2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Gyventojai Kalėdų dovanoms skirs apie 200 eurų: ne visų išlaidos apgalvotos

Kalėdines dovanas šiemet pirks aštuoni iš dešimties Lietuvos gyventojų, dažniausiai joms planuojama išleisti panašiai, kaip ir pernai – apie 200 eurų, rodo apklausa. Asmeninių finansų patarėja sako, kad dovanų pirkimą vieni žmonės kruopščiai planuoja, kitus šventės verčia elgtis neapgalvotai.
Kalėdinės dovanos
Kalėdinės dovanos / Vida Press nuotr.

Pasak rinkodaros ir komunikacijos mokslų (KOG) instituto atliktos apklausos, 55 proc. šalies gyventojų šiemet ketina dovanas pirkti 3–6 žmonėms, o 33 proc. – septyniems ar daugiau.

Asmeninių finansų patarėja Giedrė Petrilionienė sako, kad kalėdinės dovanos yra vienas žmonių įpročių, tik jam ruošiamasi skirtingai: vieni šventinius pirkinius planuoja kruopščiai, kiti – spontaniškai, ne pagal realias galimybes.

„Pastebiu, kad vieni išlaidas planuoja, jiems tarsi galioja tvirtos taisyklės, pavyzdžiui, kalėdiniams reikalams skiriama tam tikra suma, pirkiniams ruošiamasi iš anksto, ieškoma geresnių pasiūlymų, lyginamos kainos, nėra jokio spontaniško pirkimo. Kiti elgiasi visiškai atvirkščiai. Tokius vadinu išlaidūnais, jie tiesiog nori mėgautis gyvenimu, sukelti džiaugsmo kitiems, bet negalvoja ir neplanuoja. Dažnai jie išleidžia daugiau nei uždirba, nežinau, kaip tai paaiškinti – gal šešėliu, paveldėjimu, pasyviomis pajamomis“, – BNS sakė G.Petrilionienė.

Ji taip pat išskyrė žmones, kurie taupo ir Kalėdoms dovanoja savo kepinius, rankdarbius – mažiau išlaidų reikalaujančias dovanas.

Apklausos autoriai pastebi, kad dovanoms numatomas sumas dažnai lemia artimiausi lūkesčiai – penktadalis respondentų tikisi, kad 2023-ieji bus geresni nei šie metai, 36 proc. mano, jog jie bus tokie pat, o 44 proc. – bus blogesni.

Pavyzdžiui, manantys, kad kitais metais juos tiesiogiai palies ekonomikos nuosmukis, dovanoms ketina skirti iki 100 eurų, o tie, kurie krizės poveikio nesitiki, pasiryžę išleisti 300 eurų ir daugiau.

60 proc. šalies gyventojų dovanoms skirs tiek pat pinigų, kaip ir pernai.

G.Petrilionienė sako, kad ekonomikos prognozės paveikia ne visus žmones, o dalis jų šventėms skolinasi.

„Dėl prastų prognozių kai kurie save pradeda varžyti, o kai kuriems jos – visiškai nesvarbu, nes žino, kad kažkaip išgyvens. Ir išgyvena. Dalis drąsiai skolinasi, ima paskolas. Tokių žmonių negąsdina niekas – nei kas vyksta rinkose, nei infliacija, jie gyvena avansu, tam šiuo metu yra puikios galimybės, per 10 minučių galima gauti į sąskaitą pinigus. Taip jų atsiranda ir Kalėdoms, ir kitiems poreikiams“, – kalbėjo asmeninių finansų patarėja.

Apklausa rodo, kad kalėdinių dovanų pirkimo šiemet dažniausiai neplanuoja tie, kurių vidutinės vieno šeimos nario pajamos per mėnesį siekia iki 500 eurų ir jie jaučia stiprų finansinį nesaugumą.

Maždaug 45 proc. apklaustųjų dovanomis pradeda rūpintis lapkritį arba gruodžio pradžioje, 7 proc. šį rūpestį palieka paskutinei savaitei prieš Kalėdas.

Lietuviai dažniausiai dovanoja praktiškus daiktus, bilietus į renginius, keliones ar su hobiais susijusias dovanas. Keturi iš dešimties gyventojų jų ieško internete, 39 proc. – prekybos vietose.

Tyrimą komunikacijos paslaugų bendrovės „Inspired UM“ užsakymu atlikęs KOG institutas spalio 18–24 dienomis internetu apklausė 505 pilnamečius Lietuvos gyventojus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką