Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugpjūčio 9d. 10:00

Grūdų kainas nulems ir orai

Nuimamas grūdų derlius
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvoje nukulta maždaug ketvirtadalis javų

Gamta nulems, ar duonos kaina išliks tokia pati, ar sumažės – mat šalies ūkininkai nukirto dalį javų, tačiau neskuba parduoti grūdų, nes prasti orai netrukus gali vėl kilstelėti jų supirkimo kainą.

Lietuvoje nukulta maždaug ketvirtadalis javų, tačiau grūdus superkančių įmonių elevatoriai – pustuščiai, antradienį informuoja dienraštis „Lietuvos rytas“.

Ūkininkai neskuba vežti supirkėjams grūdų. Jei lietūs Lietuvoje užsibus, aukštos kokybės javų kaina dar gali kilti.

„Kol kas nukūliau miežius ir žieminius kvietrugius – penktadalį visų javų. Šiek tiek grūdų pardaviau pagal išankstines sutartis, bet ir jie kol kas mano sandėlyje“, – sakė javus maždaug 100 hektarų plote auginantis Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius.

Ūkininko teigimu, pernykštės žiemos jo laukuose neištvėrė visi žieminiai rapsai ir apie 70 proc. žieminių kviečių. Vietoj žieminių pasėlių teko sėti vasarinius, kurie subręsta vėliau.

Panaši padėtis beveik visuose grūdininkystės ūkiuose. Tikėtina, kad visi javai prinoks kartu, todėl jų laiku gali nepavykti nukulti. Dėl to nukentės grūdų kokybė ir vertė.

„Ūkininkai, nors ir sutinka, kad grūdų supirkimo kaina šiemet gera, žiūrėdami, kas vyksta laukuose, neskuba parduoti to, ką jau prikūlė“, – sakė bendrovės „Kauno grūdai“ augalininkystės verslo vadovas Raimundas Surdokas.

Šiuo metu ši bendrovė yra supirkusi apie 40 tūkst. tonų – šiek tiek daugiau nei dešimtadalį planuojamo supirkti grūdų kiekio. „Šįmet grūdų kokybė buvo ypač aukšta: pirmos arba aukščiausios klasės. To Lietuvoje seniai nebuvo. Tačiau lietūs sudaigina dar nenukultus grūdus ir verčia juos pašariniais“, – sakė R.Surdokas.

Šiuo metu supirkėjai už toną aukštos kokybės kviečių moka po 580-700 litų, maistinių rugių – 620 litų. Kainos, palyginti su praėjusių metų rugpjūčiu, maždaug 10 proc. mažesnės.

Miltų kaina sudaro apie 70 proc. gaminių savikainos. Jei liūtys Lietuvoje neužsibus, duona ir pyragai, iškepti iš šiųmečio derliaus grūdų, turėtų netgi atpigti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:08
43:31
00:42

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką