Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 31d. 20:39

Galingą BMW vairuojantį Palangos senolį antstoliai jau trečią mėnesį palieka be pensijos

Jonas Karašauskas
Jonas Karašauskas

86-erių metų palangiškis pensininkas Jonas Karašauskas jau tris mėnesius iš savo 347 eurų pensijos negauna nė cento. Net penki antstoliai pagal teismo vykdomąsias bylas vis nurėžia po pensijos dalį, kol jos nebelieka. Nors Civilinis kodeksas draudžia asmenis palikti be pinigų.

Senolis kreipėsi ne tik į miesto savivaldybę, bet ir šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę. Nors šalies vadovė senoliui dar neatsakė, palangiškis, „vardan teisybės“, eis į teismą. „Prisiteisiu ne tik ką antstoliai atėmė, bet ir kompensaciją už patirtą moralinę žalą, o tada paliksiu Lietuvą su vėjais“, – sakė vokiško kraujo turintis J. Karašauskas.

Vairuoja galingą BMW

Manęs apie pirštą niekas gyvenimą dar neapvyniojo. Paduosiu antstolius, o jeigu reikės, ir valstybę į teismą, ir reikalausiu, kad ne tik visą pensiją sumokėtų, bet ir priteistų kompensaciją, – sakė J.Karašauskas.

J. Karašauskas pyksta ant Palangos policijos, kuri, anot jo, per pastaruosius dvejus metus bene keturis kartus jį yra nubaudusi už greičio viršijimą kelyje.

„Man baudas išrašinėja jau nuo 2014 metų. Dabartinė baudų suma yra beveik 3 tūkstančiai eurų. Nė vienu atveju nesukėliau eismo įvykio. Kaip ta policija nori, kad aš važinėčiau? Mano mašina – septinto modelio BMW, didelė ir galinga. Iš Vilniaus į Klaipėdą keliskart vėlai vakare važiavau apie 160 kilometrų per valandą greičiu. Kodėl? Dėl savo paties saugumo, nes apie vienuoliktą valandą vakare žvėrys ima migruoti – yra pavojus su jais susidurti kelyje“, – aiškino palangiškis.

J. Karašauskas teigė, kad kurorto policijos pareigūnus dėl neva neteisingų nuobaudų jo atžvilgiu yra apskundęs Vidaus reikalų ministerijos Policijos departamentui.

Wkimedia Commions/Matthias93 nuotr./7-os klasės senas BMW
Wkimedia Commions/Matthias93 nuotr./7-os klasės senas BMW

„Man departamentas parašė aiškiai: esu nubaustas neteisingai“, – pabrėžė redakcijos svečias. Bet pažadėjęs atnešti į redakciją jo žodžius patvirtinančius departamento laiškus, pažado neįvykdė.

Įsitikinęs, kad policija turėjo tik įspėti

Kol kas pagalbos J. Karašauskas nesulaukė, nors pirmuoju laišku į šalies vadovę kreipėsi dar rugpjūčio 1-ąją. Antstoliai, į kuriuos palangiškis kreipėsi, taip pat niekuo negali padėti. Bet senolis nusiteikęs ryžtingai. „Aš savo pasieksiu. Manęs apie pirštą niekas gyvenimą dar neapvyniojo. Paduosiu antstolius, o jeigu reikės, ir valstybę į teismą, ir reikalausiu, kad ne tik visą pensiją sumokėtų, bet ir kad priteistų kompensaciją“, – sakė senolis

123rf.com/Įstatymas ir teisingumas
123rf.com/Įstatymas ir teisingumas

Ekonomisto ir teisininko išsilavinimą turintis vyras įrodinėja, kad policija jam už greičio viršijimą tegalėjusi skirti tik nuobaudą, o ne pinigines baudas. Ir dar – vieną po kitos.

Jeigu išieškojimą vykdo vienas antstolis, o pensija neviršija Vyriausybės nustatyto minimalaus atlyginimo, tokiu atveju išieškoma 20 procentų, – sakė Antstolių rūmų atstovas J.Matelis.

„Jeigu būčiau sukėlęs eismo įvykį, jie man būtų galėję skirti baudą. O dabar eismo įvykio nebuvo, todėl nuobauda negalėjusi būti piniginė. Vadinasi, Palangos policija viršijo savo įgaliojimus“, – įsitikinęs senjoras.

Palangiškis tikino, kad antstoliams vykdant teismo vykdomuosius dokumentus, jis palikęs be cento pragyvenimui. „Neturiu nė sudilusio cento. Dar „per kitą galą“ iš manęs dabar ir mokesčius reikalauja susimokėti. Jau trečias mėnuo, kai nematau nė cento iš savo pensijos“, – skundėsi palangiškis.

Paklaustas, kaip prasimaitinąs likęs be pajamų, senolis lingavo galvą: „O, taip ir gyvenu... Parašykite, kad einu vogti.“

Dešimt metų gyveno JAV

Palangiškis tvirtino norintis kuo greičiau palikti Lietuvą. „Sunku čia senam žmogui, pensininkui, gyventi. Ne tik, kad nesudaro žmonėms, ir ypač pensininkams, sąlygų normaliai gyventi, bet ir teisingumo nerasi. Paliksiu Lietuvą su vėjais. Esu vokiečių kilmės. Dar nežinau, kur vyksiu, bet, žinau, kad nepražūsiu, kur bebūčiau, – įsitikinęs guvus senolis, dirbęs dėstytoju Vilniaus universitete. – Nors man jau 86-eri, jaučiuosi labai gerai. Esu žaliavalgis, mėsos nevalgau, tik lašinukų.“

Jis teigė viena koja esąs ir Vilniuje – turįs ten būstą.

„Butą Palangoje įsigijau, kai grįžau po dešimties metų iš Amerikos. Už jūrų marių važiavau, kai man buvo apie 60 metų. „Biški“ ten pinigų užsidirbau triūsdamas fizinį darbą ir pasaulio pamačiau“, – atskleidė palangiškis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Palangoje pastebimai aktyviau dirba policija.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Palangoje pastebimai aktyviau dirba policija.

Į Ameriką J. Karašauskas keliavo vienas. „Mano žmona yra mirusi, o keturi vaikai taip pat išsibarstę po visą pasaulį – Amerikoje, Anglijoje ir Švedijoje“, – sakė senolis.

Kol kas jis dar nepardavinėja nemažo buto Palangos centre, bet tam jau ruošiasi. „Butas mano tvarkingas, su atskiru įėjimu. Ką gausiu už jį, skirsiu apsigyvenimui kur nors užsienyje, – viliasi vyras. – Neprapulsiu. Sveikatos dar yra, nors toks stresas, kurį patiriu, yra labai žalingas.“

Gali mirti dėl antstolių neteisėtų veiksmų

Pirminę teisinę pagalbą Palangos miesto savivaldybėje teikiantis teisininkas Vytautas Korsakas „Palangos tiltui“ teigė, kad antstoliai J. Karašausko atžvilgiu šiurkščiai pažeidė įstatymus.

„Vadovaujantis Civiliniu kodeksu, net esant keliems vykdomiesiems dokumentams, iš pensijos draudžiama išieškoti daugiau kaip 50 procentų. Be to, išieškojimas negali būti nukreipiamas į pinigų sumą, neviršijančią vienos minimaliosios mėnesinės algos“, – sakė V.Korsakas.

Vytautas Korsakas
Vytautas Korsakas

Teisininkas atkreipė dėmesį, kad vykdant išieškojimą iš fizinių asmenų, išieškojimas negali būti nukreipiamas į buities, ūkio, darbo, mokymosi reikmenis ir kitą turtą, kurie būtini skolininko ar jo šeimos pragyvenimui, darbui pagal jo profesiją ar mokymuisi. V.Korsakas pastebėjo, kad areštus J. Karašausko banko sąskaitai taikė tik du antstoliai – J.Petrikas ir G.Jonauskas. „Tačiau visus jo gaunamus pinigus iš sąskaitos nuima kiti antstoliai, kurie net netaikė arešto“, – pabrėžė V.Korsakas.

Ne vienam palangiškiui padėjęs, pirminę teisinę pagalbą teikiantis savivaldybės teisininkas nuogąstauja, kad tris mėnesius visai pensijos negaunantis J. Karašauskas „jau yra visiškai išsekęs, žmogus badauja“.

„Kol bus nagrinėjamas jo pareiškimas, žmogus gali mirti dėl antstolių ir jų neprižiūrinčių valdininkų kaltės“, – įspėja V.Korsakas.

Kiek galima išieškoti iš pensijos?

„Palangos tiltą“ konsultavęs Lietuvos Antstolių rūmų ekspertas-teisės konsultantas Jonas Matelis sakė, kad antstolių veiksmus tokiu atveju reglamentuoja ir Civilinis kodeksas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./LR civilinis kodeksas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./LR civilinis kodeksas

„Jame 736 straipsnis numato išieškomų sumų dydžius. Pagal jį, jeigu išieškojimą vykdo vienas antstolis, o pensija neviršija Vyriausybės nustatyto mėnesinio minimalaus atlyginimo, tokiu atveju išieškoma 20 procentų, išskyrus atvejus, kai išieškomi pinigai už išlaikymą ar priteistos žalos atlyginimą, pavyzdžiui, suluošinimą ar kitą sveikatos sužalojimą. Pastaruoju atveju įstatymas leidžia išieškoti 50 procentų pensijos“, – aiškino J.Matelis.

Anot jo, jeigu iš skolininko išieškomi pinigai pagal kelias vykdomąsias teismo bylas, negalima nuskaityti daugiau kaip 50 procentų pensijos.

Pasiteiravus dėl J. Karašausko atvejo, Antstolių rūmų konsultantas svarstė, kad tokia padėtis, matyt, atsirado dėl to, kad pats skolininkas antstoliams laiku nepateikė išrašų iš „Sodros“ apie pensiją ir banko apie lėšų nurašymus, kuriuos vykdė kiti antstoliai.

„Saugodami kliento interesus, bankai antstoliams iš karto nerodo ir neteikia duomenų, kokios lėšos įplaukia į banko kliento sąskaitą. Tokiu atveju antstoliams reikia pateikti dokumentus, įrodančius, kokios pajamos yra gaunamos. Kaip minėjau, antstoliai gali išieškoti tik mano anksčiau paminėtus dydžius“, – sakė J. Matelis.

Temos: 2 Senjorai Antstolis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Aktualu

Dingusiojo ieškoję Kauno pareigūnai Prienų rajone rado narkotikų laboratoriją

Aktualu

Analitikai: V.Putino siūlytas referendumas Ukrainoje nėra realistiškas scenarijus

Verslas

„Telia“ vadovas Danas Strömbergas konkurentais laiko jau ir „Netflix“, „Amazon“

Gyvūnų klubas

Meškos nepriežiūra kaltinamas Nikolajus Zobovas: meškos neėda mėsos

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Aktualu

Šakių gimnazija nuvylė mokinius: teiktos apeliacijos nepasiekė NEC, bet bus įvertintos

Mokslas.IT

Atidarytas Egipte rastas milžiniškas granito sarkofagas, pasklido faraonų prakeiksmui prilygstantis dvokas

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Ar priedai už darbo rezultatus įtraukiami į atostoginių skaičiavimą?

Sportas

Karštas futbolo vakaras Rygoje: baudinių serija, muštynės ir 6 raudonos kortelės

Vardai

Brazilijoje dėl pacientės mirties sučiuptas garsus sėdmenų plastikos chirurgas Dr. Bumbum

Aktualu

Gamtos gidą bulgarą Borisą pakerėjo Lietuva: „Pamatęs Nemuno deltą supratau – noriu čia gyventi“

Aktualu

Politologas S.Šiliauskas: liberalų tvirtovės pamatai Klaipėdoje siūbuoja

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Naujienos

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Aktualu

Dingusiojo ieškoję Kauno pareigūnai Prienų rajone rado narkotikų laboratoriją

Aktualu

Analitikai: V.Putino siūlytas referendumas Ukrainoje nėra realistiškas scenarijus

Verslas

„Telia“ vadovas Danas Strömbergas konkurentais laiko jau ir „Netflix“, „Amazon“

Gyvūnų klubas

Meškos nepriežiūra kaltinamas Nikolajus Zobovas: meškos neėda mėsos

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Aktualu

Šakių gimnazija nuvylė mokinius: teiktos apeliacijos nepasiekė NEC, bet bus įvertintos

Mokslas.IT

Atidarytas Egipte rastas milžiniškas granito sarkofagas, pasklido faraonų prakeiksmui prilygstantis dvokas

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Ar priedai už darbo rezultatus įtraukiami į atostoginių skaičiavimą?

Sportas

Karštas futbolo vakaras Rygoje: baudinių serija, muštynės ir 6 raudonos kortelės

Vardai

Brazilijoje dėl pacientės mirties sučiuptas garsus sėdmenų plastikos chirurgas Dr. Bumbum

Aktualu

Gamtos gidą bulgarą Borisą pakerėjo Lietuva: „Pamatęs Nemuno deltą supratau – noriu čia gyventi“

Aktualu

Politologas S.Šiliauskas: liberalų tvirtovės pamatai Klaipėdoje siūbuoja

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką