Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 26d. 11:26

„Finasta“ prognozė: šiemet Lietuvos ekonomika augs tris kartus lėčiau nei pernai

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Analitikai preliminariai skaičiuoja, kad pernai Lietuvos ekonomikos augimas buvo įspūdingas, tačiau įspėja apie silpstančią pramonę, kuri gali lemti ir lėtesnius bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tempus. Pirmadienį bus skelbiama, kiek pernai augo ]BVP. Investicinio banko „Finasta“ analitikai prognozuoja, kad ekonomika per metus paaugo 6,4 proc.

Pirmadienį bus skelbiama, kiek pernai augo ]BVP. Investicinio banko „Finasta“ analitikai prognozuoja, kad ekonomika per metus paaugo 6,4 proc.

Prognozuojama, kad tiek pat (6,4 proc.) šalies BVP augo ir paskutinįjį praėjusių metų ketvirtį.

Analitikų teigimu, pramonės produkcijos plėtra paskutinį 2011 metų ketvirtį gerokai susilpnėjo. Du iš trijų paskutiniojo ketvirčio mėnesių pramonės metinis augimo tempas buvo neigiamas ir vidutiniškai siekė -0,9 proc., kai dar trečiąjį ketvirtį jis prilygo 7,5 proc.

Pramonė sukuria apie penktadalį visos pridėtinės vertės, tai – svarbus įspėjimas Lietuvos BVP. Lėtesnę Vakarų plėtrą ima justi ankstesnysis mūsų ekonomikos atsigavimo variklis.

Privataus vartojimo plėtra šių metų pabaigoje dar turėjo likti tvirta, tačiau, kaip rodo 2008 metų patirtis, šlubuojanti išorinė aplinka netrunka paveikti ir gyventojų nuotaikų. Lietuvos vartotojų pasitikėjimas menksta jau nuo 2011 metų vasaros, o tai – dar vienas iš anksto įspėjantis rodiklis.

Skolų slegiamai euro zonai pradėtas brėžti lengvos recesijos scenarijus – Tarptautinis valiutos fondas, antradienį atnaujinęs savo prognozes, tikisi regiono BVP sumažėjimo 0,5 proc. Kol kas bloko narėms sunkiai sekasi rasti išeitį iš skolų krizės, o Graikijos problemos gilėja ir 2011 metų pabaigoje įgavo dar platesnį mastą. Antrinėje rinkoje ėmė kilti ne tik Graikijos, bet ir tokios svarbios euro zonos narės kaip Italija vyriausybės vertybinių popierių pajamingumai (skolinimosi kaina).

Devynių euro zonos narių kredito reitingų pabloginimas, nors ir neišmušė finansų rinkų dalyviams žemės iš po kojų, tačiau dar kartą atkreipė dėmesį, kad regionas susidūrė su ilgalaike ir plataus masto problema.

Išorinės aplinkos sąlygos šiemet nebeleis Lietuvos ekonomikai augti tokiu pat sparčiu tempu, kaip pernai. Nors lūkesčiai dėl Vakarų Europos yra atsargūs, tačiau net ir regiono recesijos atveju Lietuvos ekonomikos grąža šiemet turėtų likti teigiama. Šiemet BVP augimas gali sulėtėti iki 2,0 proc., o 2013 metais siekti 3,5-4,0 proc.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką