TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ikrų ir šampano Rokiškio ir Telšių pensininkai neprašo – norėtų tik susigrąžinti per krizę su pensijomis atimtą orumą

Penininkė Berlyne renka butelius.
spiegelonline.de nuotr. / Pensininkė Berlyne renka butelius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pensininkai prašo jiems grąžinti per krizę sumažintas pensijas. Ne iš godumo, bet dėl to, kad mažų pensijų neužtenka būtiniausiems poreikiams. 15min.lt kalbinti pensininkai nenori, kad pensijos būtų grąžintos iš skolintų pinigų, bet tuo pačiu metu rodo į valdininkus, kuriems buvo padidinti atlyginimai – kodėl jiems pinigų atsirado, o dėl pensininkų reikia valstybę stumti dar giliau į skolos liūną?

„Aš tai pragyvensiu kaip nors, bet reikėtų atiduoti tiems, kurių labai mažos pensijos“, – sakė Aldona Krištaponienė iš Rokiškio rajono.

Ji sako, kad reikia kuo greičiau grąžinti pensijas tiems, kurie gauna vos po 500-600 Lt per mėnesį. Pati Aldona pasakojo gaunanti keliais šimtais daugiau, todėl dar gali palaukti.

Grąžins per trejus metus

Su­ma­žin­tas se­nat­vės ir in­va­li­du­mo pen­si­jas siū­lo­ma kom­pen­suo­ti per tre­jus me­tus. Pen­si­joms kom­pen­suo­ti rei­kės apie 450 mln. li­tų: šie­met – apie 90 mln. li­tų, o an­trai­siais ir tre­čiai­siais kom­pen­sa­vi­mo me­tais – po 180 mln. li­tų. 

Tačiau iš kur ims tuos milijonus, Vyriausybė nežino. Planuojama, kad pensijos bus kompensuotos iš ekonomikos augimo.

Kęstučio Vanago/BFL nuotr./Jeigu ekonomika augs nepakankamai, jis žada pensijoms pinigų tiesiog pasiskolinti
Kęstučio Vanago/BFL nuotr./Jeigu ekonomika augs nepakankamai, jis žada pensijoms pinigų tiesiog pasiskolinti

Tačiau dėl susiklosčiusios geopolitinės padėties ūkis gali augti ir gerokai mažiau, nei tikimasi. Blogiausiu atveju, Lietuvos biudžetas gali netekti 500 mln. Lt, o BVP sumažėti trimis milijardais.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas tokiu atveju siūlytų pasiskolinti dar pinigų.

Lietuvos skola jau siekia apie 46 mlrd. Lt. Pensijų kompensavimo planui dar turės pritarti Seimas.

Pensininkai nenori nuskurdinti valstybės

„Kada valstybė galės, tada, jeigu nenumirsim. Jeigu numirsim, valstybė uždirbs“, – sakė pensininkė.

Kai kurie Rokiškio rajono pensininkai sulaukia pagalbos iš vaikų ir anūkų, tačiau kai kurie patys išlaiko savo vaikus ir anūkus.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Rokiškyje pensininkų dienos saulėtos, bet neretai ir alkanos
Jurgitos Lapienytės nuotr./Rokiškyje pensininkų dienos saulėtos, bet neretai ir alkanos

„Kas išsimoka už būstą, tas padeda anūkams, o kas neišsimoka, tai turime ir skolininkų. Sunkus atvejis. Aišku, negerai, kad iš pensininkų atėmė tas pensijas. Dabar kiek laiko negrąžina. Mums ir tų pinigų kiek turėtų būti priaugę, jeigu būtume banke pasidėję. Kubilius atėmė ir tiek. Krikščionis, o atėmė. Atėjo kita partija – jie nepaėmė, neturi ir grąžinti“, – apmaudo neslėpė Aldona.

Jai gaila, kad valstybė šitaip klimpsta į skolas: „O kaip valstybė gali grąžinti, jeigu turi šitokią skolą? Reikia, kad grąžintų pensijas. Bet jeigu valstybė dar lenda į didesnes skolas, tai čia blogai, bet kodėl pasikėlė sau algas? Jeigu būtų nepasikėlę, tai būtų turėję dar pinigėlių šiek tiek tiems, kuriems yra jau labai labai blogai.“

Aldona turi savo namą, todėl, sako, finansiškai jai truputį lengviau nei tiems, kurie moka už centrinį šildymą. Tačiau ir jai reikalingos malkos gerokai patuština kišenę, o taip pat reikalauja daug jos laiko.

Galiu, pragyvenu, bet viskas kainuoja. Ir dar gerai, jeigu pasakys, kad tris litus duok. O jeigu butelį paprašys pastatyti? Nueik atnešk tą butelį, – pasakojo Aldona.

„Man malkų atsinešt, pečius pakurt, pelenai išnešt. Malkos man irgi brangiai kainuoja. Šildymo sezonas kainuoja apie tris tūkstančius litų. Bet palauk, aš gaunu dar nesukapotas malkas, man reikia jas sukapoti, sukrauti. Aš viena gyvenu, man reikia žmones samdyti. Taip ir gaunasi. O  kur dar vanduo, o elektra?“, – dėstė išlaidas Aldona.

Savo namo turėti neužtenka lengvesniam gyvenimui. Vyresni žmonės patys gali atlikti ne visus ūkio darbus, todėl pagalba ūkyje jiems kainuoja papildomai.

„Lazda turi du galus. Pasisėt pasisėsi, užauginsi, o kas tau nukas, kas tau suneš? Atrodo, paprasta, kai gyveni namelyje. Galiu, pragyvenu, bet viskas kainuoja. Ir dar gerai, jeigu pasakys, kad tris litus duok. O jeigu butelį paprašys pastatyti? Nueik atnešk tą butelį. Yra ir tokių. Kitas pinigais ir neima“, – kalbėjo Aldona.

Klius Daliai Grybauskaitei

Aldona pasakojo, kad ji ir dalis jos bendraamžių pyksta ant prezidentės Dalios Grybauskaitės už tai, kad ji rodo palankumą konservatorių lyderiui Andriui Kubiliui, kuris atėmė pensijas.

„Bet tegul atiduoda Kubilius, o kodėl dabar turi atiduoti kita partija? Mes pykstam ant jo. Kokia neteisybė – Kubilius paliko didžiausias skolas, o sakė, kad jokių skolų nėra. Ot melagis. Mums tokių nereikia. O Grybauskaitė pritaria Kubiliui ir mes nelabai esame tuo patenkinti“, – sakė pensininkė.

Aišku, mes gal ją ir rinksim, tegul patupi dar, kol apsiženys, gal į veselę dar pakvies, – Aldona dar nežino, ar palaikys D.Grybauskaitę prezidento rinkimuose gegužę.

Paklausta, ar balsuos už D.Grybauskaitę, Aldona susimąstė ir pareiškė, kad dar rimtai pagalvos.

„Dar reikės pagalvoti. Grybauskaitė yra šališka. Mums tas nepatinka. Čia nėra mano vienos nuomonė. Mes, senoliai, pasikalbame suėję į repeticiją. Yra tokių negerumų ir ji galvoja, kad viskas bus gerai. Aišku, mes gal ją ir rinksim, tegul patupi dar, kol apsiženys, gal į veselę dar pakvies“, – sakė Aldona.

Ant D.Grybauskaitės pyksta ir pensininkas iš Telšių Kajatonas Šliogeris.

Ne tik skursta, bet ir jaučia pažeminimą

„Tai yra gyvenimiška problema, o visi tik šneka, bet nepadeda. Ir gerbiama prezidentė sakė, kad pensininkais pasirūpinsim, bet tik žodinė šnekta paliko“, – sakė jis.

K.Šliogeris taip pat nenorėtų, kad valstybė dar giliau klimptų į skolas, bet kalbos, kad pensijoms nėra pinigų, pasak vyro, ir yra tik kalbos.

Mirtino skurdumo gal nesijaučia, bet žmonės yra pažeminti, – sakė K.Šliogeris.

„Yra tik atsikalbinėjimas, kad nėra pinigų. Kodėl jie sau pasikėlė atlyginimus? Jie taip papiktino žmones. Reikėjo pradėti spręsti pajamų klausimą nuo žemiausios grandies. Ne visi pensininkai yra turtingi. Yra, tokių, kurie sąskaitas turi ir anūkus remia, bet yra ir tokių, kurie labai biedni, jiems reikia už šilumą susimokėti, valgymui lieka vos 100 Lt“, – sakė K.Šliogeris.

Vyras sutinka, kad reikia didinti finansavimą krašto apsaugai, tačiau klausia, ar negalima tuo pačiu metu padėti ir tiems, kurie sunkiai gyvena ir karo gali išvis nesulaukti?

„Žmonėms reikia šiandien gyventi. Ar darbo neturinčiam jaunuoliui, ar pensininkui. Mirtino skurdo gal nesijaučia, bet žmonės yra pažeminti. Žmonės nori išlaikyti orumą. Pati valdžia juos pažemina, kai jais nesirūpina“, – sakė K.Šliogeris.

Gaudys našles ir pensininkus, kai tuo tarpu per sieną cigaretės nesustabdomos eina, – sakė K.Šliogeris.

Jis pats, nors jau 77 metų, vis dar dirba, nes, sako, kitaip neišgyventų. Be to, jis yra kultūros darbuotojas, todėl organizuoja įvairių pramogų savo bendraamžiams, kad jie bent trumpam pamirštų skurdžią buitį ir pasijustų orūs.

Kajatonas, baigdamas pokalbį, pasijuokė iš valdžios ryžto pagauti visus tuos, kurie nepranešė „Sodrai“ apie naujų santuokų sudarymą ir taip iš valstybės gaudavo našlių pensijas.

„Gaudys našles ir pensininkus, kai per sieną cigaretės nesustabdomos eina“, – sakė K.Šliogeris.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką