Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 4d. 09:25

Greiti pinigai – jau ne kiekvienam

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Norinčiųjų greitai pasiskolinti mažas sumas nemažėja, tačiau gyventojų galimybes jau griežčiau vertina ir greitųjų vartojimo kreditų bendrovės, pinigų čiaupą dabar atsukančios tik kas antram prašančiajam.

Skaičiuodamos pusės metų rezultatus kai kurios nedideles pinigų sumas skolinančios bendrovės jau mato išduotų paskolų rezultatus.

Faktai:

Gyventojų pradelsti įsiskolinimai pirmąjį šių metų pusmetį jau siekia 827,5 mln. litų ir nuo metų pradžios padidėjo daugiau nei du kartus. Vien per birželį, palyginti su geguže, gyventojų pradelstos skolos išaugo 41,7 mln. litų. Tokius duomenis skelbia kreditų biuras „Creditinfo Lietuva". Šio biuro duomenimis, per birželį gyventojai iš viso padengė daugiau nei 46,1 mln. litų pradelstų skolų, o iš jų 36,8 mln. litų sudarė paskolų padengimas finansų įstaigoms – bankams, lizingo bendrovėms, vartojimo kreditų, greitųjų kreditų įmonėms ir kt.

Šiuo metu bendra vėluojančių už kreditus mokėti gyventojų skola finansinėms įstaigoms siekia 726,6 mln. litų, o iš viso laiku negrąžintų paskolų įmokų šioms įstaigoms turi per 98 tūkst. gyventojų. Palyginimui – praėjusių metų birželį bankams, lizingo bendrovėms, vartojimo kreditų, greitųjų kreditų įmonėms ir kt. įmokas vėlavo mokėti daugiau nei 58 tūkst. gyventojų.

Birželio mėnesį, palyginti su geguže, gyventojų pradelstų įsiskolinimų augimas sulėtėjo ir absoliučiais skaičiais prilygo praėjusių metų pabaigoje buvusiam augimui, siekusiam virš 33 mln. litų.

Skolininkams neskolina

Gyventojų mokumo padėtis per pirmąjį pusmetį blogėjo, įsitikinęs kreditų biuro „Creditinfo Lietuva" generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius. „Tai lėmė bendra šalies padėtis, t. y. darbuotojų atleidimai, algų mažinimas, be to, šiandien gyventojai jau turi mažiau galimybių skolintis senų skolų grąžinimui. Antrojo pusmečio gyventojų mokumo perspektyvos irgi prastos, nes įmonių būklė negerės, o padidėjus išlaidoms už komunalines paslaugas gyventojų padėtis dar turėtų sunkėti", – dėstė A.Bogdanovičius.

Greitųjų vartojimo kreditų asociacijos valdybos pirmininkas Vilmantas Midvikas LŽ sakė, kad turintieji bent vieną pradelstą skolą, užfiksuotą viešuose registruose, neturėtų vargintis bandyti dar pasiskolinti, nes jiems greitųjų kreditų durys jau užvertos. „Gaunamos pajamos ir pradelstos skolos yra vieni svarbiausių kriterijų, vertinant kliento riziką. Rizikos vertinimas išlieka toks pats, netapo nei konservatyvesnis, nei liberalesnis, todėl šiuo metu greitą kreditą trumpam laikotarpiui gauna net mažiau nei pusė prašančiųjų. Tai lemia prastėjančios galimybės pasiskolinti ir tai, kad žmonės jau yra kažkam pradelsę grąžinti senas skolas", – sakė V.Midvikas. Jo pastebėjimu, delsiančiųjų atsiskaityti skaičius visą laiką auga.

Kreditavimas tebemažėja

Nacionalinės vartojimo kreditų asociacijos duomenimis, per antrąjį ketvirtį suteikta per 37 mln. litų naujų kreditų, o tai yra 8 proc. mažiau nei per tris pirmus metų mėnesius. Tačiau vartojimo kreditų klientų skaičius auga: pusmečio pabaigoje jis siekė 136 tūkst. asmenų, kurių per tris mėnesius padaugėjo 7 procentais. Pasak šios asociacijos direktoriaus Pranciškaus Gerulio, vartojimo kreditų paklausa išlieka, tačiau dėl sugriežtėjusių vartojimo kreditų teikimo sąlygų skolinamos mažesnės sumos. „Ir gyventojai, atsižvelgdami į kritusius lūkesčius dėl pajamų, darbo vietos, prašo mažesnių kreditų. Pirmojo šių metų pusmečio rezultatai atspindi šalies ekonominę situaciją. Dėl didėjančio nedarbo lygio, mažėjančių pajamų, vartojimo kreditus teikiančios bendrovės sugriežtino rizikos valdymą, kreditų teikimo sąlygas, o tai lėmė lėtesnius vartojimo kreditų rinkos augimo tempus", – dėstė jis.

Kaip nesenai pranešė bendrovė „General Financing", valdanti prekės ženklą „Kreditas 123", šiemet balandį–birželį mažmeninio lizingo paslaugų bei vartojimo kreditų suteikė už 19,7 mln. litų – beveik tiek pat, kiek ir tuo pačiu laikotarpiu pernai, bet 13,5 proc. mažiau negu šių metų pirmąjį ketvirtį. Šiemet „General Financing" klientai pageidavo skolintis vidutiniškai 3,2 tūkst. litų, pernai – 5 tūkst. litų.

Bendrovė „Moment Credit" pirmąjį šių metų pusmetį paskolino 13,9 mln. litų ir ši suma, palyginti su tuo pačiu 2008 metų laikotarpiu, išaugo beveik du kartus. „Praėjusiais metais daugelio vartojimo kreditų įmonių veikla tik prasidėjo, todėl išduotų kreditų skaičiaus didėjimas, palyginti su 2008-aisiais, parodo nebankinių vartojimo kreditų rinkos įsibėgėjimą. Ekonominių pokyčių įtaką galime matyti lygindami pirmojo ir antrojo šių metų ketvirčių rezultatus, kurie rodo, kad norinčiųjų pasiskolinti nedidelę sumą skaičius auga, tačiau ne taip intensyviai kaip anksčiau", – sakė „Moment Credit" generalinis direktorius Viktoras Milkevičius. Jis pažymėjo, kad žmonės susitaiko su esama ekonomine padėtimi ir apriboja savo poreikius, nes nėra tikri dėl savo finansinės ateities. Jei prieš pusmetį asmuo galėjo pasiskolinti 600 litų, dabar dėl bendrų rinkos rodiklių jis gali pasiskolinti tik 400 litų, nors jo paties situacija ir nepasikeitė. Nesunku apskaičiuoti, kad skolos suma sumažėjo trečdaliu.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Paskola Pinigai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką