Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Fizinių asmenų bankrotas – ne už kalnų

Fzinių asmenų bankotas nuodugniau bus svarstomas birželio mėnesį
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Bankrotas
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienį „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis Seimui pristatė Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą.

„Dabartinis teisinis reglamentavimas nesudaro galimybės fiziniams asmenims skelbti bankroto. Vertinant tokius asmenis, kurie verčiasi verslu, jie iš tikrųjų užsiima tuo pačiu, ką daro juridiniai asmenys, vienintelis skirtumas yra tas, kad jie tai daro neįsteigę įmonės. Vien todėl, kad jie veiklą vykdo neįsteigę įmonės ir dirba, pavyzdžiui, išsiėmę verslo liudijimą, jie konkurenciniu požiūriu atsiduria blogesnėje situacijoje nei juridiniai asmenys. Leidus fiziniam asmeniui bankrutuoti ir suteikus viltį, kad po kelerių metų jo skolos gali būti nurašytos, jis būtų suinteresuotas dirbti legaliai ir grąžintų bent dalį skolų, tuo tarpu neleidus jis gali visą gyvenimą slėpti savo pajamas“, – aiškinamajame rašte dėsto grupė Seimo narių, tarp kurių – ir opozicinių „Tvarkos ir teisingumo“ bei socialdemokratų, ir valdančiųjų liberalcentristų bei Tautos prisikėlimo partijos frakcijų atstovai.

Fizinio asmens bankrotas truks trejus metus

Įstatymo projekte siūloma, kad fiziniams asmenims būtų suteikiama galimybė bankrutuoti, tačiau bankroto procesas  gali būti pradėtas tik pagal fizinio asmens pareiškimą ir tik tuo atveju, kai fizinis asmuo negali įvykdyti kreditorių reikalavimų, didesnių nei 12 minimalių mėnesinių algų. Numatoma, kad pradėjus bankroto procesą bus sudarytas fizinio asmens mokumo atkūrimo planas ir kreditorių reikalavimų bei kitų išlaidų apmokėjimo grafikas, o duomenys apie bankrutavusius asmenis bus skelbiami viešai.

Fizinio asmens, neužsiimančio verslu, bankroto procedūra truktų iki 3 metų. Pardavus bankrutuojančiojo turtą likę nepatenkinti kreditorių reikalavimai baigus tokią bankroto procedūrą būtų nurašomi. Tai negaliotų reikalavimams dėl paramos iš ES lėšų, žalos atlyginimo dėl kūno sužalojimo bei alimentų. Pastarieji reikalavimai gali būti išieškomi ne ilgiau nei 3 metus po fizinio asmens bankroto proceso pabaigos.

Nebuvo prieštaraujančių

Pristatydamas projektą V.Mazuronis kalbėjo, kad šiais laikais šimtai tūkstančių Lietuvos žmonių negali ramiai miegoti, nes nėra užtikrinti, ar sugebės grąžinti pasiimtas būsto paskolas bankams. Paklaustas, ar turi konkrečius skaičius, kiek žmonių būtų suinteresuoti tokiu įstatymu,  parlamentaras teigė, kad tikslaus skaičiaus pasakyti negali, nes tai susiję su bankų finansais, tačiau mano, jog tokių žmonių tikrai yra daug.

Nė vienas Seimo narys nepareiškė noro pasisakyti prieš šį projektą. Po pateikimo dėl tolesnio svarstymo pritarė 63 Seimo nariai, prieš pasisakė vienintelis liberalcentristas Valdemaras Valkiūnas, o susilaikė 13 parlamentarų.

Numatoma, kad Seimas šį įstatymą nuodugniau svarstys birželio 23 dieną.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką