Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 vasario 20d. 17:52 , atnaujinta: 2015 vasario 20d. 22:51

Graikija ir Europos Sąjunga susitarė

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis

Euro zonos šalių finansų ministrai penktadienį susirinko į Briuselį, kur nuspręs – patenkinti Graikijos prašymą pusmečiui pratęsti ES paskolos programą ar Atėnų siūlomas sąlygas atmesti. Vokietija reikalauja, kad Graikija mainais už pratęstą paramą ir toliau vykdytų griežto taupymo programą. Naujoji Graikijos kairiųjų valdžia prieš rinkimus žadėjo, kad diržų veržimas šalyje baigsis.

22.51 val. A.Rimkūnas: Graikija turės atgauti pasitikėjimą

Euro zonos valstybės penktadienį Briuselyje sutarė, kad Graikija turi atstatyti savo pasitikėjimą, teigia Lietuvos finansų ministrą pavaduojantis viceministras Algimantas Rimkūnas. Pasak jo, eurogrupė suteikė galimybę Graikijai pateikti įsipareigojimų sąrašą, kuriuo naujoji Vyriausybė atgaus tarptautinių institucijų pasitikėjimą.

Šalys dėl sąrašo pateikimo ir pagalbos programos pratęsimo keturiems mėnesiams sutarė vieningai. Tiesa, Graikija siekė, kad programa būtų pratęsta pusmečiui.

„Galima sakyti, kad iš esmės, kas šiandien buvo sutarta, tai buvo projektuojama, kaip atstatyti pasitikėjimą tarp Graikijos iš vienos pusės ir likusių Europos Sąjungos valstybių, ir tarptautinių institucijų, nes nauja Graikijos vyriausybė, kaip žinia, laimėjo su tokiais lozungais, kurie prieštaravo tai programai ir įsipareigojimams. Tad tikslas atstatyti tą pasitikėjimą ir būtent to sąrašo pateikimas ir jo įvertinimas trijų institucijų ir reikš pasitikėjimo atstatymo pradžią“, – BNS telefonu iš Briuselio sakė A.Rimkūnas.

Viceministras teigė, kad šalys dėl sąrašo pateikimo ir pagalbos programos pratęsimo keturiems mėnesiams sutarė vieningai. Tiesa, Graikija siekė, kad programa būtų pratęsta pusmečiui.

Anot A.Rimkūno, antradienį tarptautinės institucijos įvertins Graikijos pateiktą įsipareigojimų sąrašą ir jeigu šis bus tinkamas, pagalbos programa bus pratęsta.

„Jį būtų galima apibūdinti taip, kad šiuo metu egzistuojančios programos Graikijai pratęsimas yra priimamas su sąlyga, kad Graikijai pateikus sąrašą reformų priemonių, kurias ji pasiruošusi vykdyti, pateikus trims tarptautinėms institucijoms – Tarptautiniam valiutos fondui, Europos centriniam bankui ir Europos Komisijai – tos institucijos įvertins sąrašo pilnumą, išsamumą“, – aiškino A.Rimkūnas.

„Antradienį visos valstybės narės gaus iš institucijų sąrašo įvertinimą. Jeigu įvertinimas pozityvus, tada tai bus pagrindas atiduoti nacionalinėms procedūroms, o po jų bus galima priimti sprendimą dėl programos pratęsimo“, – pridūrė jis.

21.53 val. Susitarta paramą Graikijai pratęsti 4 mėnesiams

Graikijos ir euro zonos šalių ministrai penktadienį susitarė, kad ES paskolos programai Atėnams bus pratęsta keturiems mėnesiams, pranešė „Reuters“.

Per spaudos konferenciją pranešta, kad Graikija iki pirmadienio turi pateikti sąrašą reformos priemonių, o tuomet ES institucijos įvertins, ar jos pakankamos.

21.19 val. Iš Graikijos bankų atsiimta milijardas eurų

Graikijoje vos per vieną dieną sunerimę žmonės iš bankų atsiėmė iki milijardo eurų, skelbai „The Guardian“. Centrinio banko pareigūnai sakė, kad jeigu ir toliau indėliai bus atsiiminėjami tokiu greičiu, vietos skolintojams reikės Europos centrinio banko finansinės paramos. Kitaip per artimiausias kelias savaites lauktų finansinis žlugimas.

20.32 val. Žiniasklaida skelbia susitarimo sąlygas

Graikijos žiniasklaida cituoja šaltinį šalies vyriausybėje, kad sutarties projekte numatyta:

  • ES paskolos programos Graikijai pratęsimas keturiems mėnesiams;
  • Laikinojoje programoje nenumatyta naujų taupymų priemonių;
  • Graikija įsipareigoja nesiimti jokių vienašališkų veiksmų – tokių kaip minimalios algos kėlimas.

20.15 val. Parengtas sutarties projektas

Euro zonos finansų ministrai parengė bendro su Graikija teksto projektą, kuris, anot graikų ir eurozonos pareigūnų, gali būti pagrindu pratęsti Atėnams skolinimosi programą.

Pareigūnai pabrėžė, kad dar nėra oficialaus sutarimo Eurogrupės susitikime, kuriame dalyvauja 19 finansų ministrų.

19.45 val. Graikijos premjeras Aleksis Cipras paprašė Europos Komisijos prezidento Donaldo Tusko sukviesti Europos viršūnių susitikimą sekmadienį, jeigu penktadienį nepavyks pasiekti susitarimo. Tai „Reuters“ atskleidė šaltinis Graikijos valdžioje.

19.31 val. Graikija siunta dėl pranešimų apie ne tą laišką

Graikija į Vokietijos spaudoje pasirodžiusias žinias apie tai, kad esą Atėnai Briuseliui išsiuntė ne tą laiško variantą, sureagavo su įtūžiu.

Graikijos žiniasklaida, kad akivaizdžiai susierzinęs Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis padarė pertrauką kalbose su euro zonos ministrais ir išėjo žurnalistams griežtai paneigti tokias kalbas. Jis vėliau tai paneigė ir „Twitter“ tinkle.

Žiniasklaida cituoja A.Cipro aplinkos žmones, kurie piktinosi, jog visa istorija yra fantazijų kupinas scenarijus, kurį sugalvojo žmonės su nesveika vaizduote.

18.32 val. Graikija išsiuntė ne tą laišką?

Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė, kad Graikijos valdžia netyčia išsiuntė ne tą laišką savo partneriams euro zonoje. 

Skelbiama, kad trečiadienį Graikijos ir ES atstovai kartu pasirašė pirminį laiško variantą. Tačiau graikų finansų ministras Yanis Varoufakis išsiuntė ne tą jo versiją. Jo išsiųstame laiške ištrintos vietos, kuriose Graikija sutinka su ES keliamomis sąlygomis dėl paramos Atėnams pratęsimo, ir dėl kurių buvo susitarusi ankstesnė Graikijos vyriausybė.

Anot „Bild“, Graikija esą teisinosi, kad tai buvo administracinė klaida, ir iš tikrųjų jie yra pasirengę euro zonai pasiūlyti daugiau. Graikijos valdžia paneigė, kad toks incidentas įvyko.

„Economist Intelligence Unit“ pašiepė Graikijos valdžią, kad tai – panašus pasiteisinimas į „šuo suėdė mano namų darbus“.

18.12 val. Graikija gali siekti ir ES viršūnių susitikimo

Graikija pareiškė, kad jeigu penktadienį ministrams nepavyktų susitarti dėl paskolos, ji siūlytų sušaukti ES viršūnių susitikimą, rašo „EUbusiness“.

„Jeigu mes nepasieksime susitarimo, manau, kad klausimas gali būti išspręstas įsikišus politinėms jėgoms aukščiausiose grandyse. Turiu omenyje Europos viršūnių susitikimą“, – radijui „Parapolitika“ sakė pagrindinis Graikijos vyriausybės patarėjas Nikos Pappas. 

Jis sakė, kad naujoji Graikijos valdžia neketina nusileisti. „Mūsų siunčiama žinia nesikeičia. Arba jie sutinka, arba ne. Nėra jokios pusiaukelės“, – tvirtino N.Pappas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis

A.Merkel ir F.Hollande'as: Graikija turi likti euro zonoje

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as penktadienį pabrėžė, kad krizės ištikta Graikija turi likti 19 šalių euro zonoje.

„Graikija yra euro zonoje, Graikija turi likti euro zonoje“, – sakė jis po susitikimo su Vokietijos kanclere Angela Merkel prieš lemiamą šiuo klausimu posėdį Briuselyje.

A.Merkel pažymėjo, kad nuo pat Graikijos programos pradžios Vokietijos požiūris yra toks – Graikija turi likti šiame bloke, ir pridūrė, jog Berlynas padarys viską, kad Graikija ir toliau eitų šiuo keliu.

„Šiandieninė eurogrupė (euro zonos finansų ministrų susitikimas) yra pradinė intensyvaus darbo fazė“, – sakė A.Merkel.

„Vis dar reikia išspręsti daugybę techninių klausimų, daugybę sprendimų priimti. Nenoriu leistis į detales, juk finansų ministrai nagrinės tas detales šiandien“,– pridūrė kanclerė.

Ji ragina tobulinti graikų pasiūlymą ir nurodė, kad Bundestagas, žemieji parlamento rūmai, kitą savaitę balsuos dėl Graikijos programos.

F.Hollande'as, savo ruožtu, pasakė nežinąs šiandien jokio scenarijaus, kuris verstų Graikiją katapultuotis iš bloko.

„Mums teko atsakomybė įsitikinti, kad įsipareigojimų laikomasi ir, tuo pačiu metu, kad graikų balsavimas išgirstas“, – pridūrė F.Hollande'as.


Penktadienį eurogrupės ministrai spręs dėl Atėnų prašymo pusmečiui pratęsti ES paskolos programą.

Pasak euro grupės vadovo, Nyderlandų finansų ministro Jeroeno Dijsselbloemo, finansų ministrų posėdį ketinama pradėti 16 val. 30 min. (17 val. 30 min. Lietuvos laiku).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Verslas apie darbuotojų iš Ukrainos ribojimą: valstybė problemą spręsti pradėjo ne nuo to galo

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis su G.Petroniene: šiuolaikiniai vyrai ir moterys – ko vienas kitame ieško?

Aktualu

Sumaištis tarp pensininkų: dėl naujos gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos 3 tūkst. jų nesulaukė pensijų

Aktualu

Geras ženklas: įtakingi Jungtinės Karalystės parlamentarai įspėjo apie purvinų rusiškų pinigų pavojų Londonui

Vardai

Princesė Diana ir jos marčios Kate bei Meghan: palyginkite istorines vestuvines sukneles

24sek

Linas Kleiza – apie „Žalgirio“ ateitį, NBA vertus Vilniaus talentus ir finalo ketvertą Lietuvoje

Kultūra

Penkiolika kilometrų Kauno muziejais: nuo Paryžiaus dvasios terasoje iki seno porceliano šiuolaikinių interpretacijų

24sek

CSKA generolai pratrūko po pralaimėjimo „Žalgiriui“: „Gėda ir šventvagystė“

Aktualu

VSD: su „MG Baltic“ glaudžiai bendradarbiavo aukštas prokuroras R.Jancevičius

15min tyrimas Verslas

Milijoninę paramą užsitikrinę lietuviai atsisako planų trauktis iš „Danpower Baltic“

Mokslas.IT

Kodėl anksčiau karas buvo skelbiamas, o šiandien puolama neįspėjus?

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

Gyvenimas

9 kūno siunčiami signalai apie blogėjančius santykius

Aktualu

Marius Jokūbaitis: Brangiai kainuosiančios premjero emocijos

24sek

Istorinis „Žalgirio“ žygis atkrintamosiose – jaudinančiame vaizdo klipe

Pasaulis kišenėje

5 Europos miestai, į kuriuos verta vykti su vaikais

Vardai

Raudono kilimo policija: prasčiausiai apsirengusios „Billboard“ apdovanojimų žvaigždės

Vardai

„Billboard“ muzikos apdovanojimai: audringas Janet Jackson pasirodymas ir vyrų atlikėjų triumfas

Mokesčių reforma Verslas

Ekonomistus juokina Seimo baimės 2 proc. mažinti „Sodros“ tarifą – šeimos emigruoja dėl aukštų mokesčių

Aktualu

Edukologiją vietoj žurnalistikos pasirinkusi Eglė Kairelytė: „Aš mokausi kartu su savo vaikais“

Naujienos

Verslas

Verslas apie darbuotojų iš Ukrainos ribojimą: valstybė problemą spręsti pradėjo ne nuo to galo

Aktualu

Sumaištis tarp pensininkų: dėl naujos gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos 3 tūkst. jų nesulaukė pensijų

Aktualu

Geras ženklas: įtakingi Jungtinės Karalystės parlamentarai įspėjo apie purvinų rusiškų pinigų pavojų Londonui

Verslas

R.Malinauskas: dėl Vijūnėlės dvaro kreiptasi į EŽTT

Vardai

Princesė Diana ir jos marčios Kate bei Meghan: palyginkite istorines vestuvines sukneles

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis su G.Petroniene: šiuolaikiniai vyrai ir moterys – ko vienas kitame ieško?

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ gali vėl keisti rankinio bagažo tvarką

24sek

Linas Kleiza – apie „Žalgirio“ ateitį, NBA vertus Vilniaus talentus ir finalo ketvertą Lietuvoje

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Aktualu

Panevėžio rajone aukštyn ratais į upelį įkrito girto vairuotojo „Renault“

24sek

CSKA generolai pratrūko po pralaimėjimo „Žalgiriui“: „Gėda ir šventvagystė“

Vardai

Gediminas Juodeika – apie sužadėtinės fotosesiją: „Tai buvo reta proga išvysti būtent tokią Živilę“

Aktualu

VSD: su „MG Baltic“ glaudžiai bendradarbiavo aukštas prokuroras R.Jancevičius

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Mokslas.IT

Kodėl anksčiau karas buvo skelbiamas, o šiandien puolama neįspėjus?

Aktualu

Marius Jokūbaitis: Brangiai kainuosiančios premjero emocijos

Vardai

Raudono kilimo policija: prasčiausiai apsirengusios „Billboard“ apdovanojimų žvaigždės

Kalbėdama apie taikos sutartį su „Danpower“, Vyriausybė mėgsta nutylėti, kad pusė šio verslo priklauso ne užsienio investuotojams, o lietuviams. Jie žadėjo trauktis iš šio verslo, bet dabar keičia poziciją. O 15min tyrimas rodo, kad būtent Lietuvos verslininkai turėjo tiesioginį finansinį interesą derantis dėl valstybės paramos „Danpower“ projektams.
15min tyrimas Verslas

Milijoninę paramą užsitikrinę lietuviai atsisako planų trauktis iš „Danpower Baltic“

Gyvenimas

Dietologė pataria: į ką atkreipti dėmesį parduotuvėje renkantis maisto produktus?

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką