Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Hay Group“ tyrimas: jaunesniųjų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų atlyginimai Lietuvoje – vieni mažiausių Europoje

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tarptautinės vadybos ir konsultacijų bendrovės „Hay Group“ 58 pasaulio šalyse atliktas jaunesniųjų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų viso atlyginimo paketo tyrimas rodo, kad didžiausią atlyginimą gauna Šveicarijoje dirbantys žmonės.

Europos šalys užima net devynias pozicijas geriausiai apmokamų šalių dešimtuke. Tačiau mūsų žemynui taip pat būdingi ir didžiausi kontrastai: kvalifikuotų darbininkų ir jaunesniųjų specialistų atlyginimai skiriasi iki 10 kartų. „Hay Group“ tyrime vertino viso atlyginimo vertę, įskaičiuojant finansines išmokas ir suteikiamų papildomų naudų piniginę vertę.

Dosniausios – Vakarų ir Centrinės Europos šalys

Tyrimo duomenimis, Europos valstybės dominuoja daugiausia mokančių šalių dešimtuke – tarp valstybių, kuriose kvalifikuotiems darbininkams ir jaunesniesiems specialistams (pvz., administratoriams, projektų vadovų asistentams) tenka didžiausias visas atlyginimas (bazinis atlyginimas su priedais ir papildomos naudos) yra tik viena ne Europos šalis – Japonija. Ji užima trečiąją vietą.

Dosniausiai kvalifikuotiems darbininkams ir jaunesniesiems specialistams atlyginama Šveicarijoje (104,1 tūkst. JAV dolerių per metus), Norvegijoje (90 tūkst. JAV dolerių), Vokietijoje (79,7 tūkst. dolerių), Belgijoje (75 tūkst. dolerių), Nyderlanduose (72,2 tūkst. dolerių), Liuksemburge (70 tūkst. dolerių), Airijoje (67,8 tūkst. dolerių), Prancūzijoje (66,8 tūkst. dolerių) ir Švedijoje (66,2 tūkst. dolerių).

Nors kvalifikuoti darbininkai ir jaunesnieji specialistai Europoje gauna didžiausią atlyginimo paketą, tačiau „Hay Group“ atlygio informacinių paslaugų vadovas Baltijos šalims Eligijus Kajieta pastebi, kad mūsų žemynui būdinga ir didžiausi atlygio dydžio skirtumai. Šveicarijoje šie darbuotojai gauna vidutiniškai 104,100 JAV dolerių vertės paketą per metus, o Bulgarijoje ar Ukrainoje – daugiau nei devynis kartus mažiau.

Įdomu ir tai, kad Jungtinė Karalystė nepateko į geriausiai apmokamų šalių dešimtuką – 15 vietoje iš 28 Europos šalių atsidūrusią valstybę aplenkė net tokios valstybės kaip Airija (7-oji vieta), Ispanija (12-oji) ir Graikija (14-oji), nepaisant jas užklupusių finansinių sunkumų.

„Norinčios būti konkurencingomis, organizacijos turi atrasti būdų, kaip galėtų pritraukti darbuotojus ir išlaikyti talentus. Gabių darbuotojų svarba verslui yra kertinė, todėl nepriklausomai nuo šalies finansinės ir ekonominės situacijos, kiekvienai kompanijai reikia atrasti, kokios pridėtinės vertės jos darbuotojams būtų aktualiausios ir jas subalansuoti su konkrečiose šalyse paplitusiomis atlyginimų mokėjimo praktikomis“, – sako E. Kajieta.

Lietuva – Europos valstybių sąrašo pabaigoje

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje kvalifikuotiems darbininkams ir jaunesniesiems specialistams tenka vieni kukliausių atlyginimų paketų Europoje (24 vieta iš 28). Šio lygmens darbuotojų viso atlyginimo vertė (visos metinės piniginės išmokos bei suteikiamos papildomos naudos) Lietuvoje siekia 18,6 tūkst. JAV dolerių. Europoje nuo Lietuvos atsilieka tik Rumunija (14,9 tūkst. dolerių) ir po 11,400 JAV dolerių vertės paketą gaunantys Ukrainos bei  Bulgarijos  darbuotojai. Estijoje viso atlyginimo vertė panaši kaip ir Lietuvoje – 18,2 tūkst. JAV dolerių, o kaimyninėje Latvijoje kvalifikuoti darbininkai ir jaunesnieji specialistai gauna vidutiniškai 20,9 tūkst. JAV dolerių vertės atlygį.

„Atlyginimo paketų vertė Baltijos šalyse skiriasi dėl keleto priežasčių. Pirma – šalyse mokami skirtingi baziniai atlyginimai, o nevienoda ekonominė situacija nulemia skirtingo dydžio atlyginimų priedus. Visgi didžiausios įtakos visam atlygio paketui turi papildomų naudų apmokestinimas šalyse ir socialinių įmokų dydžiai. Pavyzdžiui, Estijoje papildomo sveikatos draudimo įmokos yra apmokestinamos, todėl ši papildoma nauda darbuotojams suteikiama gana retai, o Latvijoje ir Lietuvoje taikomos mokestinės lengvatos nulemia šios naudos populiarumą. Papildomą sveikatos draudimą Latvijoje darbuotojams suteikia daugiau nei 80 proc., o Lietuvoje taiko trečdalis apklaustų įmonių“, – sako E. Kajieta.

JAV netikėtai iškrito iš daugiausia mokančių valstybių dešimtuko ir šiuo metu pasaulyje užima 16 vietą.

Besivystančios šalys labiau akcentuoja nepiniginę atlygio dalį

„Hay Group“ atliktas tyrimas nustatė, kad išsivysčiusios ekonomikos šalyse didesnę viso atlyginimo paketo dalį sudaro bazinis atlyginimas su priedais, o besivystančiose šalyse – papildomos naudos. Savanoriškai taikomos arba įstatymų tvarka numatomos papildomos naudos dažnai įmonėms kainuoja beveik tiek pat, kiek ir pinigais išmokamas atlyginimas. Pavyzdžiui, tarp dešimt mažiausiai mokančių šalių pasaulyje esančios Indija, Indonezija, Vietnamas ir Ukraina taip pat priskiriamos ir penkioms šalims, kuriose didžiausia atlygio dalis yra sudaryta iš papildomų naudų.

Trys iš keturių BRIK šalių – Rusija, Indonezija ir Kinija – patenka tarp dešimties valstybių, kuriose didžiausią atlyginimo paketo dalį sudaro papildomos naudos. „Užsienio šalyse veikiančios ir atlygio sistemas formuojančios tarptautinės organizacijos turėtų atsižvelgti į tai, kad nepiniginių naudų vertė gali labai svyruoti: sudaryti 53 proc. viso atlyginimo paketo (Indijoje) arba siekti vos 12 proc. (Suomijoje).  Todėl norėdamos išlikti konkurencingos vietinėse rinkose, jos turėtų įvertinti visą atlyginimo paketą“, – sako E. Kajieta.

Iš BRIK šalių labiausiai išsiskiria Brazilija, esanti 29-oje pasaulio šalių sąrašo vietoje. Rusija užima 39-ąją vietą (viso atlyginimo vertė siekia 22,8 tūkst. JAV dolerių), Kinija – 49-ąją (viso atlyginimo vertė siekia 15,6 tūkst. JAV dolerių), o Indija, nepaisant kalbų apie didelę šalies viduriniąją klasę, kuriai būdinga didelė perkamoji gali, liko pačioje tyrime dalyvavusių šalių sąrašo pabaigoje (8,9 tūkst. JAV dolerių). Ją aplenkė kitos regiono šalys – Tailandas (50 vieta), Indonezija (59 vieta) ir Vietnamas (57 vieta).

JAV paliko lyderių dešimtuką 

Jaunesniųjų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų vidutinė metinė viso atlyginimo vertė Jungtinėse Amerikos Valstijose sudaro 58,1 tūkst. JAV dolerių. Šalis netikėtai iškrito iš daugiausiai mokančių valstybių dešimtuko ir šiuo metu pasaulyje užima 16 vietą. Jos konkurentė Japonija, kurioje metinė atlyginimo paketo vertė sudaro 85,8 tūkst. dolerių, išlieka tarp pasaulio lyderių ir stipriai lenkia kitas Azijos regiono šalis. Jaunesniųjų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų atlyginimai Japonijoje daugiau nei dvigubai viršija antrąją vietą tarp Azijos šalių užimančio Singapūro atlyginimus (42,1 tūkst. JAV dolerių).

Artimuosiuose Rytuose lyderio pozicijas užima Kataras. Jame jaunesniųjų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų metinio atlyginimų paketo vertė yra apie 30 proc. didesnė nei Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Saudo Arabijoje.

„Hay Group“ ekspertai pažymi, kad pasaulyje atlygis darbuotojams ypač skiriasi – vidutinė bendro atlygio vertė BRIK šalyse siekia 19,9 tūkst. JAV dolerių, o tai yra mažiau nei trečdalis vidutinio atlygio vertės G8 šalyse (Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV) šalyse (61,1 tūkst. JAV dolerių).

„Hay Group“ vidurinio lygio darbuotojų tyrimas buvo atliktas naudojantis „Hay Group PayNet“, vienu išsamiausių duomenų šaltinių apie darbuotojų atlygį. Tyrimas atliktas lyginant detalius atitinkamo lygio darbuotojų duomenis apie papildomas naudas ir pinigines išmokas. Tyrime dalyvavo daugiau nei 12 mln. darbuotojų iš 16,500 organizacijų 58 pasaulio šalyse. Papildomomis naudomis yra laikomos sveikatos apsaugos išlaidos, neįgalumo ar mirties kompensacijos, pensijų ir taupymo planai, automobiliai, paskolos, subsidijuojamos maitinimo išlaidos, narysčių organizacijose išlaidos bei kompiuteriai ar mobilieji telefonai, naudojami asmeniniais tikslais. Taip pat įtraukiamos išmokos už pramogas, keliones į ir iš biuro, nuomos paslaugas, maistą, išsilavinimą, narystes klubuose, baldus, profesines asociacijas, komunalines išlaidas, ar kitokias pridėtines naudas. Į tyrimo skaičiavimus taip pat yra įtrauktos naudos, kurias pagal įstatymą darbdaviai privalo suteikti darbuotojams.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką