Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 9d. 10:18 , Atnaujinta: 2020 birželio 9d. 10:59

Galutinis sprendimas: vaikus auginančioms šeimoms – 120 arba 200 eurų išmoka

Vaiko pinigai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vaiko pinigai

Seimas antradienį priėmė prezidento Gitano Nausėdos siūlymą skirti vienkartinę išmoką vaikus auginančioms šeimoms. Tokiu sprendimu siekiama padidinti šios visuomenės grupės pajamas ir paskatinti vartojimą, sumenkusį dėl koronaviruso sukeltos ekonominės krizės.

Vaikams iš nepasiturinčių šeimų ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia bus išmokama vienkartinė 200 eurų išmoka, o visiems kitiems vaikams – vienkartinė 120 eurų išmoka. Tam iš viso prireiks 72 mln. eurų.

Įstatyme teisė į vienkartinę išmoką susieta ne tik su jos skyrimu, bet ir teisės į ją turėjimu. Tai reiškia, kad išmoką galės gauti visi šiemet teisę į ją turėsiantys vaikai, įskaitant gimsiančius 2020 metų pabaigoje.

Už teisės aktą priėmimo stadijoje balsavo 101 Seimo narys, prieš buvo 3 parlamentarai, susilaikė 4 politikai.

G.Nausėdos atstovai pristatydami siūlymą teigė, kad vaikus auginančių šeimų padėtis ir gerovė ypač jautri pajamų svyravimams, todėl šiai visuomenės grupei reikia padėti.

Prezidento G. Nausėdos vyriausiasis patarėjas ekonomikai Simonas Krėpšta po balsavimo žurnalistams teigė, kad pagrindinis šių išmokų tikslas yra paskatinti vartojimą ir pagerinti gyventojų lūkesčius, o panašių priemonių imasi ir kitos šalys, pvz., Vokietija.

Prezidento patarėjas taip pat gynė sprendimą paramos paketą finansuoti skolintomis lėšomis, sakydamas, kad „turbūt nėra nė vienos valstybės pasaulyje, kuri šiuo metu neskatina ekonomikos skolindamasi ir turėdama neigiamą deficitą“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Krėpšta
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Krėpšta

„Tai tikslingos priemonės, jos bus skirtos antrąjį pusmetį, kai prognozuojamas didžiausias ekonomikos nuosmukis, ir yra skirtos paskatinti amortizuoti šį nuosmukį ir užtikrinti, kad biudžeto pajamos kuo greičiau atsigautų“, – teigė S.Krėpšta, kurį cituoja naujienų agentūra BNS.

Už ir prieš

Partijos „Nacionalinis susivienijimas“ atstovas Rimantas Jonas Dagys sakė, kad naštos palengvinimas vaikus auginančioms šeimoms yra į ateitį nukreipta priemonė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys

„Jeigu mes galvojame, kad ekonomika atsiranda iš kažkur, tai reikia prisiminti, kad tą ekonomiką kuria gyvi žmonės“, – posėdyje sakė parlamentaras.

„Darbietis“ Andrius Mazuronis apgailestavo, kad Seimas nesiėmė svarstyti labiau sisteminės paramos vaikus auginančioms šeimoms, bet palaikė projektą pareiškęs, jog ši visuomenės grupė susidūrė su didžiausiais iššūkiais per koronaviruso pandemiją.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Mazuronis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Mazuronis

„Tai yra žmonės, kurių pajamos esant dabartinei situacijai krito labiausiai. Tai yra žmonės, kurie neteko darbo, ir tai yra žmonės, kurių išlaidos padidėjo dėl vaikų nuotolinio mokymo ir su tuo susijusių išlaidų“, – tvirtino Seimo narys.

Pasiūlymui nepritarę parlamentarai pabrėžė, kad išmokos bus skirtos iš skolintų pinigų, taip pat apgailestavo, jog parama nėra nukreipta į skurstančias šeimas, o dalinama visiems.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

„Tokiais vienkartiniais pabarstymais ekonomikos nepaskatinsime ir, tikėtina, išleisime iždo pinigus, užsiauginsime skolą, o kai reikės spręsti sistemines sveikatos apsaugos, socialinės apsaugos, švietimo problemas, kai reikės didinti atlyginimus viešajam sektoriui, pinigų nebeliks“, – sakė konservatorius Mykolas Majauskas.

„Tai nėra taikli socialinė parama, nes ją gaus visi – ir tie, kurie stokoja, ir tie, kurie yra pasiturintys“, – teigė Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Kiti prezidento siūlymai

Prezidentūros duomenimis, 120 eurų vienkartinę išmoką gaus daugiau kaip 507 tūkst. vaikų, arba 330 tūkst. šeimų, 200 eurų vienkartinę išmoką gaus 134 tūkst. vaikų, arba 60 tūkst. šeimų.

Prezidentas taip pat yra pasiūlęs mažinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo 20 iki 15 proc. ir anksčiau didinti Neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) 50-čia eurų.

Valdantieji žada pritarti siūlymui dėl NPD, tačiau ketina užkirsti kelią GPM tarifo mažėjimui argumentuodami, jog ši iniciatyva nėra socialiai teisinga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką