Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iki 50 proc. elektros energijos bus perkama rinkoje

Kaip Lietuva apsirūpins elektros energija po 2010-ųjų sausio 1 dienos, kai bus išjungtas paskutinis Ignalinos atominės elektrinės reaktorius? Į šiuos klausimus turės atsakyti Energetikos ministerijos darbo grupė iš bendrovių „Lietuvos energija“, „Lietuvos elektrinė“, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos specialistų. Darbo grupės tikslas – sukurti Lietuvos, o kartu ir visų Baltijos šalių elektros rinkos modelį.
Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pirmajame darbo grupės posėdyje sutarta, kad elektros rinka 2010 metais turėtų patenkinti iki 50 proc. Lietuvos poreikių. Likusi dalis elektros energijos (apie 5,5 teravatvalandžių (TWh) bus privalomai perkama pagal tiesiogines sutartis su gamintojais. Per metus Lietuvai reikia apie 11 TWh elektros energijos, praneša Energetikos ministerija.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas pabrėžė, kad vienas svarbiausių uždavinių yra užsitikrinti, kad užsienio gamintojai iš Suomijos, Estijos, Rusijos ar Ukrainos tiektų elektros energiją Lietuvos rinkai. Tuo tarpu didžiąją dalį elektros energijos (apie 3 TWh), kuri bus perkama pagal privalomus valstybės užsakymus, bus pagaminta šalyje – Lietuvos elektrinėje, Kauno hidroelektrinėje ir vėjo jėgainėse. Likusi privalomųjų pirkimų dalis (apie 2,5 TWh) bus perkama užsienyje.

Po 2010-ųjų sausio 1 dienos Lietuva netaps priklausoma vien nuo Rusijos elektros energijos išteklių. Darbo grupės posėdyje informuota , kad Estija Lietuvai galės pateikti iki 2,5 TWh iš skalūnų gaminamos elektros energijos ir dar 0,8 TWh Skandinavijoje pagamintos elektros. Ši elektros energija į Lietuvą turėtų patekti per Latviją, o ne per Rusiją.

Už rinkos modelio sukūrimą, elektros biržos funkcionalumą, sutartis dėl privalomo elektros pirkimo atsakinga bendrovė „Lietuvos energija“. Ateityje turės paaiškėti ir elektros rinkos struktūra, galutiniai elektros pardavėjai.

„Kitąmet kainą nustatys rinka ir ji bus panaši kaip ir kaimyninėse ES šalyse. Jeigu pigs dujos, pigs ir elektra. Bet kuriuo atveju, kainas spausime žemyn visais įmanomais būdais. Be to, svarbu pabrėžti, kad reikiamas kiekis elektros energijos, kuris užtikrins tiekimo saugumą, bus užsakytas ir nupirktas išankstiniais garantuotais kontraktais“, – sakė energetikos ministras A.Sekmokas.

Bendra Baltijos valstybių elektros rinka galutinai turėtų susiformuoti 2013 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius