Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 2d. 09:05

G.Nausėdos reakcija į 5,1 proc. BVP susitraukimą: reikėtų nulenkti galvą Lietuvos verslui

Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda

Nidoje apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį komentuodamas bendrojo vidaus produkto (BVP) susitraukimą, teigė, kad rezultatais reikėtų pasidžiaugti ir nulenkti galvą verslui. Tiesa, jis pažymėjo, jog tvirtinant 2021 metų biudžetą teks grįžti prie fiskalinės drausmės.

15min primena, kad anot Statistikos departamento, 2020 metų antrąjį ketvirtį šalies BVP to meto kainomis siekė 11,5 mlrd. eurų. Palyginti su šių metų pirmuoju ketvirčiu, realusis BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo neigiamas ir sudarė 5,1 procento.

„Kosmosas, rezultatas tikras kosmosas. – paklaustas, kaip vertina rezultatus, sakė G.Nausėda. – Kai pasižiūri kitų šalių BVP nuosmukius, Jungtinių Amerikos Valstijų neminiu, bet ir Europos šalių – 22 proc., 17 proc. Latvija, kuri pagal koronaviruso statistiką netgi atrodė formaliai geriau negu mes, beveik – 10 proc.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausėdienė ir Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausėdienė ir Gitanas Nausėda

Prezidento teigimu, „reikėtų nulenkti galvą“ Lietuvos verslui, kuris turi labai diversifikuotą eksporto struktūrą. Taip pat G.Nausėdos nuomone, atsparumą pademonstravo ir vidaus rinka.

„Tai nuostabus, puikus pasiekimas. Pasidžiaukime mes vieną kartą tokiu pasiekimu, nes turbūt vėl surasime ką nors blogo. Tai leidžia toliau mums turėti gerą kredito reitingą. Galbūt ateityje pagerintą kredito reitingą“, – įsitikinęs jis.

G.Nausėdos teigimu, svarstant 2021 metų biudžetą reikės mąstyti, jog teks grįžti prie fiskalinės drausmės.

„Jeigu neturime gilios recesijos, kas pateisina mūsų išlaidavimą? Turbūt nėra tokių veiksnių, kurie galėtų jį pateisinti. Bet čia dar ne istorijos pabaiga. Kai pasižiūri į mūsų pagrindines eksporto rinkas ir BVP sumažėjimą ten, supranti, kad vis tiek per eksporto rinkas įtaką savo ekonomikai turėsime. Tačiau pirmasis smūgis nėra stiprus, tai leidžia mums sustyguoti veiksmus ir pasitikti pakankamai optimistiškai ateitį“, – šeštadienį kalbėjo jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė

Paklausus, ar atėjus antrai koronaviruso bangai pasisakytų už tokį pat veiklų ribojimą, kaip buvo pirmos bangos metu, prezidentas atsakė, jog jis rinktųsi mažiau mirčių. G.Nausėda tvirtino, jog diskusijos, geriau saugoti ekonomiką ar žmonių gyvybes, jam kelia abejonių.

„Matau, kad vis dar vyksta diskusijos, ar reikia daugiau ekonomiką saugoti, ar daryti kažkokius eksperimentus ir neriboti, bet tada 1,5–2 tūkst. mirčių. Man, tiesą sakant, palyginimai, ekonomika versus žmonių mirtys net kažkiek nemoralūs. Jeigu reikės, reikia būti griežtiems, nes galbūt tas miręs žmogus ir bus jūsų giminaitis. Čia atsakymas aiškus“, – tvirtino prezidentas.

Ketvirtadienį Statistikos departamento paskelbtuose balandžio–birželio mėnesių Lietuvos ekonomikos rezultatuose nurodoma, kad antrąjį ketvirtį daugiausia neigiamos įtakos BVP pokyčiui turėjo didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo įmonės. Dėl jų veiklos suvaržymo ekonomika smuko 2 procentais.

1,01 proc. ekonomiką smukdė pramonės įmonių, 0,95 proc. – profesinių, mokslinių ir techninių, administracinių ir aptarnavimo įmonių veiklos rezultatai.

Lyginant su antruoju 2019-ųjų ketvirčiu, Lietuvos ekonomika per šių metų balandį–birželį smuko 3,7 procento.

O lyginant pirmuosius 2019 ir 2020 metų pusmečius BVP smuko 0,6 proc. Šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvos BVP sudarė 22,5 mlrd. eurų to meto kainomis.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos ekonomika smuko 0,2 procento, lyginant su paskutiniu 2019-ųjų ketvirčiu.

Komentarai: 12

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:15
00:57
15:37

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką