TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Hipertenzija sergančios senolės spalį laukė staigmena: už vaistus sumokėjo dvigubai brangiau

Vaistai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vaistai
Šaltinis: 15min
5
A A

Senolė Ona liepos mėnesį pirko vaistų hipertenzinės ligos gydymui už 34 eurus. Jiems pasibaigus, spalį ir vėl užsuko į vaistinę, tik šįkart už tą patį kiekį vaistų sumokėjo jau net 62 eurus. Tokį kainos šuolį lėmė naujas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtintas kompensuojamų vaistų kainynas.

Ona liepos 20 dieną Birštone pirko tris „Sanoral“ vaistų, skirtų hipertenzinės ligos gydymui, pakuotes. Šie vaistai jai kompensuojami 80 proc., ir primokėti vaistinėje jai teko 34 eurus. Vaistai – nepigūs, tačiau močiutei tinka geriausiai.

Spalį, vaistams jau einant į pabaigą, Ona ir vėl nuėjo į vaistinę. Tik šįsyk sumokėjo beveik dvigubai didesnę sumą už tuos pačius vaistus – trys pakuotės jai kainavo net 62 eurus.

Nors senjorė vaistus spalį pirko kitoje vaistinėje, didesnę kainą nulėmė ne kitas prekybininkas. Pasirodo, nuo spalio valstybė patvirtino naujas kompensuojamų vaistų priemokas, todėl visose vaistinėse močiutei reikalingi preparatai taip pabrango.

Kompensuojami vaistai „Sanoral“
Kompensuojami vaistai „Sanoral“

Kainą kilstelėjo valstybė

Pagrindinė priežastis, kodėl spalį pakilo vaistų kainos, yra naujas kompensuojamų vaistų kainynas, kurį patvirtino Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Tai vienas brangesnių kompensuojamųjų vaistų, kuriam nuo spalio 1 d. valstybė skiria gerokai mažesnę kompensaciją nei buvo iki šiol. Matome, kad anksčiau valstybė ligoniams kompensuodavo 13 eurų, nuo spalio pirmos dienos įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, už vaistą valstybė pacientams kompensuoja beveik dvigubai mažiau – 7,17 euro“, – 15min aiškino „Euro vaistinės“ Komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Ji pridūrė, kad vaisto gamintojas nesuteikė ir tokios specifinės klasifikatoriaus nuolaidos (šiuo atveju ją sudaro 3 eurai). Tad pacientui vaisto kaina pasikeitė net 8,83 eurais už pakuotę.

„Vaistui mūsų vaistinėje taikome mažiausią galimą reguliuojamą valstybės mažmeninį antkainį, nes siekiame, kad gyventojai kaip galima mažiau pajustų kainų pasikeitimus“, – aiškino L.Bielskė.

Didžiausia galima priemoka – net 21 euras

Sveikatos apsaugos ministerija 15min patvirtino, kad nuo šių metų spalio 1 dienos galima priemoka už „Sanoral HCT“ (40mg+5mg+12,5mg plėvele dengtos tabletės N28) yra didesnė.

„Vaistas yra kompensuojamas 100 arba 80 procentų lygmeniu“, – aiškino SAM. Jeigu kompensuojama 100 proc., iki spalio pirmosios didžiausia galima paciento priemoka galėjo būti 8,11 euro, nuo spalio – 18,86 euro. Jeigu taikoma 80 proc. kompensacija, daugiausia iki spalio 1 dienos pacientas turėdavo primokėti 11,36 euro, dabar – jau 20,65 euro.

„Pažymime, kad vaisto gamintojas vaisto įsigijimo laikotarpiu (liepos mėn.) taikė nuolaidą paciento priemokai, todėl paciento priemoka tuo laikotarpiu buvo mažesnė. Taip pat vaistinė pritaikė nuolaidą iš savo antkainio“, – laiške 15min rašo Alina Žilinaitė, SAM Ryšių su visuomene projektų vadovė.

Be to, aiškino ji, vaistinės taiko skirtingas priemokas, todėl, renkantis vaistą, derėtų pasidomėti visų vaistinių taikomomis kainomis.

„Norime atkreipti dėmesį, kad pacientei išrašytas vaistinis preparatas Sanoral HCT 40mg+5mg+12,5mg (plėvele dengtos tabletės N28) yra sudėtinis vaistinis preparatas, kurį sudaro 3 atskiros kompensuojamosios veikliosios medžiagos Olmesartanum, Amlodipinum ir Hydrochlorothiazidum. Jei pacientei gydytoja išrašytų kompensuojamuosius receptus šioms atskiroms veikliosioms medžiagoms, pacientė įsigydama juos vaistinėje galėtų primokėti mažiau. Tuo atveju, jei rinktųsi vaistus su mažiausia priemoka, primokėtų už 28 tablečių visų veikliųjų medžiagų vaistų ne daugiau negu 19,02 euro“, – aiškino ministerijos specialistai.

Vieniems brangs, kitiems – pigs

„Vaistininkų bendruomenės nariai dalinasi pačiomis įvairiausiomis istorijomis. Yra pacientų, kurių vaistai atpigo, pasitaiko vaistų, dėl kurių vartojimo reikėjo žmonėms priimti sprendimą ar mokėti visą vaisto kainą, ar rinktis kitą kompensuojamąjį vaistą, yra ir atvejų, kaip jūsų minimas, kuomet perskaičiavus kainas priemoka pacientui ženkliai išaugo“, – 15min komentavo Kristina Nemaniūtė-Gagė, Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė.

Pasak jos, ministerija vis skaidriau įvardija, kas sudaro vaisto kainą, nes „iki šiol daugelis žmonių manydavo, kad ji iš piršto laužta vaistinėje. Dabar vis daugiau žmonių akivaizdu, kad vaistinės dalis vaisto kainoje yra visuomet reguliuojama ir labai neženkli.“

Ji aiškino, kad kompensuojamųjų vaistų kainynas pasikeičia jau trečią kartą – naujausias galioja nuo lapkričio 2 dienos ir tai pirmasis iš trijų, kuriame nėra iškritęs joks vaistas.

„Vienareikšmiškai pasakyti sunku, nes vieni pacientai pajus pabrangimą, kiti – atpiginimą, kiek patys pasiteiraujame, dažniausiai išgirstame, kad „niekas nepasikeitė“, – aiškino K.Nemaniūtė-Gagė.

Tuo metu SAM laiške taip pat pabrėžiama, kad ministerijos uždavinys yra mažinti pacientų priemokas ir užtikrinti vaistų prieinamumą pacientams, „tačiau SAM neturi svertų įpareigoti tų vaistų grupių gamintojus, kuriuos gamina tik vienas gamintojas, taikyti nuolaidas paciento priemokai arba vaistines iš savo prekybinių antkainių taikyti nuolaidas paciento priemokai.“

„SAM kontroliuoja, kad vaistinės, išduodamos (parduodamos) vaistus, negali viršyti įsakyme numatytų maksimalių antkainių, o gamintojo kaina Lietuvai nebūtų didesnė nei prieš tai teikta“, – aiškino SAM.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką