Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Finansų ekspertai: kitąmet teks panaudoti ir juodai dienai sukauptas atsargas

Taupyklė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Taupyklė
Šaltinis: 15min
0
A A

Nepaisant antroje šių metų pusėje pasirodžiusių ekonomikos atsigavimo ženklų, ateinančiais metais patikimiausia finansinė parama gyventojams bus iš anksto sukauptos asmeninės santaupos.

Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, vis daugiau žmonių 2010 m. turės prisiminti juodai dienai sukauptas atsargas. SEB banko analitikai prognozuoja, kad Lietuvos gyventojų santaupų suma kitais metais sumažės maždaug puse milijardo litų.

„Pajamos ir toliau mažėja, o būtiniausių prekių ir paslaugų kainos nekrinta. Vis dėlto leisti juodai dienai skirtų santaupų daugelis gyventojų kol kas dar nesiryžo – lėšų, laikomų bankų indėlių sąskaitose, suma per dvylika mėnesių beveik nesumažėjo“, – sakė J.Varanauskienė.

Beveik trečdalis namų ūkių neturi jokių santaupų juodai dienai, todėl jiems bus sunkiausia, kadangi kito pasirinkimo, kaip toliau mažinti būtinąsias išlaidas, jie neturi.

Pasak jos, gyventojai šiemet pirmiausia stengėsi apriboti vartojimo išlaidas ir kurį laiką tai gelbėjo. Per metus namų ūkių vartojimo išlaidos ir darbo užmokesčio pajamos sumažėjo maždaug vienodai – penktadaliu.

„Šių metų antroje pusėje jau pasirodė ekonomikos atsigavimo ženklų: pradėjo didėti eksporto apimtys, optimistiškiau į ateitį žvelgia pramonės ir prekybos sektorių atstovai. Tačiau finansinės padėties pagerėjimo gyventojams dar teks palaukti, mat kitais metais nedarbas, nors ir lėčiau, vis tiek dar augs. Apie trečdaliu padidės elektros kaina, brangstant energijos ištekliams, jau pirmąjį ketvirtį dešimtadaliu turėtų padidėti ir šilumos kaina“, – sakė J.Varanauskienė.

Pasak jos, dėl numatyto mažesnio privalomojo sveikatos draudimo fondo, iš savo kišenės reikės apmokėti daugiau išlaidų ir sveikatos priežiūrai. Vadinasi, sumažėjus pajamoms, kur kas daugiau namų ūkių kasdienėms išlaidoms neužteks gaunamų pajamų, teks rinktis – riboti jau ir būtiniausias išlaidas (išlaidas būstui išlaikyti, maistui, sveikatos priežiūrai) arba pradėti leisti anksčiau sukauptas santaupas. „Remiantis apklausų duomenimis, beveik trečdalis namų ūkių neturi jokių santaupų juodai dienai, todėl jiems bus sunkiausia, kadangi kito pasirinkimo, kaip toliau mažinti būtinąsias išlaidas, jie neturi“, – sakė J.Varanauskienė.

Pasak šeimos finansų ekspertės, analizuojant šių metų trečiojo ketvirčio bankų duomenis, matyti, kad didžiųjų miestų gyventojų vidutinės santaupos bankuose per metus sumažėjo 8 proc., o mažesniųjų miestų – tik 1 proc. SEB banko duomenimis, sparčiausiai mažėjo 45–54 metų ir vyresnių negu 65 metų gyventojų vidutinė indėlio banke suma.

„2010 metais dėl augančių būtiniausių prekių ir paslaugų kainų bei dėl mažėjančių socialinių išmokų santaupas turės leisti mažesnių miestų gyventojai ir tie, kurių didesnę pajamų dalį sudaro socialinės išmokos. Kita vertus, prognozuojamas laikotarpis iki laukiamo ekonomikos atsigavimo jau yra trumpesnis, nei manyta prieš metus, todėl dar po metų ir namų ūkių finansinė padėtis turėtų pradėti taisytis“, – sakė J.Varanauskienė. 

Komentarai
Temos Pinigai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką