Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 13d. 08:21

Iš didelių norų – tuščias sąvartynas

Šiukšlių konteineriai
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Šiukšlių konteineriai

Nuo šių metų pradžios Marijampolės krašte visos iš įmonių ir įstaigų surinktos atliekos jau turėjo būti vežamos į naująjį spalio mėnesį atidarytą sąvartyną. Tačiau pinigai investuoti, o sąvartynas veikti dar nepradėjo.

Naujasis Marijampolės sąvartynas Panausupio kaime iškilmingai, su balionais, valdininkų kalbomis, šampanu ir furšetu buvo atidarytas spalio pradžioje. Sąvartynas užima apie 12 hektarų. Kol kas įrengtos tik dvi maždaug 6 hektarų ploto atliekų kaupimo sekcijos. Jose atliekos bus kaupiamos artimiausius 20 metų.

Pakeistas projektas

Sąvartyno statyba kainavo apie 14,7 mln. litų. Per 10 mln. litų buvo skirta iš Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondo, beveik 3 mln. atkeliavo iš šalies biudžeto, o dar per 1 mln. litų skyrė Marijampolės regiono atliekų tvarkymo centro dalininkės – Sūduvos krašto savivaldybės.

Statinys atitiks pačius griežčiausius aplinkosaugos reikalavimus – į aplinką neturėtų sklisti jokie teršalai. Nei per gruntą, nei į atmosferą. Atliekų kaupimo sekcijose besikaupiantis filtratas nutekės į specialų rezervuarą, iš kurio bus pumpuojamas į valymo įrenginius. Bus panaudojamos ir besikaupiančios dujos. Jos bus deginamos ir taip gaminama elektros energija.

Atidarant sąvartyną neabejota, kad jau nuo sausio į jį keliaus atliekos iš visos Marijampolės apskrities. Tačiau kol kas šiukšliavežiai į šį naująjį sąvartyną dar nesuka, o važiuoja į senąjį.

„Iš Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento dar nesam gavę leidimo eksploatuoti sąvartyną. Todėl į jį vežti šiukšlių negalima“, – LŽ aiškino Marijampolės atliekų tvarkymo centro direktorius Antanas Mieliauskas. Jis minėjo, kad jį gauti sutrukdė daugybė įvairių projektinių pakeitimų, padarytų projektuojant ir statant sąvartyną.

Tuo metu Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Gintas Česaitis LŽ stebėjosi, kad dar spalio pradžioje iškilmingai atidarę sąvartyną paraiškos su visais dokumentais dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo, leidžiančio eksploatuoti sąvartyną, jie iš Atliekų tvarkymo centro sulaukė tik lapkričio 20 dieną, po iškilmių praėjus beveik dviem mėnesiams. „Mums suteiktas trijų mėnesių terminas paraiškai apsvarstyti. Tą padarėm kur kas greičiau – jau dabar leidimas yra parengtas ir belieka tik jį pasiimti“, – sakė G.Česaitis.

A.Mieliauskas tikino, kad gavus teršalų tvarkymo leidimą sąvartyno eksploatacijos pradžia neturėtų ilgai užtrukti, todėl šiukšlės į jį turėtų būti pradėtos gabenti nuo vasario.

„Buksuoja“

Kol Marijampolės atliekų tvarkymo centras neturi aplinkosaugininkų išduoto leidimo eksploatuoti naująjį sąvartyną, negali skelbti konkurso sąvartyno operatoriui išrinkti. Mat leidime surašytos tam tikros atliekų tvarkymui keliamos sąlygos, reikalavimai, reglamentai. Pats konkursas gali užtrukti iki trijų mėnesių. „Tiek laiko nelauksim. Iš pradžių mes patys sąvartyną eksploatuosime“, – tikino A.Mieliauskas.

Anot jo, per tą laiką, kol vyks konkursas, savivaldybės turėtų patvirtinti įvairius dokumentus: atliekų tvarkymo taisykles, planus, tarifus, būtinus apskrityje diegiamai atliekų tvarkymo sistemai. Ji turėtų būti įgyvendinta per šiuos metus. Šią sistemą sudarys ne tik naujasis sąvartynas, bet ir kiekvienoje savivaldybėje esančios atliekų surinkimo aikštelės. Be to, dar teks uždaryti ir sutvarkyti šiuo metu visose savivaldybėse veikiančius, bet ES aplinkosaugos reikalavimų neatitinkančius sąvartynus. Tačiau daugiausia rūpesčių šiuo metu kelia stambiagabaričių atliekų aikštelių statyba. Šios aikštelės iki gegužės 22 dienos turėtų būti pastatytos kiekvienoje savivaldybėje. Jas stato ir įrenginėja viena konkursą laimėjusi Marijampolės statybų įmonė. Deja, pastaruoju metu kyla vis daugiau abejonių, ar ji sugebės įvykdyti duotus įsipareigojimus. Mat šią, kaip ir kai kurias kitas statybų firmas, kamuoja finansiniai sunkumai. „Mes dar neprarandame vilties, kad sutartis bus įvykdyta“, – vylėsi Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:11
01:50
09:16

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką