Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gyventojai optimistiškiau vertino šalies ekonomikos perspektyvas

Taupyklė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Taupyklė
Šaltinis: 15min
0
A A

Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2010 m. vasario mėn. buvo minus 21 procentas.

Palyginti su sausio mėn., jis padidėjo 2 procentiniais punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 3, statybos ir mažmeninės prekybos – 4, vartotojų – 5 procentiniais punktais. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 4 procentiniais punktais. Palyginti su 2009 m. vasario mėn., ekonominių vertinimų rodiklis padidėjo 16 procentinių punktų.

2010 m. vasario mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad produkcijos gamybos apimtis per praėjusius mėnesius sumažėjo 37 proc. Produkcijos paklausos vertinimas vis dar išlieka žemas: daugiau negu pusė įmonių vadovų teigė, kad produkcijos paklausa per maža.

Tačiau produkcijos gamybos prognozė artimiausiais mėnesiais geresnė: vasario mėn. 21 procentas įmonių vadovų numato gamybą didėsiant, 22 procentai – mažėsiant. Produkcijos eksporto prognozė išlieka panaši kaip prieš mėnesį: 20 procentų apklaustų įmonių prognozuoja, kad eksportas didės, 17 procentų – kad mažės.

Artimiausiais mėnesiais dauguma (76 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus neketina keisti, 21 procentas – žada mažinti. 

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa  ir finansiniai sunkumai.

Statyboje verslo tendencijos išlieka panašios, kaip ir praėjusiais mėnesiais. Statybos įmonių vadovų teigimu, vasario mėn. darbų mažėjo – taip nurodė 63 procentai įmonių vadovų, 4 procentai statybos įmonių vadovų nurodė, kad darbų daugėjo.

Artimiausiais mėnesiais 42 procentai apklaustų įmonių prognozuoja statybos darbų užsakymų mažėjimą. Darbuotojų skaičių žada mažinti pusė apklaustų įmonių vadovų. Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa ir oro sąlygos.

Mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta per praėjusius mėnesius sumažėjo. Vasario mėn. prekybos įmonių ekonominė būklė buvo vertinama panašiai, kaip lapkričio–sausio mėn. Dauguma (76 proc.) prekybos įmonių vadovų savo įmonės ekonominę būklę vertino patenkinamai.

Artimiausiais mėnesiais prekybos įmonių ekonominės būklės prognozė mažiau pesimistinė: vasario mėn. 33 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų įmonės ekonominė būklė pablogės. Darbuotojų skaičių mažinti ketina daugiau nei pusė (64 proc.) prekybos įmonių vadovų. Parduodamų prekių kainos daugumoje įmonių nesikeis.

Sumažėjo gyventojų, prognozuojančių savo namų ūkio finansinės padėties pablogėjimą ir visiškai nesitikinčių nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.

Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai labiausiai trukdo nepakankama paklausa (nurodė 62 proc. įmonių), netobuli įstatymai (52 proc.), konkurencija (50 proc.) ir finansiniai sunkumai (40 proc.). Tik 2 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Paslaugų sektoriaus įmonių apklausos rezultatai parodė, kad įmonių ekonominė būklė per praėjusius mėnesius šiek tiek pablogėjo. Vasario mėn. beveik trečdalis įmonių vadovų (31 proc.) teigė, kad įmonių teikiamų paslaugų paklausa per praėjusius mėnesius sumažėjo, 10 procentų – kad padidėjo (prieš mėn. atitinkamai – 23 ir 9 proc.). Paslaugų paklausos prognozė taip pat šiek tiek pesimistiškesnė: 29 procentų įmonių vadovų prognozuoja, kad paklausa sumažės.

Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičiaus kitimo tendencija, tikėtina, išliks tokia pati kaip ir sausį: darbuotojų skaičių mažinti ketina 22 procentai įmonių vadovų, didinti – 9 procentai. Įmonių vadovai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, teigė, kad paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa ir finansiniai sunkumai.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklio didėjimą lėmė geresnės visų jo sudedamųjų dalių prognozės. Gyventojai optimistiškiau vertino šalies ekonomikos perspektyvas: mažiau gyventojų prognozavo šalies ekonominės padėties blogėjimą ir didelį bedarbių skaičiaus augimą. Sumažėjo gyventojų, prognozuojančių savo namų ūkio finansinės padėties pablogėjimą ir visiškai nesitikinčių nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.  

Komentarai
Temos Ekonomika
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką