Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įmonėms dėl pelno teks plušėti darbščiau

Galva
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Galva
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Baltijos šalių bendrovių, kurių akcijos listinguojamos vertybinių popierių biržoje, šių metų antrojo ketvirčio rezultatai nenudžiugino taip, kaip rezultatai ankstesniais ketvirčiais. Pasiteisino lūkesčiai, kad pajamų augimas ims lėtėti, o savikainos ir veiklos sąnaudų didėjimas išliks spartus, praneša investicinis bankas „Finasta“.

Ypač tokios nemalonios tendencijos buvo regimos Lietuvoje, kurios bendrovių EBITDA (pelnas prieš   mokesčius, palūkanų mokėjimą, nusidėvėjimą ir amortizaciją) jau buvo mažesnė nei prieš metus, nors pajamos augo metiniu tempu.

Metinis grynojo pelno pokytis atrodo įspūdingai, tačiau prie to daugiausia prisidėjo „Invaldos“ uždirbtas 136 mln. Lt grynasis ketvirčio pelnas, kurį lėmė kelių tiesimo ir tiltų statybos veiklos pardavimas.

Baltijos kaimynėms sekasi geriau

Kiek džiugesnė padėtis išliko Estijoje ir Latvijoje, kurių įmonių EBITDA ir grynųjų pelnų augimai lenkė pajamų didėjimą. Beje, šių metų antrąjį ketvirtį Lietuvoje pusė visų bendrovių padidino grynąjį pelną (pirmąjį ketvirtį tokių buvo 63 proc.), Latvijoje 90 proc. (60 proc.), o Estijoje 46 proc. (54 proc.).

Didžiausią augimą rodo Latvijos bendrovės, tad ne veltui jos akcijų indekso grąža kol kas yra geriausia. Iš Lietuvos įmonių daugiausia savo pajamas per antrąjį ketvirtį, palyginti jas su 2010 m. atitinkamu laikotarpiu, išaugino „Linas Agro Group“ (97,5 proc.), „Lietuvos Jūrų Laivininkystė“ (47,5 proc.) bei „Klaipėdos Nafta“ (42,4 proc.).

Labiausiai krito „Limarko Laivų Kompanijos“ (27,6 proc.), Įmonių grupės „Alita“ (19,1 proc.) ir „Sanito“ pajamos. (18,1 proc.).

Didžiausiu pelnu galėjo pasigirti jau minėta „Invalda“ (136 mln. Lt), „TEO LT“ (38,9 mln. Lt) ir „Lifosa“ (28,2 mln. Lt). Tiesa, pagal pasiektą EBITDA, skirstomųjų tinklų operatorė LESTO vėl buvo pirma.

Ateitis miglota

Žvelgiant į šių metų trečiojo ketvirčio bendrovių rezultatų galimas kitimo tendencijas, didžiausias dėmesys krypsta į tai, kaip bendrovėms pavyks išlaikyti pardavimo pajamų augimą. Atsižvelgiant tai, kad bendrovių veiklos sąnaudų metinis pokytis nesumažės, įmonėms teks didinti bendrąjį pelną, o tam būtinas didesnis pajėgumų išnaudojimo lygis ir kartu pajamų augimas.

Išlaikyti dviženklį pajamų augimą bus sudėtinga dėl lėtėjančių ekonomikų augimo pagrindinėse eksporto rinkose bei greičiausiai nebeaugsiančių produkcijos kainų. Svarbu bendrovėms neleisti išsipūsti veiklos sąnaudoms, nepaisant to, kad paskutiniai ketvirčiai buvo sėkmingi.

Investicijų apimtys kai kuriose bendrovėse taip pat ima atsigauti, o tą skatina laisvesnis bankinių paskolų teikimas bei optimistiškesnis bendrovių požiūris į ateitį. Tiesa, vis dar nemažai įmonių, kurios susiduria su pernelyg didelėmis skolomis, stengiasi ir dar turės stengtis taupyti pinigus investicijų sąskaita.

informacija
KLAIPĖDOS NAFTA, AB
Vadovas: Mindaugas Jusius Darbuotojų sk.: 390 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
TELIA LIETUVA, AB
Vadovas: Kęstutis Šliužas Darbuotojų sk.: 2241 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
INVALDA PRIVATUS KAPITALAS, AB
Vadovas: Dalius Kaziūnas Darbuotojų sk.: 8 2015m . Pajamos: 5 - 10 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką