-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įmonėms beveik nelieka lėšų investicijoms

Lietuvos įmonių konkurencingumą didina ne vidaus investicijos, o sumažintas darbo užmokesčio fondas, antradienį informuoja dienraštis „Lietuvos žinios“.
Investuotojas
Investuotojas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Lietuvos įmonės, vertinant pagal darbo jėgos sąnaudas ir sukuriamos pridėtinės vertės santykį, labiau nei gretimų šalių bendrovės padidino efektyvumą ir konkurencingumą, o tai turėjo teigiamos įtakos ir pelno didėjimui„, – aiškino „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Tačiau jis apgailestavo, kad pastarųjų metų vidaus investicijos nebuvo svarbus efektyvumo ir konkurencingumo veiksnys – įmonės 2009 ir 2010 metais investavo labai mažai. „Būtent kryptingos investicijos į inovatyvias, modernias ir produktyvumą didinančias gamybos priemones gali užtikrinti pelningumo didėjimą ateityje. Tikėtina, kad jau kitais metais darbuotojų atlyginimai kils panašiu tempu kaip ir jų sukuriama pridėtinė vertė, todėl tai nebebus pelno didėjimo šaltinis“, – mano N.Mačiulis.

Jis mano, kad įmonių pelnas ir pelningumas ateinančiais metais didės, bet daug lėčiau negu šiemet. Anot N.Mačiulio, pagrindinės lėtesnio pelningumo augimo priežastys – sparčiau kylantys atlyginimai, lėtėjanti užsienio paklausa ir nepakankamos praėjusio laikotarpio investicijos. Jų didėjimas labai priklausys nuo pasaulinės aplinkos – blogėjančios augimo perspektyvos ir antrosios recesijos baimė gali kai kurias įmones paskatinti atidėti investicijas.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas tvirtino, kad Lietuvos įmonių pelningumas, palyginti su kitomis šalimis, yra menkas. O vienintelis jį didinantis veiksnys – eksporto augimas, nes vartojimas Lietuvoje atsigauna lėtai.

Pasak jo, Lietuvos įmonės istoriškai buvo pripratusios vidaus investicijas atlikti iš skolintų lėšų. Bet šiandien bankai užsuko kreditų "kranelius" ir įmonės atprato skolintis. "Dabar tokia padėtis, kai vieni neskolina o kiti nesiskolina Kad įmonės augtų, jos turi investuoti į įrangą, inovacijas, nors ir to per mažai.

„Mes bene mažiausiai Europos Sąjungoje padarome vidaus investicijų, tad prielaidų, kad pasieksime 2003-2007 metų augimą, dabar nematau. Nebent po kokių dešimties metų, kai pasikeis padėtis. Šiandien įmonė, jeigu ir nori investuoti, neturi iš ko“, – tvirtino Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius