Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Investuok Lietuvoje“ direktorius Mantas Katinas: darbo santykiai privalo būti lankstesni

Mantas Katinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mantas Katinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva per pastaruosius ketverius metus Vidurio ir Rytų Europos regione pirmauja pagal pritrauktų tiesioginių užsienio investicijų (TUI) skaičių 1 mln. gyventojų, o šiuo metu net penkios stambios užsienio bendrovės svarsto apie atėjimą į Lietuvos rinką. Be to, gera žinia yra ta, kad geopolitinė įtampa tarp Rusijos ir Vakarų šalių potencialių investuotojų nuo Lietuvos neatbaidė.

Tokios optimizmą keliančios žinios penktadienį skambėjo iš užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Manto Katino lūpų.

Spaudos konferencijoje M.Katinas akcentavo, kad TUI turi savybę multiplikuotis, t.y pradedami kurti įvairūs paslaugų centrai, kurie aptarnauja pirmines pagal TUI įkurtas bendroves. Be to, apskaičiuota, kad užsienio kapitalo įmonėse yra mokami apie 30 proc. didesni atlyginimai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Katinas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Mantas Katinas

Lietuvoje darbo jėga jau nebėra pigi

„Investuok Lietuvoje“ spaudos konferencijoje buvo pasidžiaugta ir nesenu Tarptautinio valiutos fondo (TVF) sprendimu pirmą sykį Lietuvą įtraukti į ekonomiškai išsivysčiusių šalių grupę. Vilnius 2014 metais pripažintas geriausiu miestu paslaugų centrams kurti Vidurio ir Rytų Europoje.

Vilnius 2014 metais pripažintas geriausiu miestu paslaugų centrams kurti Vidurio ir Rytų Europoje.

M.Katinas taip pat pažymėjo, kad iki šiol Lietuvoje yra gajus stereotipas, kad gamybos sektorius pritraukia mažiau investicijų negu paslaugų sektorius. Tiesa, Lietuva vis dar pirmauja pagal pritrauktas TUI paslaugų sektoriuje ir šiek tiek atsilieka nuo Vidurio ir Rytų Europai būdingo TUI pritraukimo gamybos srityje vidurkio.

Svarbūs TUI Lietuvoje dalyviai yra kompiuterinių žaidimų industrijos atstovai. „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius akcentavo, kad visame pasaulyje žaidimų industrija generuoja didesnes pajamas negu muzikos ir filmų pramonė.

Kaip gimsta mobilieji žaidimai, priverčiantys išeiti laukan
Kaip gimsta mobilieji žaidimai, priverčiantys išeiti laukan

Nuo 2010 iki 2014 m TUI skaičius visame Vidurio ir Rytų Europos regione mažėja. Pagrindinė to priežastis – mažėjantys ekonominio išsivystymo skirtumai tarp šio regiono ir Vakarų Europos.

Kitaip tariant, mūsų regionas jau nebėra toks pigus ir patrauklus investuotojams iš Vakarų šalių kaip anksčiau ir jau šiandien Lietuvai būtina galvoti, kuo ji bus patraukli užsienio verslininkams po trejų – penkerių metų.

Lietuva, pasak M.Katino, šiuo metu yra konkurencinga gamybos ir paslaugų sektoriuose ir gyvybės moksluose. Be to, mūsų šalis, beveik neturėdama jokių gamtinių žaliavų, privalo panaudoti savo intelektualinį potencialą visomis išgalėmis vystydama gamybos sektorių.

Reikia pritraukti kvalifikuotą darbo jėgą iš užsienio

Lietuva, pasak M.Katino, šiuo metu yra konkurencinga gamybos ir paslaugų sektoriuose ir gyvybės moksluose.

„Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius įsitikinęs, kad Lietuva privalo pradėti ruoštis naujam konkurencijos dėl TUI etapui, kuriame dėl investicijų bus konkuruojama ir su Šiaurės šalimis. Dėl šios priežasties visas vyriausybės dėmesys turėtų būti kreipiamas į šiuo metu ne itin efektyviai veikiančią švietimo sistemą.

M.Katinas teigė, kad Lietuvoje yra socialinių mokslų studentų perviršis, o tuo metu inžinerinių ir informacinių technologijų (IT) mokslų studentų turime nepakankamai.

Spaudos konferencijoje buvo įvardinta ir dar viena opi Lietuvos problema, kuri galėtų pakišti koją sėkmei ateityje. Tai bloga demografinė padėtis, kurią iš dalies galėtų pataisyti imigracija.

Prie šalies gerbūvio kūrimo gali prisidėti aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimas į šalį ir patrauklių sąlygų jiems sudarymas, pažymėjo M.Katinas. Jis pridūrė, kad Lietuva gali pritraukti aukštos kvalifikacijos žmones iš Rytų šalių, tokių kaip Baltarusija ar Ukraina.

Verslui trukdo nelankstūs darbo santykiai

„Investuok Lietuvoje“ atstovai negailėjo kritikos ir šiuo metu galiojančiam darbo kodeksui.

„Darbo santykiai privalo būti lankstesni“, - pažymėjo M.Katinas. Jo manymu, darbo kodeksas privalo tapti lankstesnis tam, kad verslui būti lengviau susitarti su darbuotojais ir tam, kad abi pusės liktų patenkintos.

„Investuok Lietuvoje“ Regionų plėtros koordinatorė Rugilė Andziukevičiūtė pažymėjo, kad skirtingi Lietuvos miestai gali pasigirti įvairiais savo pranašumais užsienio investuotojams.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rugilė Andziukevičiūtė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rugilė Andziukevičiūtė

Štai Kaunas iš visų Lietuvos miestų yra patrauklus paslaugų centrų kūrimui, Panevėžys mechaninės inžinerijos įmonėms. Klaipėda yra puiki vieta logistikos ir gamybos įmonėms, o Šiauliuose gali būti vystoma elektronikos ir plataus vartojimo prekių gamyba, pažymėjo R. Andziukevičiūtė.

M.Katinas mano, kad nereikia pernelyg isterikuoti dėl Rusijos grėsmės Baltijos šalims.

M.Katinas tikino,kad po neseniai vykusių savivaldybių rinkimų būtina susitikti su naujomis vietos valdžios administracijomis ir jas konsultuoti paaiškinant, kokiomis priemonėmis konkretus miestas gali pagerinti savo investicinę aplinką. „Investuok Lietuvoje“ atstovai akcentavo savivaldybių atsakomybę už patrauklios aplinkos investicijoms ir verslui plėtojimą.

„Investuok Lietuvoje“ atstovai nuramino, kad geopolitinė įtampa tarp Vakarų šalių ir Rusijos neturėjo neigiamos įtakos TUI pritraukimui į Lietuvą.

„Gera žinia yra ta, kad nepablogino TUI. Iš Baltarusijos ir Ukrainos netgi atėjo naujos įmonės į Lietuvą“, - patikino M.Katinas ir pridūrė, kad nereikia pernelyg isterikuoti dėl Rusijos grėsmės Baltijos šalims.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką