkio banko problemai spręsti, tačiau gerosios banko dalies pardavimas neturi tapti smulkiųjų banko akcininkų teisių pažeidimu.

Pirmadienio vakarą Lietuvos banko valdyba apsvarsčiusi keturis galimus scenarijus nusprendė pradėti derybas su Šiaulių banku dėl gerosios Ūkio banko dalies pardavimo. Teigiama, kad norint tęsti Ūkio banko veiklą, į jį reiktų įnešti 1,4 mlrd. litų. Tokia našta valstybei būtų per sunki.

Greičiausias būdas

D.Rakauskaitės teigimu, buvo pasirinktas greičiausias ir mažiausiai skausmingas būdas krizei spręsti. „Tai yra greičiausias kelias. Jeigu abi pusės susitars dėl priimtinų sąlygų, šis kelias bus mažiausiai skausmingas visiems. Be to, banko pagrindinis akcininkas yra viešai pasakęs, kad yra pasiruošęs paimti blogąjį turtą ir jį valdyti“, – teigė ji.

Didžiausias Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas yra ne kartą sakęs, kad prisiims visus Ūkio banko įsipareigojimus, tačiau visada pridurdavo, jog tai darys tik tuo atveju, jeigu ir geroji banko dalis liks jam. Tiesa, taip ir nebuvo patikslinta iš kur buvęs banko savininkas imtų tokias lėšas ir kodėl reikiama suma nebuvo įnešta prieš Ūkio banko veiklos sustabdymą.

Gresia teismai

„Padalinimo klausimas bus labai opus. Jei akcininkų interesai bus pažeisti, tai gali iššaukti  ilgus teisinius ginčus“, – sakė D.Rakauskaitė.

Šiuo metu didžiausia problema gali tapti sąžiningas Ūkio banko padalinimas į gerąjį ir blogąjį. Kol kas teigiama, kad galimiems pirkėjams bus pasiūlyti drausti indėliai ir įsipareigojimai, kuriuos galima įvykdyti. Į blogąjį banką turėtų keliauti beviltiškos skolos.

Finansų analitikės teigimu, dalinant Ūkio banko turtą turės būti paisoma ir akcininkų interesų: „Blogosios Ūkio banko dalies likimas paaiškės po derybų. Šio banko akcininkų interesų taip pat turi būti paisoma. Teoriškai, mainais už parduodama Ūkio banko turtą jiems gali būti pasiūlyta Šiaulių banko akcijų. Neįsivaizduoju, kaip būtų galima tiesiog nusavinti gerąjį turtą, o jiems palikti blogąjį. Smulkieji akcininkai, kurie išpirkinėjo akcijų emisijas, nepriiminėjo sprendimų dėl banko valdymo ir nedisponavo informacija. Padalinimo klausimas bus labai opus. Jei akcininkų interesai bus pažeisti, tai gali iššaukti  ilgus teisinius ginčus“, – sakė pašnekovė.

Sąmokslo nemato

D.Rakauskaitės nuomone, nesunku pastebėti, kad Šiaulių bankas ruošėsi Ūkio banko prijungimui, tačiau tai nereiškia, jog egzistavo koks nors sąmokslas pastarąjį banką sąmoningai žlugdyti. “Ūkio banko rodikliai buvo tokie, kokius skelbia Lietuvos bankas, todėl čia sąmokslo teorijų neieškočiau. Šiaulių bankas ir anksčiau derėjosi su Ūkio banku dėl galimo susijungimo. Tiesiog Lietuvos banko sprendimas pagreitino procesus. Šiaulių bankas labai greitai pateikė pasiūlymą, o jų akcininkai vos ne tą pačią dieną pareiškė, kad suteiks paskolą Ūkio banko įsigijimui. Aiškiai matėsi, kad  iš Šiaulių banko pusės tam buvo ruoštasi“, – sakė ji.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką