Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

FINHILL: Nuostolinga įmonių veikla dar padidins biudžeto deficitą

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Paskelbti preliminarūs duomenys apie šalies įmonių pajamas bei surinktą mokestį už akcizus nepridėjo optimizmo ir leidžia daryti prielaidas, kad Lietuvos biudžeto deficitas viršys jau ir taip pesimistiškas prognozes.

Finansų maklerio įmonė „Finhill“ prognozavo, jog 2009 metais dėl nesurinktų pridėtinės vertės, pelno, gyventojų pajamų bei akcizo mokesčių šalies biudžete atsiras 5 mlrd. litų skylė. Vertinant pateiktus naujausius duomenis, bus nesurinkta dar daugiau lėšų nei prognozuota, teigiama išplatintame pranešime.

Statistikos departamento paskelbtais duomenimis, jau praėjusių metų paskutinį ketvirtį šalies įmonės patyrė kiek daugiau nei 1 mlrd. litų nuostolį. Vidutinis įmonių pelningumas buvo neigiamas ir sudarė minus 2,1 procento. Gautos pajamos už parduotas prekes ir paslaugas per metus sumažėjo 1 proc., o per ketvirtį – dešimtadaliu.

Tokios naujienos leidžia prognozuoti, jog artimiausiu laiku ir toliau mažės įmonių pelningumas, o nemaža dalis praeitais metais sėkmingai veikusių įmonių – bankrutuos. Tai skaudžiai atsilieps biudžetui, kadangi pelno mokesčio bus beveik nesurinkta. Tendencija dirbti „nepelningai“ (t.y. balansuose nerodyti pelno) tarp mažesnių bendrovių gilins problemas. Pirmą šių metų ketvirtį deklaruoti kompanijų veiklos rezultatai bus dar prastesni. Vyriausybės iki šiol skelbtas planas surinkti iš pelno mokesčio 2,9 mlrd. litų prasilenkia su realybe. Iš ko bus surinktas pelnas, jei įmonės nesugebės dirbti pelningai?

Nesurinktas akcizo mokestis – taip pat vienas iš biudžeto deficito didintojų. Finansų ministerijos pateiktais duomenimis, vien per šių metų pirmuosius du mėnesius pajamų iš akcizų už alkoholinius gėrimus į valstybės biudžetą surinkta 112,1 mln. litų, t. y. 64,7 mln. litų arba 36,6 proc. mažiau nei buvo gauta per atitinkamą laikotarpį pernai. Tiesa, šiemet akcizų buvo gauta už 5 dešimtadienius, o tuo pačiu laikotarpiu pernai – už 7 dešimtadienius.

FMĮ „Finhill“ prognozuoja, jog problemų su akcizo mokesčio surinkimu bus ir toliau. Kai bus sulaukta duomenų apie surinktą akcizą iš degalų ir tabako, bus galima brėžti dar aiškesnes gaires. FMĮ „Finhill“ manymu iš šių prekių surinktas akcizo mokestis bus mažesnis nei pernai. Tam įtakos turės ženkliai slopstantis tiek gyventojų, tiek pramonės vartojimas.

Komentarai
Temos Biudžetas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką