Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 13:40

Gyvenimo ciklo fondai: kiaušiniai sudėti, viščiukus skaičiuosime rudenį

Investicijos
123RF.com nuotr. / Gyvenimo ciklo fondai: kiaušiniai sudėti, viščiukus skaičiuosime rudenį

Įgyvendinant pensijų reformą iki šiol veikusius antros pakopos pensijų fondus keičia gyvenimo ciklo fondai. Pensijų fondų valdytojai jau analizuoja metų pradžioje veiklą pradėjusių fondų pirmo ketvirčio rezultatus. Visų antros pakopos dalyvių lėšos į atitinkamus fondus bus perkeltos iki šių metų vidurio.

Nors SEB gyvenimo ciklo fondai gyvuoja tik tris mėnesius, tačiau per šį laikotarpį pirmiesiems savo dalyviams jau spėjo uždirbti solidžią grąžą. „Akcijų rinkos metų pradžioje sparčiai kilo, tad naujų fondų vieneto vertės pokytis nuo įkūrimo pradžios yra nuo 3,2 proc. konservatyviausiame fonde, iki vidutiniškai 12,3 proc. – didžiausios rizikos fonduose. Tokia grąža per trumpą laikotarpį atrodo įspūdingai, tačiau po vieno prasčiausių investuotojams 2018 metų paskutinio ketvirčio buvo galima tikėtis geros metų pradžios akcijų rinkose, todėl siekėme kuo labiau išnaudoti atsiradusias galimybes“, – teigia UAB „SEB investicijų valdymas“ Investicijų valdymo grupės vadovas Ignas Pliuškys.

Vertindamas pirmuosius gyvenimo ciklo fondų mėnesius, pašnekovas įvardija keletą svarbiausių sprendimų, kurie lėmė pasiektus rezultatus. „Kurdami naujų fondų strategiją, siekėme, kad per visą kaupimo laikotarpį klientams užtikrintume kuo didesnę pajamų pasikeitimo normą – pajamų sulaukus pensijos ir pajamų prieš išeinant į pensiją santykį. Tą, mūsų nuomone, geriausiai padeda užtikrinti tinkamai pasirinkta rizika ankstyvuoju kaupimo laikotarpiu. Net ir svyruojant akcijų vertei, įmonių akcijų grąža per ilgą laiką yra didžiausia, palyginti su kitomis turto klasėmis, todėl akcijų dalis naujuose fonduose iš pradžių yra 98 proc. ir pradeda palaipsniui mažėti likus kiek mažiau negu 20 metų iki pensinio amžiaus“, – pasakoja I. Pliuškys.

Partnerio nuotr./UAB „SEB investicijų valdymas“ Investicijų valdymo grupės vadovas Ignas Pliuškys.
Partnerio nuotr./UAB „SEB investicijų valdymas“ Investicijų valdymo grupės vadovas Ignas Pliuškys.

Pagal rizikingiausių SEB pensijų fondų, skirtų jaunesnio amžiaus asmenims, strategiją nustatyta akcijų dalis yra didžiausia rinkoje.

Nors 2018 metų pabaigoje rinkose vyravo neigiamos nuotaikos, ilgametę patirtį turintys SEB fondų valdytojai galimybes akcijų rinkoje pirmoje 2019 metų pusėje vertino teigiamai, todėl akcijų dalis fonduose buvo kiek didesnė, negu nustatyta fondo strategijoje. Akcijų rinkoms šiais metais kylant buvo gauta didesnė grąža.

Specialistas aiškina, kad naujo fondo valdymas pirmomis jo gyvavimo dienomis fondų valdytojams – nemenkas iššūkis, nes įplaukos į fondą yra labai mažos, tad reikia didelio tikslumo norint jas investuoti. Įsteigus naują fondą paprasčiau yra laukti, kol fondo turtas pasieks tam tikrą dydį, ir tik tada pradėti investuoti. Visgi tokiu atveju, rinkoms kylant, fondo dalyvių turtas „neįdarbinamas“, o keli procentai prarastos grąžos gali turėti didelę įtaką viso kaupimo rezultatui. „Nutarėme kuo greičiau ir tiksliau investuoti gautas lėšas, vos tik gyvenimo ciklo fonduose pradėjo kaupti pirmieji klientai. Šio sprendimo rezultatą jau galima matyti – kadangi pasaulio akcijų rinkos visus tris mėnesius gana stabiliai kilo, buvo gauta nemaža grąža“, – teigia UAB „SEB investicijų valdymas“ atstovas I. Pliuškys.

Pašnekovas primena, kad kaupimas pensijai – ilgalaikis procesas. Fondų strategija kuriama taip, kad užtikrintų kuo didesnę grąžą ilguoju laikotarpiu. Iš senųjų fondų dalyvius perkėlus į gyvenimo ciklo fondus, pusė jų pensiją kaups rizikingesniame fonde. Nors trumpuoju laikotarpiu tai gali klientams duoti ir teigiamą, ir neigiamą efektą, ilgą laiką kaupdami savo amžiaus grupei skirtame rizikingesniame fonde dalyviai per 10 metų turėtų sukaupti 30 proc. didesnę sumą, negu tie, kurie pasirinko konservatyvesnį fondą. Per pastaruosius 10 metų antros pakopos akcijų pensijų fondai uždirbo iki 9,4 proc. metinę grąžą.

Skaitykite daugiau čia

Savarankiškai sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negali būti nutraukta, išskyrus atvejus, kai ši sutartis sudaryta pirmą kartą, todėl dalyvis turi teisę ją vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Už pensijos kaupimą fonde imami administravimo mokesčiai.

Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja pensijų fondų pelningumo. Praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Investicijų vertė gali kilti ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau, negu būsite investavę. Prieš priimdami sprendimą sudaryti pensijų kaupimo sutartį, turėtumėte palyginti UAB „SEB investicijų valdymas“ valdomų pensijų fondų investavimo riziką ir susipažinti su pensijų fondų „SEB pensija“ taisyklėmis – jose išsamiai aprašomi paslaugos ypatumai ir būdinga rizika.

II pakopos pensijų kaupimo sistemos dalyviai, sulaukę pensinio amžiaus, pensiją gaus iš dviejų šaltinių — iš „Sodros“ ir iš pensijų fondo. Dalyviams, sudariusiems pensijų kaupimo sutartis iki 2019 m., iš „Sodros“ mokama pensija (I pakopa) proporcingai mažinama Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyta tvarka tik už dalyvavimą kaupime iki 2019 m. Nuo 2019 m. „Sodros“ mokama senatvės pensija (I pakopa) nebėra mažinama. Dalyviams, sudariusiems pensijų kaupimo sutartis iki 2019 m. ir nutraukusiems dalyvavimą II pakopos pensijų kaupimo fonduose iki 2019 m. birželio 30 d., iš „Sodros“ mokama pensija (I pakopa) nemažinama ir už laikotarpį iki 2019 m.

Pranešimas spaudai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

20:27
01:03
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką