Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įmonėms beveik nelieka lėšų investicijoms

Investuotojas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Investuotojas
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvos įmonių konkurencingumą didina ne vidaus investicijos, o sumažintas darbo užmokesčio fondas, antradienį informuoja dienraštis „Lietuvos žinios“.

„Lietuvos įmonės, vertinant pagal darbo jėgos sąnaudas ir sukuriamos pridėtinės vertės santykį, labiau nei gretimų šalių bendrovės padidino efektyvumą ir konkurencingumą, o tai turėjo teigiamos įtakos ir pelno didėjimui„, – aiškino „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Tačiau jis apgailestavo, kad pastarųjų metų vidaus investicijos nebuvo svarbus efektyvumo ir konkurencingumo veiksnys – įmonės 2009 ir 2010 metais investavo labai mažai. „Būtent kryptingos investicijos į inovatyvias, modernias ir produktyvumą didinančias gamybos priemones gali užtikrinti pelningumo didėjimą ateityje. Tikėtina, kad jau kitais metais darbuotojų atlyginimai kils panašiu tempu kaip ir jų sukuriama pridėtinė vertė, todėl tai nebebus pelno didėjimo šaltinis“, – mano N.Mačiulis.

Jis mano, kad įmonių pelnas ir pelningumas ateinančiais metais didės, bet daug lėčiau negu šiemet. Anot N.Mačiulio, pagrindinės lėtesnio pelningumo augimo priežastys – sparčiau kylantys atlyginimai, lėtėjanti užsienio paklausa ir nepakankamos praėjusio laikotarpio investicijos. Jų didėjimas labai priklausys nuo pasaulinės aplinkos – blogėjančios augimo perspektyvos ir antrosios recesijos baimė gali kai kurias įmones paskatinti atidėti investicijas.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas tvirtino, kad Lietuvos įmonių pelningumas, palyginti su kitomis šalimis, yra menkas. O vienintelis jį didinantis veiksnys – eksporto augimas, nes vartojimas Lietuvoje atsigauna lėtai.

Pasak jo, Lietuvos įmonės istoriškai buvo pripratusios vidaus investicijas atlikti iš skolintų lėšų. Bet šiandien bankai užsuko kreditų "kranelius" ir įmonės atprato skolintis. "Dabar tokia padėtis, kai vieni neskolina o kiti nesiskolina Kad įmonės augtų, jos turi investuoti į įrangą, inovacijas, nors ir to per mažai.

„Mes bene mažiausiai Europos Sąjungoje padarome vidaus investicijų, tad prielaidų, kad pasieksime 2003-2007 metų augimą, dabar nematau. Nebent po kokių dešimties metų, kai pasikeis padėtis. Šiandien įmonė, jeigu ir nori investuoti, neturi iš ko“, – tvirtino Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką